updated 12:32 AM CET, Feb 25, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Michelin: Sycylijski wschód

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Globtroter

Trzem głównym miastom oraz ich okolicom na wschodnim wybrzeżu Sycylii poświęcony został nowy przewodnik Michelina.

Bardzo, niekiedy nawet przesadnie zwięzły, chociaż uwzględnia, przynajmniej „w pigułce”, ważne tamtejsze zabytki, obiekty i miejsca. Zawiera też sporo niezbędnych oraz przydatnych turyście informacji. Podobnie jak w innych przewodnikach tego wydawnictwa, także w tym zastosowany został system oznaczania tego, co warto zwiedzić, systemem gwiazdek. Trzy zachęcają aby zobaczyć je koniecznie. Dwie sugerują, iż warto. Jedna, że chodzi o obiekt godny uwagi. Ale i niektóre bez gwiazdek, spośród uwzględnionych, również na to zasługują.

    Przewodnik wzbogaca ponad sto kolorowych zdjęć oraz 8 planów i mapek. A także ponad 10 ciekawych informacji w ramkach, niestety nie wymienionych w spisie treści, mimo iż jest na to miejsce. Prezentację tego regionu wyspy autorzy zaczynają od „Naszych podpowiedzi”: co przede wszystkim warto zobaczyć w Katanii, Taorminie i Syrakuzach. Następnie proponują program godzinowy zwiedzania każdego z tych miast w ciągu trzech dni. Sporo można dowiedzieć się z Informacji praktycznych. Na temat transportu, przygotowania do wyjazdu oraz hasłowo w Informatorze A-Z.

    M.in., że warto zabrać ze sobą okulary słoneczne i kapelusz, jasne ubranie, ale również szal lub kamizelkę nawet na letnie wieczory. O dniach wolnych od pracy, bezpieczeństwie z tamtejszym zagrożeniem kradzieżami z użyciem siły oraz radą, aby nie afiszować się z aparatami fotograficznymi, nosić ze sobą niewiele gotówki oraz kserokopie dokumentów, pozostawiając oryginały w hotelu. Przydatne są informacje, że tamtejsze muzea i zabytki, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, otwarte są wtedy, kiedy ich ktoś pilnuje, bo nie mają stałych godzin otwarcia. Podobnie, że bezpłatne wstępy do muzeów ma młodzież do lat 16, zaś w pierwsze niedziele miesiąca wszyscy.

    Kościoły też nie mają stałych godzin otwarcia. Na pewno dostępne są podczas porannych niedzielnych mszy, ale z własnego doświadczenia wiem, że turyści tylko zwiedzający (nie mówiąc już o fotografowaniu), nie są wówczas w nich mile widziani. Inaczej niż datki, które pozostawiają. Z innych przydatnych informacji wspomnę jeszcze, chociaż lepiej o tym przeczytać samemu, o zakazie palenia papierosów w miejscach publicznych, ostrzeżenie przed podróbkami znanych marek, innej niż u nas numeracji odzieży i obuwia oraz zaleceniu, aby zanim się wsiądzie sprawdzać, czy w taksówce działa taksometr.     A także ostrzeżeniem, że w niedziele i święta obowiązują inne taryfy, a zawsze płaci się też za stanie w korkach. Podobnie o drogich, zwłaszcza w sezonie, hotelach i restauracjach. W tych ostatnich opłaty za obsługę wliczone są w cenę, ponadto doliczanych jest także od 2 do 6 € „za pieczywo i nakrycie”. Płacić trzeba również – dodam – za stawiane przez kelnerów bez zamówienie przystawki i przekąski, nawet jeżeli się ich nie zje. Lepiej je więc od razu odsyłać. Przydatne są także informacje o lokalnych kartach turystycznych lub biletach zbiorczych do muzeów, gdyż wypada to znacznie taniej, a ceny wstępu bywają spore. Są też informacje o zakupach, kalendarz świąt i imprez kulturalnych itp.

    Drugi z rozdziałów wstępnych:  „Zaproszenie do podróży” zawiera informacje o głównych atrakcjach tego regionu Sycylii, kalendarz historyczni od VIII w p.n.e. do połowy 2017 roku. Ponadto o Grekach (antycznych) na Sycylii, tamtejszej architekturze, sztuce, kuchni, zabawach, ludowych lalkach itp. Natomiast główna część przewodnikowa krótką charakterystykę Katanii i obu tytułowych miast, ich historię „ pigulce” oraz opisy w nich zabytków i innych atrakcji. Przeważnie bardzo skrótowych, nawet tylko po kilka linijek w wąskiej szpalcie. Poza tymi trzema miastami i ich okolicach, również o Etnie, Noto, Ragusie, Modicy. Na końcu jest indeks z podstawowymi hasłami.

    Jak już wspomniałem, na niektórych stronach w tekst włamane są informacje w ramkach. Przeważnie ciekawe, szkoda, że nie uwzględnione w spisie treści, co ułatwiłoby ich odszukiwanie bez konieczności przeglądania całego przewodnika. Oto one: „Wycieczka na Etnę”. „Rozrywki Archimedesa”. „Muzy z Syrakuz”. „Katania wczoraj i dziś”. „Święta Agata, między sacrum i profanum”.  „Teatro Bellini” (jego imienia teatr operowy). „Casa di Verga” (dom tego pisarza). „Plaże”. „Święta Łucja”. „Papirus” (sycylijski). „Czekolada z Modicy”.

Cezary Rudziński

KATANIA

KATANIA, SYRAKUZY I TAORMINA. Przewodnik Michelina, wyd. polskie Bezdroży. Bez nazwisk autorów. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 135, cena 20,90 zł. ISBN 978-83-283-4334-4

Please provide full Credentials Infomation