updated 8:31 PM CEST, May 22, 2019
A+ A A-

Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Luksorze

  • Napisane przez Informacja prasowa
  • Dział: Afryka
Wyróżniony Luksor Mat. pras. Luksor

Minister ds. Starożytności dr Muhammad Ibrahim poinformował o nowym odkryciu archeologicznym w Luksorze. W czasie prac wykopaliskowych w świątyni z czasów Króla Totmesa III została odnaleziona granitowa głowa posągu jednego z władców Egiptu z epoki Nowego Państwa.

Odkrycia dokonała egipsko-hiszpańska ekspedycja archeologiczna prowadząca prace wykopaliskowe w świątyni z czasów Króla Totmesa III na zachodnim brzegu Luksoru. Ze wstępnych ustaleń wynika, że znaleziona głowa przedstawia jednego z ówczesnych władców. Dokładna identyfikacja znaleziska wymaga wykonania bardziej szczegółowych badań oraz dalszego kontynuowania wykopalisk.
Odnaleziona głowa wykonana jest z czarnego granitu, ma niemal 30 cm wysokości oraz 24 cm szerokości. Mohamed Abdel Maksoud, szef departamentu Starożytnego Egiptu w Ministerstwie Starożytności, powiedział, że posąg przedstawia postać w peruce, z dużymi, 8 centymetrowymi uszami, podkreślonymi oczami i grubymi brwiami. Głowa jest częściowo uszkodzona - ma ułamany nos i podbródek, ma jednak zachowane części szyi.
Najnowsze znalezisko oraz dalsze prace wykopaliskowe mogą być źródłem wielu istotnych informacji, które znacząco poszerzą obecną wiedzę na temat historii Egiptu i epoki Nowego Państwa.

Please provide full Credentials Infomation