Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22581.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22581
updated 2:22 PM CEST, Oct 15, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Marokańska magia

  • Napisane przez Juliusz Bolek
  • Dział: Afryka
Wyróżniony Marokańska magia Fot.: Juliusz Bolek

Dla większości Polaków, Królestwo Marokańskie kojarzy się, głównie, z Agadirem, położonym nad Oceanem Atlantyckim. Turystów wabi 10 kilometrów piaszczystej plaży i praktycznie gwarantowana pogoda. Wczasowicze, przyssani do hotelowych basenów i all inclusive często nie zdają sobie nawet sprawy, że to milionowe miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu rybnego i cementowego. Maroko ma jednak do zaproponowania znacznie więcej niż Agadir, który w najlepszym razie może służyć za demo.

Osobiście gdybym był turystą, a tym bardziej surfingowcem, gdybym miał odpoczywać w Maroku, wybrałbym „wietrzne miasto". Ale mam na myśli nie Chicago, lecz As-Sawirę zwaną też Tassort, Essaouira, a dawniej: Mogador. Jest w nim zdecydowanie kameralniej, mieszka tam tylko kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a plaże są piękniejsze niż w Agadirze i do tego z panoramą na malownicze Wyspy Purpurowe. Dobra baza hotelowa, podobna do tej w Agadirze, jednak do tego jest wspaniała starówka, z licznymi knajpkami i fantastyczną atmosferą, która sprawia, że chce się tam stale przebywać, a jak nie, można to się za nią tęsknić.

As-Sawira to także zagłębie artystyczne. Pracuje tu wielu malarzy, rzeźbiarzy i muzyków. Jest to też centrum muzyki gnawa, opartej na przedislamskich wierzeniach animistycznych. W ceremoniach jest ona wykorzystywana przez wyznawców do przywołania duchów świętych przodków, które mogą odpędzić zło, wyleczyć choroby o podłożu psychicznym czy zatrucie jadem skorpiona. Muzyka charakteryzuje się głęboko hipnotycznymi, transowymi dźwiękami i nisko brzmiącymi, rytmicznymi melodiami. W miasteczku, od 1998 roku, odbywa się, w czerwcu, Światowy Festiwal Muzyki Gnawa, na którym można usłyszeć też inspiracje z pogranicza jazzu i reggae. Imprezie towarzyszą też wystawy plastyczne i inne wydarzenia artystyczne. Wydarzenie zyskało miano marokańskiego Przystanku Woodstock.

As-Sawirę odkryli feniccy żeglarze już w VII wieku p.n.e. Jednak na kształt starówki wpłynął Theodore Cornuta, francuski architekt zatrudniony w XVIII wieku przez sułtana Sidi Mohammeda Ben Abdallaha oraz protektorat francuski w latach 1912-1956. As-Sawira kusi magiczną atmosferą masywnych fortyfikacji portugalskiej twierdzy, tajemniczymi wąskimi uliczkami, z bielonymi domami, z niebieskimi futrynami. W 2001 roku medyna w tym mieście została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Żal tylko, że nie można się dostać na Wyspy Purpurowe, gdzie utworzono rezerwat sokołów Eleonory.

{gallery}22581{/gallery}

O magiczności Maroka przesądza nie tylko gnawa i baśniowa architektura. To raczej element stylu życia. Można tego oczywiście najszybciej doświadczyć na Placu Straceńców (Dżamaa al-Fina) w Marakeszu, gdzie pojawiają się różnego rodzaju magicy, uzdrawiacze, połykacze ognia, zaklinacze węży. Aby zobaczyć legendarny plac w pełnej krasie, najlepiej udać się poza okresem ramadanu. W Marakeszu magiczny jest nawet miniaturowy ogród botaniczny Jardin Majorelle, wymyślony przez malarza Jacques'a Majorele'a, dla którego inspiracją był jaskrawy niebieski kolor. W miejscu tym zakochał się nawet słynny kreator mody Yves Saint-Laurent. Dla mnie ten ogród to miejsce zapomnienia. Kiedy się w nim przebywa znika cały zewnętrzny świat, a czas przestaje istnieć.

Jednak całe Maroko jest po prostu nasycone magią. Wszędzie jest ktoś, kto się uprawia zagadkowe rytuały. Sklepy oferują magiczne akcesoria i amulety. W powszechnym użyciu są talizmany z wersetami Koranu. Mają one chronić przed złem, chorobami, wypadkami, ułatwić poród. Są też dostępne tajemnicze proszki na najrozmaitsze dolegliwości i afrodyzjaki. Zainteresowaniem cieszą się również zaklęcia przeciwko zazdrosnej żonie czy mężowi itd. Marokańczycy posiadają wspaniały dar łączyć te rytuały i praktyki ze współczesnymi religiami, które wyznają.

Jakby ktoś był w Marakeszu i nie wiedział co zrobić z 50.000 dolarów, może skorzystać z możliwości wynajęcia Royal Mansour imponującej rezydencji, przewyższającej luksusem 7-gwiazdkowe hotele. Nie zależnie od tego jaka siłę rażenia ma portfel czy też karta kredytowa, turysta powinien odwiedzić, w Królestwie Marokańskim, posługując się kluczem obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa, poza medyną w As-Sawierze, medyny Fezie, Tetuanie i Marrakeszu, zabytkowe miasta w Meknes, Mazaganie (część Al-Dzadiry) i Rabacie (stolica), ufortyfikowaną osadę w Ajt Bin Haddu (kręcono tutaj takie filmy jak „Klejnot Nilu", „Gladiator", „Aleksander" czy „Gra o tron") a także stanowisko archeologiczne w Volubilis. Kto w Maroku chciałby zażyć zimowych sportowych przygód dla odmiany powinien skorzystać z gościny górskich miejscowości takich jak Azru, Ifran i Michlifene.

W Maroku magiczne jest też jedzenie. Bez względu na rodzaj podniebienia, można zachwycić się oryginalną kuchnią marokańską, która jest wypadkową kunsztu kulinarnego Arabów, Berberów, Francuzów, Włochów, Portugalczyków i Francuzów. O jej oryginalności decydują przyprawy, olej arganowy, fantazja kucharzy oraz sposób pieczenia. Kuskus, beghrir (naleśniki, zwłaszcza z miodem eukaliptusowym), brioutas (pierożki), brochette i kefta (szaszłyki, najlepsze oczywiście z jagnieciny), mechoui, pastilla (mięso we francuskim cieście na słodko mi akurat nie pasowało), harira (zupa z soczewicy), tadżin (najlepsza oczywiście jagnięcina), ale nawet miody, konfitury, kakao, specyficznie przyrządzona miętowa herbata czy fantastyczne pieczywo stanowią o tym, że kuchnia marokańska jest jedyna w swoim rodzaju.

Magicznym przebojem Królestwa Marokańskiego są endemicze arganie żelazne, drzewa odporne na suszę, rosnące tylko na południu tego kraju. Są one są przysmakiem wszędobylskich kóz, które, w celu zaspokojenia apetytu, są gotowe wspiąć się na gałęzie. Z orzechów tego drzewa wytwarzany jest olej arganowy, zawierający 80 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest on wykorzystywany w kosmetyce i do celów kulinarnych. Olej arganowy, zwany "płynnym złotem Maroka", jest jednym z najdroższych i najbardziej cenionych olejów na świecie. Każdy, kto ma okazję, powinien zaopatrzyć się w niego. W wyniku fermentacji miąższu owoców uzyskiwany jest napój alkoholowy o nazwie mahia d'Argan. Z drewna robi się różnego typu przedmioty domowego użytku. Faktura słoi sprawia, że każdy egzemplarz zachwyca pięknem. Ocenia się, że 800 tysiącach hektarów ziemi w Maroku, rośnie około 21 milionów drzew arganowych. Ten ekosystem jest tak wyjątkowy, że obszar na którym rosną został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery.

Maroko ma wiele magicznych miejsc. Najciekawsze okryte są, co zrozumiałe, tajemnicą. Okrywanie stanowi wyzwanie i jest sztuką, tym większą, że dla każdego co innego jest magiczne.

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.