Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17202.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17202
updated 2:34 AM CEST, Sep 25, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Meksykański El Zócalo

Wyróżniony Meksykański El Zócalo Fot.: Cezary Rudziński

Centralnym miejscem Ciudad México, Miasta Meksyk lub w wersji angielskiej Mexico City, stolicy Meksyku jest plac popularnie nazywany El Zócalo, chociaż oficjalnie to Plaza de la Constitución – Plac Konstytucji.

Przypomnę, że to ponad 20-milionowe – różne źródła podają odmienne liczby, jedno z najludniejszych miast świata, powstało na miejscu azteckiej stolicy Tenochtitlánu wybudowanej w XIV-XV wiekach na wyspie otoczonej płytkim jeziorem Texcoco. Jezioro wyschło i zostało później zabudowane. Z epoki prekolumbijskiej od zniszczeń dokonanych przez hiszpańskich najeźdźców ocalały tylko ruiny świątyni Tempo Mayor.

Plaza de la Constitución

I to w jej pobliżu wytyczono centralny plac miasta. Jeden z największych miejskich w świecie, przy którym stanęła katedra, pałac gubernatora oraz inne budowle. Swoją popularną nazwę El Zócalo, co po hiszpańsku znaczy cokół zawdzięcza Pomnikowi Niepodległości, który zaczęto wznosić na tym miejscu. Entuzjazmu i środków starczyło jednak tylko na wybudowanie jego podstawy. Którą później rozebrano, ale ludowa nazwa tego placu przyjęła się i pozostała. Przy czym aż do początku XX wieku plac wypełniał labirynt stoisk handlowych, jak to w przeszłości na głównych placów miast wówczas bywało.
Obecnie na jego środku stoi maszt, na który codziennie rano wciągana jest, a wieczorem opuszczana, flaga państwowa. Zaś z okazji świąt odbywają się na nim parady wojskowe i uroczystości państwowe. Pierzeje Zócalo wypełniają budowle sakralne i świeckie, z których szczególnie cenne i ważne są katedra, kaplica oraz Pałac Narodowy. Główną jest Catedral Metropolitana, wznoszona od 1525 roku przez ponad 2,5 stulecia, do 1788 roku, największa zabytkowa świątynia Ameryki Łacińskiej. Niestety, stoi na grząskim gruncie i powoli zapadała się. Zapobiegające pogłębianiu się tego procesu prace prowadzone były głównie pod ziemią i podobno okazały się skuteczne.

Catedral Metropolitana

Katedrę zbudowano na planie prostokąta zwróconego jednym z węższych boków z fasadą do placu. Ze względu na długi okres budowy nie powstała w jednolitym stylu. Wyróżniają się w niej części renesansowa i barokowa, ale nie brak elementów tzw. churrigueryzmu (nazwa pochodzi on nazwiska rodu architektów) oraz klasycyzmu. Catedral Metropolitana wyróżnia się dwiema trzypoziomowymi, 67–metrowej wysokości, wieżami – dzwonnicami w narożnikach, zakończonymi krzyżami na ich szczytach. Między nimi znajduje się portal z wejściem głównym na dole oraz wieżą zegarową na szczycie ozdobioną rzeźbami – alegoriami Wiary, Nadziei i Miłości.
Do katedry jest również wejście boczne z portalem od strony zachodniej, z odchodzącej od placu w pobliżu lewej wieży, ulicy Monte de Piedad. Natomiast do jej prawej ściany bocznej przylega wspomniana kaplica, o której nieco więcej za chwilę. Świątynia ma 5 dużych ołtarzy i 16 kaplic. Szczyci się bardzo cennymi dziełami sztuki, przede wszystkim malarstwa i rzeźby. Ołtarz nazywany królewskim – Altar de los Reyes z lat 1710-1737, jest arcydziełem wywodzącego się z baroku churrigueryzmu. Fantastycznie rzeźbionym i złoconym, z dwoma obrazami Rodrigueza Juareza „Wniebowzięcie NMP" i „Pokłon Trzech Króli". Natomiast główne rzeźby w tym ołtarzu przedstawiają kanonizowanych królów i królowe.

Bogate wnętrza

Ołtarz główny, usytuowany w nawie przed Ołtarzem Królewskim, wykuto w białym marmurze. Figury na nim przedstawiają postacie świętych. Miejsc i obiektów godnych w katedrze uwagi jest więcej. Przede wszystkim kaplice, wśród których wyróżnia się szczególnie bogato zdobiona rzeźbami i obrazami Capilla de San José – św. Józefa. Przepięknie zdobiony jest też chór z rzeźbionymi stallami, parą organów oraz balustradami ze stopu złota. Będąc w tej świątyni nie należy pomijać również zakrystii, w której obejrzeć można XVII-wieczne obrazy, rzeźbione i inkrustowane meble oraz szaty liturgiczne.
Jak już wspomniałem, do katedry, z jej prawej strony patrząc od Zócalo, przylega od wschodu kaplica El Sagrario Metropolitano – Najświętszego Sakramentu. Z oszołamiającą, rzeźbioną w kamieniu fasadą z licznymi postaciami świętych oraz ornamentyką roślinną. Dobudowano ją do katedry w latach 1749-1768. Sąsiednią, wschodnią pierzeję Zócalo, na całej jej długości zajmuje Palacio Nacional – Pałac Narodowy. Zbudowano go dla konkwistadora i późniejszego namiestnika zdobytych ziem, Hernána Cortésa na miejscu zburzonego pałacu azteckiego władcy Montezumy.

Palacio National

Budowę Palacio Nacional rozpoczęto w roku 1562. Później przechodził różne koleje losu, po uzyskaniu przez Meksyk niepodległości w 1821 stał się siedzibą prezydenta kraju. Udostępnioną w 1860 roku przez prezydenta Benito Juareza społeczństwu. W 1920 roku dobudowano, ładnie sharmonizowane z całością drugie piętro. Obecnie w gmachu tym mieszczą się biura prezydenckie i inne urzędy, ale jego główne patio z krużgankami oraz jego klatka schodowa są powszechnie dostępne. Na ich ścianach bowiem sławny meksykański malarz Diego Rivera namalował w latach 1929-1935 wspaniałe murale.

{gallery}17202{/gallery}
Inspiracją dla artysty były dramatyczne wydarzenia z okresu rewolucji 1910 roku, ale na muralach przedstawił całą burzliwą historię kraju. Od wyidealizowanych scen z życia ludności tubylczej Meksyku w okresie przed kolonialnym oraz postaci jej wodzów i zmagania z hiszpańskimi najeźdźcami. Okrucieństwo konkwistadorów ale i duchownych, którzy bronili Indian jako „dzieci boże". A także sceny walk o niepodległość Meksyku z najeźdźcami z USA i francuskimi. Późniejsze reformy prawne Juareza oraz uczestników i zmagania podczas rewolucji 1910 roku. No i alegorię Meksyku współczesnego artyście. W sumie 10 wielkich malowideł naściennych.
Pozostałe pierzeje Zócalo zajmują zabytkowe, kilkupiętrowe gmachy. Wśród nich m.in. dawny ratusz miejski. Z zachodnią pierzeją sąsiaduje XVI-wieczny budynek, obecnie rządowy lombard Nacional Monte de Piedad. Do południowo – wschodniego narożnika placu przylega potężny czworobok Sądu Najwyższego z dwoma wewnętrznymi dziedzińcami. W pobliżu zaś, w odległości jednej – dwu przecznic od Zócalo znajduje się kilka innych wartych uwagi obiektów. M.in. wspominana już Templo Mayor – resztki azteckiej świątyni odkopane w latach 70. XX w., dawny pałac arcybiskupi, a także Templo de la Enseñanza, barokowy kościół z XVIII w. zbudowany jako kaplica klasztorna, z olśniewającym złotym ołtarzem.

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.