updated 2:28 PM CET, Dec 14, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Jest woda na Księżycu

  • Napisane przez Sergiusz Kreskowski, mat. pras.
  • Dział: Ameryka Północna
Wyróżniony Księżyc widziany z Ziemi Fot. Wikipedia Księżyc widziany z Ziemi
Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA odkryli wodę na Księżycu. Bryła lodu znajduje się w kraterze, do której nie dochodzi światło słoneczne.

Krater Cabeus, w którym odnaleziono wodę, mieści s{jumi [*4]}ię w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Jest on stale zaciemniony, co stwarzało szansę na odnalezienie w nim wody.
Odkrycie daje nadzieję na założenie tam bazy, ułatwiającej poznanie Księżyca. Sonda LCROSS, wysłana rakietą , potwierdziła podejrzenia naukowców, co do istnienia wody na satelicie. To otwiera nowy rozdział w badaniach kosmicznych.
Do tej pory 12 ludzi, samych Amerykanów postawiło stopę na księżycu. Pierwszą osobą był Neil Armstrong, który w 1968 roku stanął na powierzchni Srebrnego Globu. Do dziś ostatnią osobą, która znalazła się na księżycowym gruncie jest Eugene Cernan, członek misji Apollo wysłanej na Księżyc w grudniu 1972 r.
Astronauci amerykańscy wierzą w to, że wybudują tam bazę, która pozwoli poznać nie tylko Księżyc ale także inne miejsca kosmosu np. planetę Mars.
{jumi [*6]}

Warszawa