Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/15775.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/15775
updated 4:34 PM CEST, May 23, 2019
A+ A A-

Amabasada Wenezueli gościem Globtrotera

Wyróżniony Amabasada Wenezueli gościem Globtrotera Fot.: Cezary Rudziński

Pierwsze grudniowe spotkanie w SD-P „Globtroter" odbyło się pod znakiem Wenezueli i jej atrakcji turystycznych. Jego gośćmi była „silna grupa" przedstawicieli Ambasady Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie z panią Adrianą Gottberg-Gil – Chargé d' Affaires ad interim Wenezueli w Polsce.

Towarzyszyli jej: radca Jesus Miguel Cruz Guevara, I sekretarz pani Dimas Alvarenga, tłumaczka ambasady Olga Korczyńska-Pisarska, która prowadziła większość prezentacji, a także kilka innych osób z personelu placówki. Pani Adriana Gottberg-Gil przypomniała, że w br. minęło 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Wenezuelą.

80-lecie stosunków dyplomatycznych

W styczniu br. podpisano zaś ramowe porozumienie o współpracy między naszymi krajami. Przewiduje ono m.in. rozwój turystyki w obie strony. – Chcielibyśmy – powiedziała pani Chargé d' Affaires a.i. – poznawać i na tej drodze wzajemne różnice oraz podobieństwa naszych krajów i narodów. Podkreślając, że w przypadku Wenezueli różni się ona od tej, jaka przedstawiana jest w części mediów. Jest to kraj o bogactwie atrakcji, zróżnicowanym społeczeństwie i kulturze, religijny i otwarty na wszelką współpracę. Jego główne walory turystyczne przedstawione zostały na wyświetlonym i komentowanym na żywo filmie.
Znalazły się na nim zróżnicowane krajobrazy Wenezueli - od białych, piaszczystych plaż, których ma ona ponad 3 tys. km po andyjskie szczyty, z najwyższym, o wysokości 5007 m n.p.m. Pico Bolivar. Najdłuższa i najwyższa na naszym globie kolejka linowa o długości 12,5 km pokonuje w ciągu godziny 4.767 metrów różnicy poziomów - z subtropikalnej doliny w wysokie góry - na szczyt Pico Espejo. Jest tam najwyższy w świecie, ponad kilometrowej wysokości wodospad i największa rzeka kraju – Orinoko, której delta o powierzchni 40 tys. km² jest drugą pod względem wielkości na świecie.

Przyroda i ludzie

Ta licząca 2.140 km długości południowoamerykańska rzeka, nim wpadnie do Atlantyku, rozdziela się na 40 głównych odnóg i 400 mniejszych, tworząc przy tym tysiące wysp. Delta ta stanowi delikatny ekosystem w którym żyje ponad 2 tys. roślin, liczne gatunki fauny, a także Indianie Warao, zwani ludźmi łodzi. Zarówno ludzie jak i przyroda stanowią szczególne bogactwo kraju. Żyje w nim ponad 20 grup etnicznych, tworzących mozaikę społeczno-kulturową, liczne regionalne kultury, zwyczaje i obyczaje. Przyroda zaś to około 25 tys. gatunków roślin, 323 gatunków ssaków, 283 węży, 202 płazów oraz 1.383 ptaków stanowiących ogromny potencjał dla turystyki ekologicznej.

{gallery}15775{/gallery}
Dodać do tego trzeba 43 parki narodowe, 35 chronionych pomników przyrody oraz 7 rezerwatów przyrody stanowiących łącznie około 22 proc. terytorium kraju. Przy czym w każdym z jego stanów znajduje się przynajmniej jeden park narodowy lub pomnik przyrody. Największym w kraju i jednym z największych w świecie jest Park Narodowy Canaima o pow. 30 tys. km² (jedna dwunasta obszaru Polski!) znajdujący się od 2004 roku na Liście Dziedzictwa Naturalnego UNESCO. Nie brak w Wenezueli również wartych poznania zabytków zróżnicowanej architektury z różnych epok, a także nowoczesnych miast, ze stolicą Caracas na czele.

Loty czarterowe

Niespełna 30 milionowa Wenezuela, kraj o powierzchni 916.445 km², posiadający 311 przybrzeżnych wysp oraz solidną bazę noclegową, oferuje więc gościom i turystom mnóstwo atrakcji. Także z dziedziny folkloru, kultury i sztuki oraz regionalnych kuchni i napojów poczynając od świeżych soków owocowych i wód mineralnych, poprzez kawę, wina i mocniejsze alkohole, zwłaszcza rum. O walorach turystycznych tego kraju więcej napisałem po spotkaniu grupy dziennikarzy w Ambasadzie Wenezueli w Warszawie we wrześniu br. Zainteresowanych nimi odsyłam więc do tego tekstu: http://www.globtroter.info/wydarzenia/1809-wenezuela-stawia-na-turystyke.
Dodam jeszcze, że z odpowiedzi na pytania dowiedzieliśmy się, że głównym bogactwem kraju są -  największe z odkrytych dotychczas na świecie - złoża ropy naftowej. A jeżeli chodzi o turystykę, w 2012 roku Wenezuelę odwiedził ponad milion turystów europejskich, wśród których Polaków było zaledwie około 2 tysięcy. Ale wkrótce może się to zmienić. W grudniu rozpoczynają się bowiem cotygodniowe rejsy czarterowe z Warszawy na największą i najpopularniejszą wenezuelską wyspę Isla de Margarita. Aktualnie turystyka stanowi zaledwie 3 proc. PKB kraju, ale podejmowane są wysiłki, aby procent ten szybko zwiększyć. Było to więc bardzo udane, bogate w informację spotkanie. Więcej o turystycznych atrakcjach Wenezueli przeczytać można również na stronach: www.venezuelaturismo.gob.ve.

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation