updated 1:50 PM CEST, May 24, 2019
A+ A A-

Kopernik w Chile

Wyróżniony Kopernik w Chile http://www.santiagodechile.msz.gov.pl

Poświęconą Mikołajowi Kopernikowi wystawę, z głównym eksponatem - dziełem „O obrotach sfer niebieskich" - zorganizowała w kilku chilijskich miastach Ambasada RP w Chile. Parque Arauco, ekskluzywne centrum handlowe w Santiago, było świadkiem uroczystego otwarcia wystawy o polskim astronomie Mikołaju Koperniku.

Na świecie jest około 500 egzemplarzy pierwszego wydania dzieła Kopernika, które ukazało się w 1543 r. w Norymberdze w drukarni Jana Tetreiusa. W Chile znajduje się ponad 40 proc. wszystkich obserwatoriów astronomicznych na świecie. Postać i dorobek Kopernika są więc tu szczególnie doceniane.

Przedruk słynnego dzieła „O obrotach sfer niebieskich", które stało się podstawą tzw. przewrotu kopernikańskiego, trafił do księgarni Antartica w Santiago. Podczas ekspozycji można też m.in. zobaczyć reprodukcje map nieboskłonu, sporządzonych przez polskiego uczonego i spróbować pierników z Torunia.

Ekspozycja ''Kopernik. Człowiek, który poruszył Ziemię'' - w Santiago de Chile do 9 czerwca - wyruszy do kolejnych chilijskich miast: La Serena, Iquique, Antofagasta i Vicuna.

Źródło: http://www.santiagodechile.msz.gov.pl i http://www.mg.gov.pl.

Please provide full Credentials Infomation