updated 4:34 PM CEST, May 23, 2019
A+ A A-

Tragedia w Argentynie - turyści zgineli pod wodospadami Iguazu

  • Napisane przez Kinga Wesoły / tvn24.pl / Wikipedia
  • Dział: Ameryka Południowa
Wyróżniony Łodź pontonowa z turystami oglądającymi wodospady Iguazu fot.: AB Łodź pontonowa z turystami oglądającymi wodospady Iguazu
Jak donosi portal tvn24.pl na swoich stronach internetowych, dwaj amerykańscy turyści zginęli w wypadku pod wodospadami Iguazu na północy Argentyny, w pobliżu granicy z Brazylią. Taką informację przekazał dziennikarzom rzecznik miejscowej policji wodnej.

{jumi [*4]}Napędzana silnikiem spalinowym łódź pontonowa, w której znajdowali się turyści, podpłynęła w poniedziałek zbyt blisko wodospadów i dostała się pod gigantyczny strumień wody, następnie uderzyła o skały i przewróciła się. Ekipy ratownicze z Argentyny i Brazylii wyciągnęły z wody osiem żywych osób. Dwóch Amerykanów nie udało się uratować. Wodospady Iguazu należą do najpiękniejszych i największych na świecie. Są atrakcją, która każdego roku przyciąga miliony turystów.

Wodospad Iguaçu (Iguazú) (port. Cataratas do Iguaçu, hiszp. Cataratas del Iguazú, Yguasu - pochodzi z języka guaraní - z połączenia słów y - "woda" i ûasú [guasu] - "wielka") – wodospad leżący na granicy Brazylii i Argentyny na rzece Iguaçu. Rzeka Iguaçu wypływa z Serra do Mar, niedaleko brazylijskiego wybrzeża, na południe od Sao Paulo, źródła znajdują się w pobliżu Kurytyby i płynie w głąb lądu (na zachód) ok. 1320 km. Przez Wyżynę Brazylijską wije się zakolami, aż wzbogacona wodami dopływów, opada po blisko 275 progach skalnych, rozbijających jej nurt. Największy z wodospadów, wodospad Garganta del Diablo (Gardło Diabła) ma wysokość 72 m, wyższą niż wodospad Niagara.

W miejscu, gdzie rzeka dociera do skraju płaskowyżu, tuż przed połączeniem się z Paraną, spada w przepaść wodospadu Iguaçu. Rzeka ma tutaj 4 km szerokości, jej wody spadają w dół słońca, malujące wokół wodospadu lśniące, kapryśne tęcze. Znajdujące się między progami wychodnie skalne pokrywają gęste kępy drzew i innych roślin: palm, bambusa oraz koronkowych paproci drzewiastych, stanowiących forpocztę otaczającej rzekę dżungli. Pod drzewami kwitną dzikie tropikalne kwiaty: begonie, ananasowate i storczykowate haftują podszycie olśniewającymi barwami. W tej orgii kolorów uczestniczą też ptaki, np. papugi, w tym ary, i inne jaskrawo ubarwione, fruwające w koronach drzew. Zarówno w Argentynie, jak i w Brazylii wodospad otaczają parki narodowe, przez które zazwyczaj wiedzie droga do rzeki.

Najbardziej jednak ekscytującym sposobem poznania wodospadu, jest przejście wąskim podestem niedaleko niego nad rzeką, sięgającym aż po jego odległy kraniec. Podest, od czasu do czasu, zmywa woda, gwałtownie przybierająca w rzece. Z bliska zaś niemal na własnej skórze można odczuć potęgę wód grzmiących w przepaści poniżej. Wodospad wygląda, co prawda, najefektowniej w porze deszczowej, od listopada do marca, ale zazwyczaj jest malowniczy przez cały rok, choć zdarza się, że zamiera. W maju i czerwcu 1978 r. w okresie szczególnie uporczywej suszy, nurt osłabł tak bardzo, że przez 28 dni przez krawędź urwiska nie przepłynęła ani kropla wody. Był to pierwszy przypadek wyschnięcia wodospadu od 1934 r. Wodospad Iguaçu leży na granicy argentyńsko-brazylijskiej, ok. 320 km na wsch. od Asunción w Paragwaju. Z lotniska w Asunción, główna autostrada prowadzi przez Paragwaj do brazylijskiej strony wodospadu, zjazd z autostrady zaś prowadzi przez most na jego argentyńską stronę. - podano za Wikipedia.

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation