updated 4:15 PM CET, Mar 19, 2019
Na żywo:
A+ A A-

La Plata, największe estuarium świata

Wyróżniony La Plata http://pl.wikipedia.org La Plata

La Plata (hiszp. Río de la Plata), to olbrzymie, największe na świecie estuarium powstałe z połączenia ujściowych odcinków rzek Parany i Urugwaj do Oceanu Atlantyckiego.

Powierzchnia estuarium wynosi 35 tys. km², długość 320 kilometrów, a szerokość 80-220 kilometrów. Jest stosunkowo płytkie (2-8 metrów), co jest związane z dużą ilością materiału osadowego przynoszonego przez obie rzeki.

La Plata została odkryta dla Europejczyków przez de Solisa w 1515-1516, ale nazwana przez Magellana w roku 1519. Nad La Platą znajdują się stołeczne miasta Buenos Aires i Montevideo.

Bitwa u ujścia La Platy – bitwa morska pomiędzy okrętami brytyjskimi a niemieckim "pancernikiem kieszonkowym" "Admiral Graf Spee", stoczona 13 grudnia 1939 w okolicy ujścia rzeki La Plata (Rio de la Plata). Było to pierwsze większe starcie morskie II wojny światowej, zakończone ostatecznie samozatopieniem niemieckiego rajdera, kończącym jego udaną trzymiesięczną kampanię przeciwko żegludze brytyjskiej.
Miasto Buenos Aires (Ciudad de Buenos Aires), nazywane także zgodnie z konstytucją od 1996 roku Autonomiczne Miasto Buenos Aires (Ciudad Autónoma de Buenos Aires) jest stolicą Republiki Argentyny. Nieformalnie używa się także nazwy "Dystrykt federalny".

Licząc cały obszar aglomeracji (Wielkie Buenos Aires) jest drugim co do wielkości miastem w Ameryce Południowej i jednym z największych kompleksów miejskich na świecie.
W mieście znajduje się jedna z najbardziej ruchliwych i szerokich (200 metrów) ulic na świecie - Avenida 9 Julio.
Montevideo - największe miasto, stolica oraz główny port Urugwaju. zajmuje powierzchnię 530 km2 oraz rozciąga się ze wschodu na zachód na około 20 km. Jest najdalej na południe położoną stolicą Ameryki Południowej. Montevideo leży na północnym brzegu estuarium La Platy, u jej ujścia do Oceanu Atlantyckiego. Rzeka Santa Lucía stanowi naturalną granicę pomiędzy miastem, a departamentem San José na zachodzie. Granicę wschodnią, z departamentem Canelones, stanowi potok Carrasco. Stanowiące południową granicę wybrzeże Zatoki Montevideo składa się zarówno z plaż, jak i występów skalnych[4]. Miasto przecinają również liczne mniejsze rzeki i strumienie. Ich wody, jak również wody zatoki, są silnie zanieczyszczone i zasolone.
http://pl.wikipedia.org

Please provide full Credentials Infomation