updated 4:14 PM CEST, May 21, 2019
A+ A A-

Preah Vihear

Wyróżniony Preah Vihear wikipedia

W trakcie podróży po Kambodży, większość turystów odwiedza Angkor Wat. Natomiast, mało kto słyszał o kompleksie świątynnym Preah Vihear, który jest położony w górach Dangrek w północnej Kambodży.

Nad samą granicą z Tajlandią, gdzie od lat toczą się nieustanne walki pomiędzy dwoma zwaśnionymi narodami.

Preah Vihear położony jest pomiędzy dystryktem Choam Khsant, należącym do Kambodży, a dystryktem Kantharalak w prowincji Sisaket, znajdującym się w Tajlandii. To teren sporny i miejsce nieustannych wojen, które od stuleci pustoszyły te tereny. Miejsce niebezpieczne i dlatego, rzadko odwiedzane przez turystów.

Kompleks świątynny został zbudowany przez Khmerów w latach 893-1200, na szczycie góry, która jest klifem. Została ona poświęcona bogini Śiwie. W okresie Wielkiego Imperium Khmerów, była architektoniczną perłą ich królestwa. Dzisiaj, w większości, leży w gruzach. W czerwcu 2008 roku została wpisana na światową listę zabytków UNESCO. Niestety, to wydarzenie tylko zaostrzyło spór o Preah Vihear. 15 Października 2008 roku doszło tam do walk. W wyniku wymiany ognia zginęło dwóch kambodżańskich żołnierzy. W 2011 roku doszło do kolejnych starć, w których zginęło 27 osób, po obu stronach konfliktu. Wizerunek świątyni widnieje na banknocie 2000 rieli.

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation