updated 10:20 AM CEST, May 27, 2019
A+ A A-

W mieście wiatrów

Jeden z najbardzoej charakterystycznyh widoków Baku Jeden z najbardzoej charakterystycznyh widoków Baku
Globtroterzy, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Podróżników są już w stolicy Azerbejdżanu – Baku. Nad zachodnie wybrzeże Morza Kaspijskiego dotarli wczoraj późnym wieczorem.

Przed nimi nie lada atrakcje. Nazwa miasta - Baku, która większości z nas, jest znana przede wszystkim dzięki powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, pochodzi od perskiego słowa Badkube oznaczającego „uderzenie wiatru” w związku z częstymi i silnymi wiatrami północno-zachodnimi nawiedzającymi ten obszar. Najciekawsze obiekty, to m.in. Stare Miasto, którego polska nazwa oznacza „Wewnętrzne miasto”, Wieża Dziewicza z XII wieku – najstarsza zachowana budowla miasta oraz Pałac Szirwanszachów, władców Szirwanu, pochodzący z przełomu XIV i XVII wieku.

{jumi [*4]}Co ciekawe, jednymi z najpiękniejszych budynków, będących wręcz ozdobą miasta, są te zbudowane przez polskich architektów w czasie słynnej gorączki naftowej. Kolejnym polskim akcentem architektonicznym miasta jest Muzeum Historyczne (były pałac znanego milionera Zeynalabdina Tagıyeva), zbudowany przez polskiego architekta Józefa Gosławskiego.

Po wielu godzinach spacerów, podróżników czeka specjalna atrakcja, wizyta w tradycyjnej azerskiej łaźni, a później specjalna kolacja pełna składająca się ze specjałów kuchni azerbejdżańskiej.

Kolejnej informacja z Zakaukazia już niebawem.

Sponsorem relacji jest Euro-Energia największa polska firma outsourcingową specjalizującą się w zarządzaniu zakupem i wykorzystaniem energii elektrycznej.
Please provide full Credentials Infomation