Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22399.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22399
updated 4:14 PM CEST, May 21, 2019
A+ A A-

Szardża, tchnienie historii

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Azja
Szardża, tchnienie historii Fot.: Grzegorz Micuła

Emirat Szardża to jeden z najpiękniejszych rejonów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a jego największe miasto zostało ogłoszone Stolicą Arabskiej Turystyki 2015 roku.


Szardża (Sharjah) - po arabsku "kraj wschodzącego słońca" - ma historię, która sięga ponad 6000 lat. Już w 2 wieku naszej ery pojawia się na mapie sporządzonej przez greckiego geografa Ptolemeusza.
Historycznie emirat Szardża był jednym z najbogatszych miast w regionie i najważniejszym portem w Zatoce Arabskiej. To tu w 1932 roku powstało pierwsze międzynarodowe lotnisko na tym wybrzeżu. W 1971 roku Szardża stała się częścią Federacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Szardża jest trzecim co do wielkości emiratem w ZEA. Na powierzchni 2600 km² żyje 650 000 mieszkańców. Stolicą jest miasto Szardża.
Podstawą gospodarki jest eksploatacja złóż ropy naftowej z dna Zatoki Perskiej (złoże Mubarak) oraz uprawa zbóż, palm daktylowych i warzyw w oazach. Na wybrzeżu łowią ryby i poławiają perły. Szardża jest jedynym emiratem przestrzegającym szariatu. Wyraża się to m.in. całkowitym zakazem sprzedaży i podawania alkoholu.
Najlepszy czas na odwiedzenie emiratu jest od listopada do kwietnia; jest tam wtedy najlepsza pogoda, dni są ciepłe i słoneczne a wieczory chłodniejsze, z niską wilgotnością powietrza.
Władcą Szardży i Członkiem Rady Najwyższej ZEA jest Jego Wysokość Szejk Mohammad bin Sultan dr Al Quasimi, który panuje od 1972 roku. Władca ten dba o ochronę dziedzictwa i kultury emiratu. W 2014 roku Szardża ogłoszona została Stolicą Kultury Islamskiej, a w roku 2015 wybrana została przez Radę arabskich ministrów turystyki Stolicą Turystyki Arabskiej, dając tym samym ogromny impuls dla rozwoju jej turystyki i gospodarki.
Szardża to kierunek niskobudżetowy. Jest tu wszystko, czego potrzebują turyści. Położona zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy od międzynarodowego lotniska w Dubaju jest od niego tańsza nawet o 30-40 proc.

{gallery}22399{/gallery}
W starej części stolicy emiratu, która także nazywa się Szardża, zachowały się dawne bazary i meczety. W sąsiedztwie malowniczego deptaku Corniche znajduje się Centrum Sztuki w pięknie odrestaurowanych kamienicach. Jest tu także wiele ciekawych muzeów; w Muzeum Morskim można zobaczyć tradycyjne drewniane żaglowe łodzie dhow, używane do żeglugi jako statki handlowe oraz do rybołówstwa i połowu pereł.
Jest tu także ciekawe Muzeum Kaligrafii, pokazujące wielowiekowe dziedzictwo arabskiej kaligrafii oraz jej przykłady na płótnie, drewnie, papierze i ceramice, największe w Zatoce Muzeum Sztuki oraz Muzeum Cywilizacji Islamskiej zlokalizowane w budynku dawnego suku - arabskiego bazaru - gdzie wystawiono ponad pięć tysięcy eksponatów. Zbiory Muzeum związane są z islamem, ale również z życiem codziennym mieszkańców świata muzułmańskiego; obok pięknych, inkrustowanych egzemplarzy Koranu znajdziemy dawne meble, instrumenty, talerze, zbiór numizmatów, znaczków pocztowych, biżuterii...
Warto też odwiedzić zbudowany w 1820 roku Fort Sardża (Sharjah Hisn), który przez ponad 200 lat był oficjalną rezydencją rodziny panującej, jak również Madżlis Al Midfa słynącą z okrągłej wieży wiatrowej - jedynej takiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Szardża słynie ze światowej klasy festiwali, takich jak Festiwal Światła Sharjah (luty), podczas którego międzynarodowi artyści wykorzystując nowoczesne technologie oświetleniowe 3D tworzą magiczną atmosferę, opowiadając historię ewolucji kulturalnej emiratu. Festiwal Wodny (Sharjah Water Festival) odbywa się w grudniu każdego roku wraz z Mistrzostwami Świata Motorówek Grand Prix Sharjah. Międzynarodowe Targi Książki na przełomie października i listopada to najstarsza i największa impreza tego typu w regionie, przyciągająca międzynarodowych wydawców, autorów i miłośników książek.
Jednym z najbardziej popularnych festiwali w regionie jest Międzynarodowy Festiwal Koni Arabskich ściągający w marcu do Szardży wielu miłośników koni arabskich oraz Dni Dziedzictwa Szardży. Ten coroczny karnawał upamiętnia dziedzictwo kulturowe mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Emirat stara się także rozwijać turystykę. Ma do zaoferowania podwodny raj w Oceanie Indyjskim, pustynne safari, w tym narciarstwo na piasku, doskonałą pogodę do uprawiania turystyki pieszej, pustynnej jazdy autami terenowymi czy na wielbłądach, a także golf, strzelectwo, łucznictwo, tenis i jazdę konną - do wyboru, jak też cały szereg zajęć fitness. Znajdziemy tu także wielkie, luksusowe centra handlowe oraz tradycyjne arabskie suki.
Turystyka w Szardży rozwija się dzięki nowym inwestycjom. Obecnie jest tu 104 hoteli i 53 apartamenty hotelowe, z prawie 10.000 pokoi. Miejscową walutą jest dirham, znany również jako dirham arabskiego emiratu (AED). Walutą jest przywiązany do dolara amerykańskiego 1US $ = 3,67 AED.
Na workshopie w warszawskim hotelu Intercontinental przedstawiciele turystyki Szardży spotkali się z przedstawicielami polskiej branży turystycznej. Gościem honorowym był Mohamed Ali Al Norman, Prezes SCDTA. Sharijah Commerce and Tourism Development Authority (SCDTA) działa na rzecz promocji turystyki w Emiracie. Swoją ofertę prezentowali Hotelarze z Szardży: Angela Christodoulopoulou z Ramada Plaza Jumeirach Beach Residence, Majed Aridi z Goldentulip Sharjach, Emad Saeed z Oceanic Resort&SPA oraz Arshad Muir z Sharjah Airport Travel Agency oraz przedstawiciele Marbella Resort Sharjah i Oceanic Khorfakkan Resort&Spa. Ciekawa była też prezentacja historii i kultury tego ciekawego ale mało znanego kraju, którą prowadził Jarosław Kret.

Please provide full Credentials Infomation