updated 10:20 AM CEST, May 27, 2019
A+ A A-

Na narty do Turcji

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Azja
Wyróżniony Na narty do Turcji

Centralna Turcja to świat wspaniałych gór z fantastycznymi warunkami do uprawiania sportów zimowych. Narciarską stolicą wschodniej Turcji jest Erzurum, położone u stóp Gór Palandöken. W centrum miasta zachowało się wiele zabytków architektonicznych z czasów seldżuckich i osmańskich. Z międzynarodowego portu lotniczego do centrum narciarskiego można dostać się w 20 minut.

Kilka lat temu zakończono tu budowę nowoczesnej stacji narciarskiej oferującej 27 tras o różnym stopniu trudności, które obsługiwane są przez przez 14 wyciągów, w tym 2 gondole, sześć wyciągów krzesełkowych, jeden orczyk i dwa wyciągi baby lift. Sezon narciarski trwa tutaj 150 dni, najlepsze warunki panują w okresie od połowy grudnia do połowy maja. Trasy narciarskie leżą na wysokości 2150-3100 m n.p.m., a opady śniegu wynoszą średnio 2-3 m. Z uwagi na kontynentalny klimat i wysokość śnieg jest tu znakomitej jakości: idealnej dla narciarzy. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze na poziomie olimpijskim można tu uprawiać narciarstwo, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo i skoki narciarskie, co sprawia, że Erzurum jest/stało się ważnym ośrodkiem sportów zimowych w Turcji.
Drugim ośrodkiem narciarskim w sąsiedztwie Erzurum jest Konakli, nowoczesny kompleks także zbudowany na potrzeby Zimowej Uniwersjady w 2011 r., który składa się z 6 wyciągów krzesełkowych, trasy slalomu giganta nazwanej super G, oraz kilku innych tras narciarstwa alpejskiego. Oprócz świetnych warunków - narciarze mają tu wspaniałe widoki panoramiczne na Erzurum, malowniczą okolicę i otaczające góry.
Kolejny ośrodek narciarski Kandilli znajduje się 36 km od centrum Erzurum. Są tu wspaniałe trasy dla uprawiania narciarstwa biegowego i biathlonu leżące na wysokościach powyżej 1700 m. npm.
Erzurum dzięki nowoczesnej infrastrukturze jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych i potencjalnym kandydatem na organizatora olimpiad zimowych w najbliższej przyszłości.
Szczegółowe informacje na temat Erzurum można uzyskać na stronie internetowej: www.northeastturkey.com.

Please provide full Credentials Infomation