updated 4:14 PM CEST, May 21, 2019
A+ A A-

Pustynne klimaty Omanu

  • Napisane przez Fred Perry
  • Dział: Azja
Wyróżniony Maskat - stolica Omanu fot. Wikipedia Maskat - stolica Omanu

Idealny kraj dla miłośników pustyni i monarchi absolutnej. Proponuję go prawdziwym macho i kobietom lubiącym zakryte odzienie.


Oman to państwo położone w południowo-zachodniej Azji na {jumi [*4]}Półwyspie Arabskim nad Zatoką Omańską i Morzem Arabskim. Stolicą państwa jest Maskat. Jest monarchią absolutną.
Kraj jest wyżynno-górzysty. W północnej części Omanu rozciągają się wapienne góry Al.-Hadżar al.-Gharbi przechodzące ku południowi w góry Al. Dżabal al.-Achdar z najwyższym szczytem kraju Dżabal asz-Szams (3035 m n.p.m.). Na południowy zachodzie kraju leży wyżyna Zufar porozcinana suchymi dolinami. Centrum kraju zajmuje półpustynna nizina przechodząca w zachodniej części w piaszczystą pustynię. Oman ma klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy, a na zachodzie skrajnie suchy. Brak jest w kraju stałych rzek. Szata roślinna jest uboga, pustynna lub półpustynna. W górach występują pozostałości lasów dębowo-orzechowych i drzewa akacjowe. Faunę reprezentują: gazela Lodera, ariel, oryks, tara, karakal, szakal złocisty, mangusty, węże i jaszczurki.

W starożytności Oman był państwem silnym i bogatym. Od IX w. p.n.e. na terytorium Omanu osiedlały się ludy arabskie. Do VII w. n.e. kraj niszczyły wojny plemienne i najazdy Persów, którzy okresowo rządzili Omanem. W VIII w. ludność Omanu przyjęła islam i do XVIII w. pozostawała pod rządami wybieranych przez siebie imamów. Na początku XVI w. do wybrzeży kraju dotarli Portugalczycy i osiedlali się w portach. W połowie XVII w. społeczeństwo Omanu wypędziło Portugalczyków ze swojego terytorium, a następnie zdobyło portugalskie posiadłości we wschodniej Afryce. W 1741r. imamem został założyciel obecnie panującej dynastii. Jego następcy przenieśli stolicę do Maskatu i przyjęli tytuł sułtana. W XIX w. wzrastały w Omanie wpływy brytyjskie. Od 1920r. Oman był podzielony na sułtanat Maskatu i imamat Omanu ze stolicą w Nizwie. W 1954r. nowo wybrany sułtan ogłosił się niepodległym władcą imamatu. W 1970r. Oman został uznany przez społeczność międzynarodową za niepodległe państwo i w 1971r. przyjęty do ONZ.

 

Największą grupę etniczną w Omanie stanowią Arabowie podzieleni na 100 grup plemiennych. Nielicznymi mieszkańcami kraju są Persowie, Hindusi i Europejczycy. W miastach żyje 80% ludności. Głównymi miastami Omanu są: Maskat, Nizwa, Salalah i Samail.

Oman posiada bogate złoża ropy naftowej. Sieć transportowa jest słabo rozwinięta. Brak linii kolejowych. Główna trasa drogowa łączy Maskat z Salalah. Nowoczesne porty morskie znajdują się w Matrah i Rajsut, a międzynarodowy port lotniczy w Maskacie. Atrakcjami turystycznymi kraju są piaszczyste plaże, krajobrazy górskie, pustynie i stolica.

Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO
* 1987 - Fort Bahla
* 1988 - Stanowiska archeologiczne Bat, Al-Chutm i Al-Ajn
* 1994 - Rezerwat antylopy arabskiej oryks
* 2000 - Szlak kadzidła
* 2006 - Systemy nawadniania typu afladż

Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe w miejscach publicznych zaleca się przestrzeganie odpowiednich norm dotyczących ubioru. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które nie powinny poruszać się w strojach z odkrytymi ramionami, z dużym dekoltem, w zbyt krótkiej sukience oraz w szortach. W okresie miesięcznego postu ramada-nu należy całkowicie powstrzymywać się od przyjmowania w miejscach publicznych jedzenia i napojów oraz palenia tytoniu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca). Nie należy także bez przewodnika wchodzić do meczetów.

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation