środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
wtorek, 23 kwiecień 2019 12:05

Indonezja: Z nową ambasador w Polsce o turystyce

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jej Ekscelencja, Pani Siti Nugraha Mauludiah została nowym Ambasadorem Republiki Indonezji w Warszawie. Zastąpiła na tym stanowisku Petera Fransa Gontha. Poprzednio sprawowała funkcję Konsula Generalnego Indonezji w Szanghaju.

Siti N. Mauludiah pochodzi z Bandungu ( Zachodnia Jawa). Studiowała na   Uniwersytecie Padjadjaran, ukończyła studia magisterskie z zakresu Stosunków Międzynarodowych oraz Szkołę Spraw Międzynarodowych i Publicznych na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. W latach 1998-2002 pracowała w Sekretariacie APEC (Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku) w Singapurze, a w latach 2005-2009 była doradcą w Ambasadzie Republiki Indonezji w Rzymie. Przed posadą Konsula Generalnego w Szanghaju, była dyrektorem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Indonezji. Jest żoną Gino Hedianto.

- „Bardzo szybko zaczęłam czuć się w Polsce jak w domu – mówi Siti N. Mauludiah. Jestem pod wrażeniem piękna Polski. W pierwszym miesiącu pobytu odwiedziłam Kraków, Gdynię, Gdańsk i Wrocław. Każde z tych miast jest piękne na swój własny sposób".

Nowa ambasador Indonezji spotkała się z przedstawicielami polskiej branży turystycznej w indonezyjskiej restauracji „Sambal” na Starym Mieście w Warszawie. Przy egzotycznych daniach indonezyjskiej kuchni omawiano sprawy związane z turystyką z Polski do tego największego wyspiarskiego kraju na świecie, jakim jest Indonezja. W trakcie rozmowy okazało się, że nowa Pani Ambasador jest osobą nie tylko kompetentną, ale także bardzo sympatyczną.

 

Jedność w różnorodności

Indonezja to archipelag ponad 17 000 wysp rozciągających się pomiędzy Pacyfikiem a Oceanem Indyjskim, zamieszkany przez ponad 200 grup etnicznych mówiących więcej niż 300 dialektami, łączący kontynenty Azji i Australii; to niezliczona ilość zapierających dech w piersiach krajobrazów; różnorodność biologiczna ekosystemów rozciągających się wzdłuż równika… I jeden kraj mieszczący w sobie te wszystkie skarby.

Jako największy wyspiarski kraj na świecie, Indonezja składa się z tak wielu kultur, tradycji, fauny i flory, zwyczajów kulinarnych czy religii, że na miejscu wydaje się porównanie, jakby kilkadziesiąt  krajów stopiło się w jeden. Każda wyspa jest wyjątkową mieszanką zasobów naturalnych i unikalnej kultury jej mieszkańców, począwszy od tętniących życiem rajów turystycznych na Bali i Lombok, po tajemnicze zwyczaje Asmatów w Papui czy Toradżów w Południowym Sulawesi.

Indonezja położona jest w samym sercu Trójkąta Koralowego i posiada prawie 15% światowych zasobów raf koralowych. Żaden inny kraj na świecie nie może poszczycić się również tak długą linią brzegową (ponad 80.000 kilometrów). Jej niezliczone cuda rozciągają się od szczytów gór aż po dno rozległych mórz. Wśród tych różnorodnych krajobrazów, dzikie zwierzęta uczyniły z wysp Indonezji swoje jedyne naturalne siedlisko, w tym legendarne „smoki” (warany) z Komodo, orangutany z Sumatry, rajskie ptaki z Papui oraz wiele innych. Pod powierzchnią morza rozległa rafa koralowa Indonezji uważana jest za najbogatszą i najbardziej zróżnicowaną na świecie; po prostu raj dla nurków i entuzjastów podwodnych wrażeń.

Z bogatą historią, która sięga wieków, Indonezja posiada również jedne z najbardziej fascynujących zabytków ludzkiej cywilizacji. Wśród nich znajduje się imponująca świątynia Borobudur (Jawa Środkowa) - największy buddyjski zabytek na świecie, czy równie fascynujący kompleks świątynny Prambanan, który jest jednym z największych w Azji Południowo-Wschodniej.

Oprócz wyjątkowej przyrody, tradycji czy unikatowej na skalę światową fauny i flory, Indonezja oferuje także szerokie, intensywnie rozwijające się zaplecze hotelarskie, restauratorskie oraz rekreacyjne, w tym atrakcje takie jak: pola golfowe, rejsy luksusowymi jachtami, sporty wodne a także liczne festiwale i wydarzenia kulturalne godne uwagi, między innymi słynny Java Jazz Festival.

 

Zdjęcia: ambasada Indonezji

a