updated 2:43 PM CEST, May 24, 2019
A+ A A-

Hezbollah jak Zakon Krzyżacki

  • Napisane przez EN, mat. pras.
  • Dział: Azja
Wyróżniony Model rakiety wystrzeliwanej na Izrael Fot. Wikipedia Model rakiety wystrzeliwanej na Izrael
Hezbollah jest libańską partią polityczną islamskich szyitów, która została utworzona w roku 1982. Od początku była wspierana i finansowana przez Iran, Syrię a także przez dotacje ich zwolenników. Dowiedzmy się więcej o tej tajemniczej organizacji.

Na terenie Libanu Hezbollah zbudował swego rodzaj{jumi [*4]}u państwo w państwie, które znajduje się de facto poza kontrolą władz Libanu. Hezbollah zajmuje się ekstensywnym programem rozwoju socjalnego. Prowadzi przynajmniej cztery szpitale, 12 klinik, 12 szkół i dwa centra agro-gospodarcze. Pomoc medyczna organizowana przez Hezbollah jest tańsza niż w większości szpitali prywatnych w Libanie. Ta charytatywna działalność Hezbollahu istnieje jednak wyłącznie dzięki hojnemu wsparciu zagranicznemu - partia nie musi, tak jak legalny rząd Libanu, bilansować wydatków i martwić się o braki funduszy w swoim budżecie.
Terroryści czy bojownicy?
Nazwa Organizacji Hezbollah pochodzi od słów "Partia Boga" i są to słowa z Koranu: "On wprowadzi ich do Ogrodów, gdzie w dole płyną strumyki; oni będą tam przebywać na wieki. Bóg znalazł w nich upodobanie i oni mają upodobanie w Nim. Oni stanowią partię Boga. O, tak! Zaprawdę, partię Boga - oni są szczęśliwi!"
Hezbollah jest uważany przez niektóre państwa za organizację terrorystyczną, przede wszystkim przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Izrael i Kanadę. Stany Zjednoczone zaczęły określać Hezbollah organizacją terrorystyczną po jego atakach na amerykańskie bazy wojskowe i ambasadę amerykańską w Libanie w czasie wojny między Libanem, Izraelem i USA w latach osiemdziesiątych. Większość krajów, między innymi państwa Unii Europejskiej nie wpisują Hezbollahu na listę "organizacji terrorystycznych".
Hezbollah powstał w 1982 roku, podczas libańskiej wojny domowej, kiedy to władze irańskie wysłały do okupowanego przez wojska izraelskie Libanu 1200-osobowy kontyngent instruktorów z elitarnych oddziałów Strażników Rewolucji (Sepah-e Pasdaran-e Enghelab-e Islami). Mieli oni za zadanie tworzenie antyizraelskiego ruchu oporu w południowym Libanie.
Duchowym ojcem Hezbollahu był zmarły 4 lipca 2010 szejk Mohammed Hussein Fadlallah natomiast obecnym przywódcą jest Hassan Nasrallah.
Co stanie się z Libanem?
Organizacja kierowana jest przez szurę czyli radę, w skład której wchodzi dwunastu duchownych, wraz z wyspecjalizowanymi komitetami zajmującymi się sprawami ideologicznymi, politycznymi, propagandowymi, wojskowymi i sądowymi. W głównych rejonach działania Hezbollahu (dolina Bekaa, południowy Bejrut i południowy Liban) istnieją mniejsze rady i komitety podlegające radzie głównej, która przekazuje im ogólne dyrektywy do swych pomniejszych organów, zaś te formułują konkretne decyzje i dopilnowują wykonania ich w terenie.
Ideologia Hezbollahu jest silnie antyizraelska i antyzachodnia. Po pojawieniu się na scenie politycznej w 1985 roku, partia przedstawiła swój manifest. Zakładał on:
Ustanowienie w Libanie republiki islamskiej na wzór Iranu.
Doprowadzenie do wycofania się z terytorium Libanu sił ONZ, głównie amerykańskich i francuskich.
Zwalczanie wszelkich wpływów świata zachodniego
Doprowadzenie do wycofania się wojsk izraelskich, następnie zniszczenie państwa Izrael (którego Hezbollah postrzega jako tzw. "małego szatana") i ustanowienie rządów islamskich nad Palestyną a zwłaszcza nad Jerozolimą.
Hezbollah postrzega terroryzm jako metodę walki słabych i uciśnionych przeciwko silniejszym agresorom. Tego typu działalność prowadził głównie podczas wojny domowej. Wtedy celem ataku nie były tylko siły izraelskie ale również wojska i placówka ONZ. W kwietniu 1983 roku dokonano zamachu terrorystycznego na ambasadę USA w Bejrucie, w którym zginęło 49 osób. Hezbollah obwinia się także o atak na koszary Korpusu Amerykańskiej Piechoty Morskiej. Zginęło wówczas 240 żołnierzy marines. W tym samym czasie przeprowadzono ataki na francuskich spadochroniarzy w Bejrucie (60 zabitych) oraz dowództwo armii izraelskiej w Tyrze (50 zabitych).
Czy w Kraju Cedrów jest rząd?
Niektórzy przypisują Hezbollahowi udział w zamachu na ambasadę Izraela w Buenos Aires w roku 1992, mimo że nie ma na to niezbitych dowodów.
12 lipca 2006 roku w odpowiedzi na izraelską operację w Strefie Gazy nazywaną "summer rain" (czyli 'letni deszcz') Hezbollah uprowadził (z terytorium Izraela) dwóch izraelskich żołnierzy. Incydent ten sprowokował wojska izraelskie do ataku na cele w Libanie (faktyczne i domniemane siedziby Hezbollahu, elementy infrastruktury komunikacyjnej Libanu, takie jak: mosty, lotniska, drogi), co doprowadziło do intensywnego konfliktu. Na tej wojnie ucierpiał najbardziej Liban. Jego słaba armia nie była w stanie zapobiec temu konfliktowi. Na dzień dzisiejszy Hezbollah, przez wielu nazywanym okupantem Libanu jest mocniejszy pod każdym względem od prawowitego rządu libańskiego.
Liderzy Partii Boga nie ukrywają, że marzy im się republika islamska, gdzie obowiązywałaby zasada welajat-e fakih, czyli mówiąc w skrócie sprawowanie pełni władzy politycznej przez duchownych. Nie ukrywają też, że ich celem jest wymazanie Izraela z mapy świata i "wyzwolenie" Jerozolimy. I publicznie dają do zrozumienia, że stoją ponad libańskim rządem i libańskim państwem.
Kiedyś był to chrześcijański kraj
W Libanie - kraju, który jeszcze kilka dekad temu był oazą nowoczesności, postępu i liberalizmu społeczno-politycznego w całym świecie muzułmańskim, dziś najwięcej do powiedzenia mają zwolennicy konserwatywnej wersji islamu szyickiego. Kraj, który jeszcze pół wieku temu uznawany w Europie za chrześcijański oraz, co ciekawe, za bardziej zachodni (w sensie kulturowym i historycznym) niż wiele z dzisiejszych nowych państw członkowskich Unii Europejskiej, znalazł się w orbicie wpływów irańskiej rewolucji islamskiej. Samir Geagea, weteran wojny domowej i lider chrześcijańskich Sił Libańskich - nie waha się publicznie porównywać ostatniej aktywności Hezbollahu do pochodni, przytkniętej do pełnej prochu libańskiej beczki. Dla pełni wiedzy warto przeczytać książkę Hala Jabera „Hezbollah". W niej opisane zostały motywy działania tego ugrupowania, sprzeczne opinie na temat jego działalności i wspomnienia zakładników.
{jumi [*6]}
Please provide full Credentials Infomation