updated 11:03 AM CEST, Apr 20, 2019
A+ A A-

Benedykt XVI uspokaja Egipt

  • Napisane przez Kasia Szot, Radio Watykańskie
  • Dział: Azja
Wyróżniony Benedykt XVI na warszawskim Okęciu fot. Wikipedia Benedykt XVI na warszawskim Okęciu
Abp Michael Fitzgerald nucjusz apostolski w Egipcie zapewnił dzisiaj, że Benedykt XVI nie zamierzał ingerować w wewnętrzne sprawy tego kraju, ani żadnego innego państwa.  Odniósł się w ten sposób do kontrowersji, z jakimi przyjęto papieski apel w obronie koptyjskich chrześcijan.
Zdaniem watykańskiego dyplomaty słowa Ojca {jumi [*4]}Świętego wypowiedziane dzień po ataku terrorystycznym w Aleksandrii, w którym zginęło 22 wyznawców Chrystusa, odnosiły się zarówno do poszczególnych osób, jak i do rządów. Ojciec Święty wezwał do poszanowania przekonań i praktyk religijnych osób różnych wyznań oraz do promowania harmonijnego i pokojowego współistnienia. Nuncjusz apostolski w Egipcie przywołał trzy papieskie wystąpienia: z homilii noworocznej, z rozważania przed modlitwą Anioł Pański z 2 stycznia oraz z orędzia na Światowy Dzień Pokoju 2011 r. Abp Fitzgerald wskazał, że warte odnotowania są przynajmniej dwie kwestie, na które Papież zwrócił szczególną uwagę. W przekonaniu Benedykta XVI atak na chrześcijan ma reperkusje dla całej społeczności, natomiast wyznawcy Chrystusa nigdy nie powinni reagować przemocą.
Oświadczenie watykańskiego dyplomaty zostało z uznaniem przyjęte przez wielkiego imama uniwersytetu Al-Ahzar. Rzecznik prasowy uczelni przekazał prasie egipskiej, że „deklaracja poparcia dla rządu egipskiego i brak woli ingerencji w wewnętrzne sprawy kraju odczytywane są bardzo dobrze". Przypomnijmy, że watykański rzecznik apelował wcześniej, by zakończyć tego typu polemiki wobec realnego zagrożenia terroryzmem. Oświadczenie z Al-Ahzar jest dobrym krokiem do zamknięcia niefortunnego nieporozumienia.
{jumi [*6]}
Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl