updated 10:20 AM CEST, May 27, 2019
A+ A A-

Przez pustynię i miejsca święte

  • Napisane przez Jacek Wilski / welocypedy.pl
  • Dział: Azja
Wyróżniony Przez pustynię i miejsca święte fot. David Shankbone

Miasta znane ze Starego i Nowego Testamentu, czerwonomorskie rafy czy góry i wulkaniczne góry – to tylko przykłady miejsc, które wkrótce odwiedzą rowerzyści ze stowarzyszenia Welocypedy.pl. Wyruszają oni na wyprawę do Ziemi Świętej, a portal Kurier365.pl obejmuje patronat nad tą wycieczką. 

Planowana trasa wyprawy obejmuje wszystkie najważniejsze krainy geograficzne i historyczne Izraela. Miłośnicy rowerowych eskapad zobaczą m.in. Szaron, czyli nadmorskie równiny, pośród których rozsiadły się na brzegu Morza Śródziemnego starożytne miasta: Jaffa, Hajfa, Akra; Galileę, górzystą krainę na północy kraju, bogatą w formy krasowe i wulkaniczne czy Judeę i jej serce – Jerozolimę. Będą jechać wzdłuż Jordanu, a następnie wzdłuż wybrzeży Morza Martwego.

Co ich czeka? Na pewno nowoczesny Tel Awiw. Tutaj zobaczą, jak kamienne domy w wąskich zaułkach Starej Jaffy kontrastują z tętniącymi życiem bulwarami przecinającymi Białe Miasto. Z kolei Cezarea zaprezentuje turystom ruiny niepowtarzalnych, imponujących, wielowiekowych budowli. Niektóre z nich są wciąż żywe, jak choćby hipodrom, gdzie, jak przed wiekami, są rozgrywane konne wyścigi. Miasto odgrywało znaczącą rolę w czasach jednego z największych budowniczych świata starożytnego – króla Heroda.

Rowerzyści odwiedzą także Haifę - duże, portowe miasto, które ma jednak niemało uroku. Obfituje w tereny zielone, łącząc w ciekawy sposób sobie nowoczesne budownictwo i starszą architekturę, kościoły i meczety, góry i morze. Jest też symbolem rzadkiej w tym regionie świata tolerancji religijnej. Jest bowiem ważnym ośrodkiem religijnym kilku odłamów trzech wielkich religii. Można w nim zobaczyć karmelicki klasztor, w którego krypcie mieści się miejsce pochówku proroka Eliasza.

Wyprawa stowarzyszenia Welocypedy.pl obejmuje też miasto Nazaret. Przed dwoma tysiącami lat była tam zaledwie maleńka wioska. To właśnie ona została wybrana jako miejsce Zwiastowania. Od czasów bizantyjskich miasto rozwijało się jako miejsce kultu. Dziś Nazaret jest największym arabskim miastem w Izraelu. Znajduje się tu wiele meczetów i synagog, ale przede wszystkim kilkadziesiąt kościołów i klasztorów, a wśród nich kościół Zwiastowania w miejscu, gdzie stał dom Marii, kościół świętego Józefa, gdzie miał on swój warsztat ciesielski, cerkiew przy studni Marii. Nieopodal znajduje się Kana Galilejska, gdzie można spróbować, czy tutejsze wina nadal smakują tak znakomicie, jak przed wiekami. W greckim kościele św. Jerzego znajdują się dwa kamienne dzbany, których użył Jezus do dokonania cudu.

Jezioro Tyberiadzkie to kolejne ciekawe miejsce na drodze rowerzystów. Kiedyś to w tych okolicach Jezus wygłosił Kazanie na Górze, powołał apostołów, uciszył burzę, spacerował po wodzie. Dziś wody jeziora służą amatorom sportów wodnych. Obok jest Tyberiada, która słynie z gorących źródeł, ponoć o unikalnych zaletach terapeutycznych. Atrakcją miasta jest również wielki targ rybny.

Następnie rowerzyści zobaczą Jerozolimę. Właściwie to tu się wszystko zaczęło... Stworzenie świata miało swój początek przez położenie kamienia na Górze Moria na Wzgórzu Świątynnym. Na tej samej górze swą ofiarę złożył Abraham. Tu jest grób pierwszego człowieka Adama. Trzy religie mają tu swe miejsca święte: bazylikę Grobu Świętego, Ścianę Płaczu i Meczet na Skale.

Na nieustraszonych podróżników czeka też noc na Pustyni Judzkiej. Trudy podróży wynagrodzi im kąpiel w Morzu Martwym leżącym 408 metrów poniżej poziomu morza. Podobno można tu leżeć w wodzie i jednocześnie czytać gazetę.

W pobliżu znajduje się też top atrakcja archeologiczna Izraela –Masada. Ten samotny płaskowyż o niedostępnych ścianach Herod przekształcił w potężną twierdzę. W wojnie z Rzymianami była ostatnim punktem oporu Zelotów. Atakujący olbrzymim wysiłkiem przesunęli tysiące ton skał, by zbudować rampę, z której można by do murów przysunąć maszynę oblężniczą. W końcu żydowscy obrońcy popełnili zbiorowe samobójstwo.

Na drodze miłośników dwóch kółek czeka zapewne sporo przygód i niespodzianek, a plany pewnie wielokrotnie się zmienią. Relację z tej niecodziennej wyprawy już wkrótce znajdziecie na portalu Kurier365.pl. Szczegółowe informacje o tej i innych wyprawach stowarzyszenia znajdziecie na stronie Welocypedy.pl.

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation