Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/10179.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/10179
updated 1:59 PM CET, Mar 23, 2018
A+ A A-

Hanower, miasto z czerwoną linią

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Hanower, miasto z czerwoną linią Fot.: Grzegorz Micuła

Hanower określa się mianem miasta targów i ogrodów - bowiem z jednej strony są tu największe na świecie targi przemysłowe, a z drugiej - wspaniałe ogrody, które przetrwały w niezmienionym kształcie od ponad 300 lat. Zwiedzanie miasta ułatwia namalowana na ulicach i placach czerwona linia.

W październiku Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie z Warszawy do Hanoweru obsługiwane przez samoloty Embraer 170. Lot z Warszawy na lotnisko Hanower-Langenhagen, położone 11 km od centrum miasta trwa 1,5 godziny. Na samym lotnisku jak i przed nim podróżnych witają wielkie plakaty reklamujące nowe połączenie.

 

Miasto kultury
Poza przemysłem i handlem ważna jest też kultura. W mieście istnieje opera i kilka ciekawych teatrów; reprezentowane są także taniec (w tym festiwal tanga) i balet. Do tego kabarety, rock i pop oraz jazz we wszystkich odmianach – Hanower uchodzi za niemiecką stolicę jazzu. Jest też kilkanaście ciekawych muzeów – w tym prestiżowe Sprengel-Museum – jedno z najciekawszych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie, galerie sztuki itd. Z Hanowerem związana jest Niki de Saint Phalle - francusko-amerykańska artystka wykorzystująca w twórczości motywy kobiecego ciała. Jej najbardziej znane dzieła to wykonane z poliestru kolorowe figury z cyklu „Nana", ustawione w 1974 roku. Wówczas budziły kontrowersje, dziś są jednym z symboli miasta. Ta sama artystka przekształciła ponad 300-letnią barokowa grotę w miejsce pełne mistyki i magii, tworząc świątynię sztuki do której pielgrzymują fani jej artystycznych wizji.

 

Spacer po Czerwonej linii
Z myślą o leniwych turystach wytyczono szlak wymalowany czerowną farbą na ulicach i chodnikach. Czerwona linia prowadzi przez starą część miasta. Długość trasy nazwanej Czerwona Nić wynosi ponad cztery kilometry. Jej przejście zajmuje około 2 godzin. Wędrówkę można zacząć w dowolnym miejscu. Zwiedzanie ułatwia książeczka, w której są nie tylko opisy 36. najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście, ale i ich zdjęcia. Chociaż miasto zostało zniszczone bombardowaniami w czasie II wojny światowej, kilka historycznych budynków przetrwało. O grozie wojny przypomina ruina kościoła Aegidienkirche z którego pozostały ściany i dzwonnica. W niej od 1985 roku wisi Dzwon Pokoju, replika dzwonu z Hiroszimy (prezent od władz japońskiego miasta).

W pobliżu znajduje się budynek Nowego Ratusza zbudowany w 1913 r. na wbitych w bagniste podłoże ponad 6 tysiącach bukowych pali. W głównym hallu stoją cztery makiety Hanoweru przedstawiające miasto w roku 1689, 1939, 1945 i obecnie. Ten ostatni widok możemy porównać z rzeczywistością wjeżdżając na kopułę ratusza. Unikatem w skali świata jest winda wioząca na kopułę w ukośnym szybie, jadąca wzdłuż linii kopuły, pod kątem 17 stopni. Po schodach wdrapujemy się na taras widokowy skąd rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. Potem wyruszamy przez park w kierunku starówki, mijając po drodze pomnik Getyndzkiej Siódemki. Jego bohaterami są profesorowie z Getyngi, którzy zbuntowali się przeciw zmianom w konstytucji wprowadzonym przez nowego władcę królestwa. Wśród zbuntowanych byli m.in. słynni bracia Grimm.

 

Segwayem po Starówce
Hanowerska Starówka nie jest zbyt rozległa. W jej centrum wznosi się gotycki Martkirche. Najwięcej uwagi przyciągają szachulcowe fasady kamienic. Ciekawa jest charakterystyczna dla miasta ulica Burgstrasse, przy której odtworzono stare budynki z fasadami w formie pruskiego muru, charakterystyczne dla zabudowy tego regionu. W tej części miasta można też zrobić najlepsze zakupy, napić się najlepszego piwa (np. w prywatnym mini browarze przy ulicy Kramerstrasse). Pokrzepieni ruszamy dalej oglądać budynek Starego Ratusza oraz zachowane kościoły, w tym barokowy kościół Św. Jana oraz kościół Świętego Klemensa i inne zabytki. Bylebyśmy się trzymali czerwonej linii - na pewno nie pozwoli nam się zgubić i zaprowadzi we wszystkie najciekawsze miejsca.

{gallery}10179{/gallery}

Innym, szybszym i wygodniejszym sposobem zwiedzania Hanoweru jest wycieczka z przewodnikiem segwayami, bardzo wygodnymi dwukołowymi pojazdami, którymi kieruje się balansując ciałem. Po krótkiej informacji i szkoleniu praktycznym można wyruszyć na grupowy objazd miasta. Po tych atrakcjach warto wybrać się do Markthalle – miejskiej hali targowej gdzie można kupić spożywcze delikatesy, zjeść obiad, wypić kawę lub coś mocniejszego.

 

Targowy biznes
Hanower znany jest głównie z Targów Hanowerskich (Hannover Messe), określane przez wiele źródeł jako największe na świecie. Jest to najnowocześniejszy obszar wystawienniczy na świecie, większy niż w Szanghaju i Bostonie. Tereny targowe położone są w pobliżu centrum miasta i doskonale z nim skomunikowane. Powierzchnia wystawowa to 498. tys m2 w 21. halach o nowoczesniej architekturze i wyposażeniu technicznym. Jest tu też wiele wolnych powierzchni poza halami oraz centrum przeznaczone do wypoczynku i relaksu. Główne atrakcje architektoniczne to: „EXPO-Dach", „Hermes-Turm" oraz największy most dla pieszych w Europie - „EXPONALE". Jest tu też największy drewniany budynek na świecie. W nowym Centrum Kongresowym są sale na spotkania dla 25 do 5000 osób. Od 1986 co roku odbywają się tu największe targi IT na świecie zwane CeBIT. W 2000 r. Hanower był gospodarzem Światowej Wystawy EXPO 2000.

{jumi [*6]}

 

Warszawa