Wydrukuj tę stronę
sobota, 10 listopad 2012 14:58

Hanower, miasto z czerwoną linią Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Hanower, miasto z czerwoną linią Fot.: Grzegorz Micuła

Hanower określa się mianem miasta targów i ogrodów - bowiem z jednej strony są tu największe na świecie targi przemysłowe, a z drugiej - wspaniałe ogrody, które przetrwały w niezmienionym kształcie od ponad 300 lat. Zwiedzanie miasta ułatwia namalowana na ulicach i placach czerwona linia.

W październiku Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie z Warszawy do Hanoweru obsługiwane przez samoloty Embraer 170. Lot z Warszawy na lotnisko Hanower-Langenhagen, położone 11 km od centrum miasta trwa 1,5 godziny. Na samym lotnisku jak i przed nim podróżnych witają wielkie plakaty reklamujące nowe połączenie.

 

Miasto kultury
Poza przemysłem i handlem ważna jest też kultura. W mieście istnieje opera i kilka ciekawych teatrów; reprezentowane są także taniec (w tym festiwal tanga) i balet. Do tego kabarety, rock i pop oraz jazz we wszystkich odmianach – Hanower uchodzi za niemiecką stolicę jazzu. Jest też kilkanaście ciekawych muzeów – w tym prestiżowe Sprengel-Museum – jedno z najciekawszych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie, galerie sztuki itd. Z Hanowerem związana jest Niki de Saint Phalle - francusko-amerykańska artystka wykorzystująca w twórczości motywy kobiecego ciała. Jej najbardziej znane dzieła to wykonane z poliestru kolorowe figury z cyklu „Nana", ustawione w 1974 roku. Wówczas budziły kontrowersje, dziś są jednym z symboli miasta. Ta sama artystka przekształciła ponad 300-letnią barokowa grotę w miejsce pełne mistyki i magii, tworząc świątynię sztuki do której pielgrzymują fani jej artystycznych wizji.

 

Spacer po Czerwonej linii
Z myślą o leniwych turystach wytyczono szlak wymalowany czerowną farbą na ulicach i chodnikach. Czerwona linia prowadzi przez starą część miasta. Długość trasy nazwanej Czerwona Nić wynosi ponad cztery kilometry. Jej przejście zajmuje około 2 godzin. Wędrówkę można zacząć w dowolnym miejscu. Zwiedzanie ułatwia książeczka, w której są nie tylko opisy 36. najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście, ale i ich zdjęcia. Chociaż miasto zostało zniszczone bombardowaniami w czasie II wojny światowej, kilka historycznych budynków przetrwało. O grozie wojny przypomina ruina kościoła Aegidienkirche z którego pozostały ściany i dzwonnica. W niej od 1985 roku wisi Dzwon Pokoju, replika dzwonu z Hiroszimy (prezent od władz japońskiego miasta).

W pobliżu znajduje się budynek Nowego Ratusza zbudowany w 1913 r. na wbitych w bagniste podłoże ponad 6 tysiącach bukowych pali. W głównym hallu stoją cztery makiety Hanoweru przedstawiające miasto w roku 1689, 1939, 1945 i obecnie. Ten ostatni widok możemy porównać z rzeczywistością wjeżdżając na kopułę ratusza. Unikatem w skali świata jest winda wioząca na kopułę w ukośnym szybie, jadąca wzdłuż linii kopuły, pod kątem 17 stopni. Po schodach wdrapujemy się na taras widokowy skąd rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. Potem wyruszamy przez park w kierunku starówki, mijając po drodze pomnik Getyndzkiej Siódemki. Jego bohaterami są profesorowie z Getyngi, którzy zbuntowali się przeciw zmianom w konstytucji wprowadzonym przez nowego władcę królestwa. Wśród zbuntowanych byli m.in. słynni bracia Grimm.

 

Segwayem po Starówce
Hanowerska Starówka nie jest zbyt rozległa. W jej centrum wznosi się gotycki Martkirche. Najwięcej uwagi przyciągają szachulcowe fasady kamienic. Ciekawa jest charakterystyczna dla miasta ulica Burgstrasse, przy której odtworzono stare budynki z fasadami w formie pruskiego muru, charakterystyczne dla zabudowy tego regionu. W tej części miasta można też zrobić najlepsze zakupy, napić się najlepszego piwa (np. w prywatnym mini browarze przy ulicy Kramerstrasse). Pokrzepieni ruszamy dalej oglądać budynek Starego Ratusza oraz zachowane kościoły, w tym barokowy kościół Św. Jana oraz kościół Świętego Klemensa i inne zabytki. Bylebyśmy się trzymali czerwonej linii - na pewno nie pozwoli nam się zgubić i zaprowadzi we wszystkie najciekawsze miejsca.

{gallery}10179{/gallery}

Innym, szybszym i wygodniejszym sposobem zwiedzania Hanoweru jest wycieczka z przewodnikiem segwayami, bardzo wygodnymi dwukołowymi pojazdami, którymi kieruje się balansując ciałem. Po krótkiej informacji i szkoleniu praktycznym można wyruszyć na grupowy objazd miasta. Po tych atrakcjach warto wybrać się do Markthalle – miejskiej hali targowej gdzie można kupić spożywcze delikatesy, zjeść obiad, wypić kawę lub coś mocniejszego.

 

Targowy biznes
Hanower znany jest głównie z Targów Hanowerskich (Hannover Messe), określane przez wiele źródeł jako największe na świecie. Jest to najnowocześniejszy obszar wystawienniczy na świecie, większy niż w Szanghaju i Bostonie. Tereny targowe położone są w pobliżu centrum miasta i doskonale z nim skomunikowane. Powierzchnia wystawowa to 498. tys m2 w 21. halach o nowoczesniej architekturze i wyposażeniu technicznym. Jest tu też wiele wolnych powierzchni poza halami oraz centrum przeznaczone do wypoczynku i relaksu. Główne atrakcje architektoniczne to: „EXPO-Dach", „Hermes-Turm" oraz największy most dla pieszych w Europie - „EXPONALE". Jest tu też największy drewniany budynek na świecie. W nowym Centrum Kongresowym są sale na spotkania dla 25 do 5000 osób. Od 1986 co roku odbywają się tu największe targi IT na świecie zwane CeBIT. W 2000 r. Hanower był gospodarzem Światowej Wystawy EXPO 2000.

{jumi [*6]}

 

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL