updated 10:57 AM CEST, Apr 24, 2019
A+ A A-

Przez Wiedeń metrem i nie tylko

Przez Wiedeń metrem i nie tylko www.fiabrussels.com

Wędrując po Wiedniu, można całkowicie polegać na doskonale zorganizowanej i ekologicznej sieci komunikacyjnej, oferującej metro, tramwaje i autobusy.

37 proc. dróg wiedeńczycy pokonują środkami komunikacji publicznej (29 proc. samochodami osobowymi, 28 proc. na piechotę i 6 proc. rowerami). Taki bilans miasto zawdzięcza doskonałej ofercie miejskiej komunikacji. Jak wykazało studium mobilności, w prawie dwóch trzecich wiedeńskich gospodarstw domowych co najmniej jedna osoba regularnie korzysta ze środków komunikacji publicznej. Szczególnie dużą popularnością wśród wiedeńczyków cieszy się metro, które w godzinach szczytu jest najczęściej wybieraną alternatywą dla własnego auta. Dziennie 2,4 miliona pasażerów przewozi 5 linii metra, 28 linii tramwajowych i 90 autobusowych, a cała sieć komunikacyjna obejmuje 937 km.

Do roku 2020 ze środków komunikacji miejskiej powinno korzystać miliard pasażerów rocznie. Najważniejsze strategie w tej branży to stały rozwój sieci połączeń i oferty przedsiębiorstw komunikacyjnych oraz inwestycje w ochronę środowiska. Na koniec 2013 roku planowane jest przedłużenie linii U2 metra o 4 nowe stacje na położonym na obrzeżach miasta terenie Seestadt Aspern. Wszystkie wiedeńskie linie metra jeżdżą przez całą dobę w piątkowe i sobotnie noce, oraz w noce poprzedzające dni świąteczne. W nocy metro kursuje co 15 minut, a bilety kosztują tyle co zwykle. Do nowej oferty Wiener Linien zostały dopasowane kursy nocnych linii autobusowych.

Od lata 2013 wszystkie autobusy kursujące w Śródmieściu będą miały napęd elektryczny. Autobusy „ElectriCity" są ładowane przez odbieraki prądu, znajdujące się na dachu pojazdu, który na stacjach ładowania na końcowych przystankach za jednym naciśnięciem guzika podnosi się i wraca na dół. Ekologiczne autobusy gromadzą też w akumulatorach energię zyskaną podczas hamowania. Wagony metra i tramwaje nowszej konstrukcji odprowadzają do sieci energię hamowania, dzięki czemu są to pojazdy wyjątkowo energooszczędne.

 

Karta Wiedeńska (Vienna Card; Wien-Karte)

Dla odwiedzających Wiedeń tanim sposobem na podróżowanie środkami komunikacji publicznej jest karta wiedeńska. W październiku 2012 roku otrzymała ona wyróżnienie austriackiego automobilklubu ÖAMTC i jego 17 klubów partnerskich za najlepszą ofertę wśród 16 europejskich kart miejskich. Karta wiedeńska kosztuje 19,90 euro i zapewnia 72 godziny bezpłatnych przejazdów wszystkimi liniami w Wiedniu oraz ponad 210 zniżek w wiedeńskich muzeach, winiarniach, kawiarniach, w teatrach i na koncertach, przy zakupach, w restauracjach oraz oberżach. Z Wien-Karte za przejazd pociągiem City Airport Train zapłacimy 11 zamiast 12 euro, a za przejazd autobusami Vienna Airport Lines z lotniska do centrum i z powrotem 7 zamiast 8 euro. Austriacki Klub Automobilowy, Motocyklowy i Podróżniczy ÖAMTC oraz 17 klubów partnerskich w 2012 roku po raz pierwszy przetestowało 16 europejskich kart miejskich wśród których karta wiedeńska zajęła I miejsce.

Na jedną Wien-Karte można też przewieźć gratis wiedeńskim transportem miejskim jedno dziecko do ukończonych lat piętnastu (legitymacja). Karta dostępna jest w hotelach, informacji turystycznej Albertinaplatz (codziennie w godz. 9-19), informacji turystycznej Flughafen (codziennie w godz. 6-23), w punktach sprzedaży lub informacyjnych komunikacji wiedeńskiej Wiener Linien (np. Stephansplatz, Karlsplatz, Westbahnhof, Landstraße/Wien Mitte) lub zdalnie dla posiadaczy kart kredytowych (+43-1-798 44 00-148).

Karta jest ważna od daty wystawienia. Zawarty w cenie bilet przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej Wiener Linien zachowuje ważność przez 72 godziny od momentu skasowania. Zniżki gwarantowane Wien-Karte obowiązują przez cały ostatni dzień ważności karty. Instrukcja obsługi karty znajduje się w książeczce z kuponami, którą każdy otrzymuje gratis.
www.wienerlinien.at

www.fiabrussels.com

{jumi [*6]}

 

Please provide full Credentials Infomation