updated 4:45 PM CEST, Oct 20, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Austriacki WORKSHOP 2010

  • Napisane przez Cezary Rudziński / Globtroter
  • Dział: Austria
Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu AB Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu

Mimo kryzysu gospodarczego, który w ub. roku dotknął również turystykę, Austria w tej dziedzinie radzi sobie nieźle, zwłaszcza w porównaniu z innymi popularnymi krajami europejskimi.

{jumi [*4]}Jak zwykle w czołówce odwiedzających ją gości znaleźli się Niemcy, którzy skorzystali w 2009 roku z niemal 45 milionów (!!!) noclegów. Dodam, że statystyka austriacka jest bardzo wiarygodna, gdyż oparta na noclegach rejestrowanych.

Gospodarze – Austriacy znaleźli się na drugim miejscu, nocując ponad 32 mln razy poza miejscem stałego pobytu.

Trzecie miejsce, co może zaskakiwać biorąc pod uwagę liczbę ludności tego kraju, zajęli Holendrzy korzystając z niemal 8 mln noclegów. Pozostali zagraniczni goście z pierwszej „10": Szwajcarzy, Brytyjczycy, Włosi, Belgowie, Czesi, Francuzi i Duńczycy spędzili w Austrii od niemal 4, do trochę ponad 1,5 mln nocy. Polacy w rankingu najważniejszych dla tego kraju rynków turystycznych znaleźli się na 12 miejscu zaraz po Węgrach.

Z niewielkim tylko, o - 0,2%, spadkiem ogólnej liczby gości. Przy czym w sezonie zimowym 2008/09 nastąpił nawet ich znaczący, bo o 12%, wzrost. Natomiast w letnim spadek o – 14,2%. Uważany tam jednak za umiarkowany. Liczony bowiem od niespotykanego wcześniej „skoku" liczby polskich turystów w lecie – o 31,4% – w roku 2008, w związku z ME w piłce nożnej EURO i meczami rozgrywanymi w Wiedniu i Karyntii.

Utrzymanie w ub. roku liczby polskich turystów odwiedzających Austrię na niemal niezmienionym poziomie rekordowego 2008 roku jest, zdaniem Franki – Marii Kobenter, prezesa Austria Info w Polsce, niemałą zasługą również polskiej branży turystycznej. To dla niej zorganizowano w Warszawie tradycyjny już workshop, na którym 20 austriackich ośrodków informacji turystycznej krajów związkowych, miast i regionów oraz biur turystyki przyjazdowej i hoteli najbardziej zabiegających o gości z Polski, przedstawiło swoje oferty zarówno na nadchodzące lato, jak i zimę 2010/11.

Tradycyjnie już, mimo zamkniętego, branżowego charaktery tej imprezy, zaproszony został na nią przedstawiciel naszego portalu. Dzięki czemu mogliśmy „z pierwszej ręki" zapoznać się z propozycjami wypoczynku nad Dunajem i w Alpach, ciekawymi programami imprez kulturalnych, porozmawiać z austriackimi uczestnikami tego spotkania branżowego i nawiązać, bądź odnowić z nimi kontakty, które owocować będą także w przyszłości informacjami o nowościach w turystyce austriackiej poszczególnych regionów.

Rozmawiałem m.in. z Andreą Minnich, przedstawicielką Tourismus Salzburg, od której dowiedziałem się o cyklu 24 mozartowskich koncertów symfonicznych, jakie odbywać się będą w każdą sobotę od 22 maja do 30 października w Wielkiej Auli tamtejszego Uniwersytetu. Będzie to tylko jedno ze znaczących wydarzeń kulturalnych rodzinnego miasta tego geniusza muzyki, a zarazem jednego z najpiękniejszych miast Europy. Tylko w broszurze uwzględniającej najważniejsze imprezy muzyczne, teatralne, wystawy, targi itp. jest ich 43 ! Więcej szczegółów na ten temat znaleźć można na www.salzburg.info.

Miasto to, i cały związkowy Kraj Salzburski, którego krajową organizację turystyczną SalzburgerLand Tourismus reprezentował, nie po raz pierwszy w Polsce, Primož Kompan, to również bardzo atrakcyjny region turystyczny z niezliczonymi atrakcjami letnimi i zimowymi. Więcej na ten temat znaleźć można na: www.urlop.salzburgerland.com. Salzburg zapewnia także polskim gościom m.in. bezpłatny przewodnik po mieście z jego planem i przydatnymi informacjami w języku polskim.

Lada Pranter – Pranterova reprezentująca Kärnten Werbung przekazała mi sporo informacji na temat aktualnej oferty tego kraju związkowego. M.in. że Karyntia – kraina gór i tysiąca jezior z idealnie czystą wodą o temperaturze do 28 stopni C oferuje w lecie ponad sto atrakcyjnych celów wycieczek, w zimie zaś 34 tereny narciarskie, ponad 1030 km stoków i blisko 300 kolejek oraz wyciągów.

Specjalizuje się także – i jest do tego dobrze przygotowana – w wypoczynku rodzinnym. Tak dalece, że oferuje gościom m.in. wybór hoteli wyspecjalizowanych w obsłudze rodzin z dziećmi, bądź młodzieży w różnych kategoriach wiekowych. Do 2 lat, dla nastolatków ze specjalnymi programami aktywnego wypoczynku oraz młodzieży starszej z ofertami intensywnego uprawiania sportów naziemnych i wodnych – jest to przecież region setek jezior – wypraw górskich itp.

Z Karyntii swoje, bardziej szczegółowe oferty, przedstawiły również jej regiony. Markus Strutz reprezentujący Klagenfurt am Wörthersee – stolicę tego kraju związkowego, przedstawił mi nowy pakiet wypoczynku letniego, w którym znajdują się wycieczki górskie, piesze i rowerowe, rejsy statkami po jeziorze Wörthersee, różne formy wypoczynku aktywnego – m.in. dyscypliny ziemne i wodne, Spa itp.

M.in. w dniach 25 – 26 września br. odbędzie się tam cykl imprez sportowych Wörthersee Trail: 57 KM Ultralauf – bieg na tak długim dystansie, podobny bieg „lekki" na dystansie 30 km, również 30 – kilometrowy maraton wędrowniczy oraz Rodzinny Dzień Wędrówek. Więcej na ten temat na: www.woerthersee-trail.com. Klagenfurt wydał w języku polskim m.in. 72 stronicowy, bogato ilustrowany zarys historii miasta Dietera Jandla.

Z popularnych regionów turystycznych Karyntii reprezentowane było także Jezioro Millstätter ( Milstätter See Tourismus ) oferujące w lecie wycieczki piesze i wypoczynek aktywny nad tym jeziorem, w zimie zaś słynną Karuzelę narciarską, 34 tereny narciarskie oraz 1030 km stoków. Szczegóły na: www.millstaettersee.at.

Lodowiec Gletscher ( Tourismusgemeinschaft Mölltaler Gletscher ) oferuje przede wszystkim sporty zimowe i wyprawy w regionie tego lodowca oraz Parku Narodowego Wysokie Taury. Więcej o nich na: www.flattach.at. Nie zabrakło również popularnego regionu Villach-Warmbad-Faaker See-Ossiacher See z ofertą wypoczynku letniego nad tymi jeziorami oraz pakietami zimowymi. Szczegóły na: www.region-villach.at.

Karyntię reprezentowały również inne organizacje turystyczne i hotele. Więcej informacji o atrakcjach tego kraju związkowego znaleźć można na www.karyntia.pl. Z uczestników workshopu wymienię jeszcze Górną Austrię ( Oberösterreich Tourismus ) reklamującą się – słusznie, gdyż to przepiękny region tego kraju – jako Kraina Spełnionych Marzeń ( www.oberoesterreich.at ) i Tyrol ( Innsbruck Tourismus – Olympia SkiWorld Innsbruck ) – więcej o nim na: www.innsbruck.info.

Wiedeń i Dolną Austrię reprezentowały tylko hotele. Była to udana impreza ciesząca się dużym zainteresowaniem polskiej branży turystycznej, o czym najlepiej świadczy fakt, że do stolików poszczególnych austriackich jej uczestników tworzyły się kolejki. Przywieźli oni sporo materiałów informacyjnych, także w języku polskim.

 {jumi [*6]}

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.