updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Jarmarki wielkanocne w Czechach

  • Napisane przez CzechTourism
  • Dział: Czechy

Wiosna jest idealną porą roku na zorganizowanie wycieczki do Czech. Zapraszamy na tradycyjne jarmarki wielkanocne, które odbywają się w każdym czeskim mieście, na zamkach i w skansenach. Zakupimy tam piękne dekoracje świąteczne czy spróbujemy regionalnych przysmaków.

Stolica Republiki Czeskiej zaprasza na barwny program świąteczny. Najpopularniejszą atrakcją jest coroczny jarmark wielkanocny, który odbywa się na placu Wacława, na Rynku Starego Miasta i na placu Republiki. W tym roku jarmark możemy odwiedzić od 16 marca do 17 kwietnia. Tylko na Rynku Starego Miasta stanie aż 90 stoisk z tradycyjnymi produktami czeskimi, między innymi z pisankami, koronkami, ozdobami wielkanocnymi, drewnianymi zabawkami czy kukiełkami. Na gości czekają nie tylko atrakcyjne produkty, lecz także bogaty program kulturalny, na przykład wystąpienia taneczne i muzyczne, pokazy rzemiosł dawnych, ozdabianie pisanek, wyplatanie rózg wielkanocnych i wyrób świeczek. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wypróbować swych umiejętności w dziecięcej pracowni. www.trhypraha.cz

Jarmarki odbywają się także na terenie zamków i pałaców. Na zamku Žleby (www.zamek-zleby.cz) będzie można spróbować przysmaków świątecznych, przygotowanych według tradycyjnych przepisów. Zamek Hrádek u Nechanic (www.hradekunechanic.cz) zaprezentuje ciekawostki związane z historią świąt wielkanocnych, czeskimi i zagranicznymi zwyczajami świątecznymi. Ciekawy wielkanocny program szykują zamki: Křivoklát (www.krivoklat.cz), Kravaře (www.kravare.cz), Jánský Vrch (www.janskyvrch.cz), Žirovnice (www.zirovnice.cz), Pardubice (www.kcpardubice.cz), Ctěnice (www.zamekctenice.cz), Veltrusy (www.zamek-veltrusy.cz), Loučeň (www.zamekloucen.cz), Sovinec (www.hradsovinec.cz) i wiele innych.

Barwny program świąteczny czeka na dzieci i dorosłych w skansenach: malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, zdobienie pierniczków i inne atrakcje.
W podróż w dawne czasy zaprasza skansen w miejscowości Přerov nad Labem. Możemy posłuchać tu muzyki ludowej, upiec samodzielnie pierniczki, spróbować baranka wielkanocnego, wykonać tradycyjną rózgę czy ozdobić pisanki. (www.prerovnl.cz). Tradycyjną Wielkanoc na Wołoszczyźnie szykuje skansen w Rožnovie pod Radhoštěm (www.vmp.cz).

{jumi [*6]}

Warszawa