updated 3:15 PM CET, Mar 25, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Klasztory w Czechach

  • Napisane przez CzechTourism
  • Dział: Czechy

Na terenie Czech znajdziemy ponad sto klasztorów. Wiele z nich zostało w ostatnich latach wyremontowanych. Niektóre klasztory oferują zakwaterowanie, miejscowe specjały gastronomiczne i piwo. Na turystów czekają także ciekawostki, na przykład unikatowa kopia Całunu Turyńskiego w Klasztorze w Broumovie.

Klasztor na Břevnovie w okresie komunizmu został znacznie zniszczony. Po aksamitnej rewolucji benedyktynom udało się przy pomocy państwa i klasztorów zagranicznych odnowić budynki klasztorne i w roku 1993 mnisi mogli uroczyście świętować 1000-letnią rocznicę założenia klasztoru. Z tej okazji opactwo břevnovskie zostało podniesione przez papieża do rangi arcyopactwa. Podczas pobytu w Republice Czeskiej w roku 1997, papież Jan Paweł II osobiście odwiedził tutejszy klasztor. Na terenie obiektu możemy zwiedzić barokową bazylikę św. Małgorzaty, kryptę romańską z XI wieku i barokową prałaturę z Salą Terezjańską. Oprócz ciekawych budynków, znajdziemy tu także piękny ogród.

Klasztor Chotěšov możemy zwiedzać w każdą niedzielę od maja do września oraz podczas imprez. Od klasztoru prowadzi ścieżka edukacyjna „Przyroda i ludzie", utworzona przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej Ametyst.

W romantycznej dolinie rzeki Střeli leży dawny klasztor cystersów Plasy. Przeszedł on w swych dziejach liczne przebudowy, z których najważniejszą jest przebudowa konwentu według projektu Santiniego i Dienzenhofera. W budynku konwentu otwarto nową ekspozycję barokową z biblioteką.

Klasztor na Strahovie zakonu premonstratensów został założony w roku 1140. Obecny barokowy charakter pochodzi z XVIII wieku. Na terenie klasztoru znajdziemy kościół Wniebowzięcia NMP, Strahovską Galerię Obrazów, Bibliotekę Strahovską i Salę Teologiczną.

Zespół klasztorny Rajhrad należy do najciekawszych obiektów zabytkowych na południowych Morawach. Klasztor, który przetrwał wiele wojen, został wspaniale odrestaurowany w pierwszej połowie XVIII wieku. Utworzono tu wówczas samodzielne opactwo. Kościół klasztorny św. Piotra i Pawła stanowi idealny przykład barokowej architektury Santiniego. W budynku konwentu znajduje się Muzeum Piśmiennictwa na Morawach.

Więcej informacji znajdziemy na: www.czechtourism.com

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation