updated 12:32 AM CET, Feb 25, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Wiedeńskie wystawy 2013

  • Napisane przez Ewelina Sztykiel
  • Dział: Austria
Wyróżniony Wiedeńskie wystawy 2013 http://press.khm.at

Holenderscy mistrzowie i Gottfried Helnwein w Albertinie, retrospektywa twórczości Franza Westa w Muzeum Sztuki Współczesnej, podróż do piramid w Muzeum Historii Sztuk Pięknych oraz sceny z życia cesarza Meksyku Maksymiliana w Wiedeńskim Muzeum Mebli: największe muzea Wiednia rozpoczynają pierwsze półrocze 2013 roku interesującymi wystawami.

Muzeum Historii Sztuk Pięknych do 20.05.2013 zaprasza na wystawę „W cieniu piramid", której tematem są austriackie wykopaliska, prowadzone w Gizie. Cyfrowe prezentacje zabierają zwiedzających na płaskowyż Gizy w starożytnym Egipcie. Rekonstrukcje 3D przedstawiają architekturę, dekoracje i wyposażenie grobów. 

mumok (www.mumok.at) Muzeum Sztuki Współczesnej Fundacji Ludwig w Wiedniu do 26.05.2013 prezentuje obszerną wystawę poświęconą zmarłemu w lipcu 2012 Franzowi Westowi. Centrum ekspozycji stanowią dzieła powstałe od lat 90., w których Franz West łączy w jedną całość wiele - najczęściej bardzo różnych - pojedynczych elementów.

Wystawa w Wiedeńskim Muzeum Mebli (Hofmobiliendepot) jest poświęcona Maksymilianowi, cesarzowi Meksyku. Ekspozycję „Sen o potędze", poświęconą życiu i działalności uzdolnionego młodszego brata cesarza Franciszka Józefa, będzie można oglądać do 18.08.2013. W oparciu o osobiste przedmioty arcyksięcia (1832-1867), pamiątki, fotografie i źródła pisane zwiedzający poznają biografię cesarza Meksyku. Szczególnie dużo uwagi poświęcono działalności budowlanej cesarza, między innymi zrekonstruowano historię wystroju zamku Miramare w Trieście.

Wystawa Hundertwasser. Japonia i awangarda w Dolnym Belwederze i w Oranżerii ukazuje, w oparciu o wybrane dzieła, bezpośredni i pośredni wpływ japońskiej awangardy na wczesną twórczość Friedensreicha Hundertwassera. Ponad 40 prac artysty, pochodzących z kolekcji z różnych krajów, oraz liczne dzieła awangardy po raz pierwszy stawiają w centrum uwagi ten aspekt twórczości Hundertwassera.

W zbiorach grafiki Albertiny znajduje się światowej rangi kolekcja rysunków holenderskich mistrzów. Wystawa Bosch Bruegel Rembrandt Rubens do 30.06.2013 prezentuje jej największe skarby. Głównym tematem wystawy jest „złoty" XVII wiek Holandii i najważniejsze prace Rembrandta i jego uczniów. Flamandzkich mistrzów reprezentuje Peter Paul Rubens oraz jego uczniowie Anton van Dyck i Jacob Jordaens.

Po roku 1800 malarstwo krajobrazowe przeżywało okres rozkwitu. Przedstawiciele tego gatunku z czasem coraz więcej uwagi poświęcali chmurom. Wystawa Chmury. Triumf ulotności w Muzeum Leopoldów w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów naświetla różne aspekty malarskich obrazów chmur na podstawie licznych dzieł europejskiego i amerykańskiego malarstwa i fotografii od roku 1800 do dzisiaj.

Jednym z najbardziej znanych artystów austriackich jest Gottfried Helnwein, którego twórczość charakteryzuje krytyczny rozrachunek ze społeczeństwem i jego tematami tabu. Od 25.05 do 25.08.2013 Albertina poświęci mieszkającemu obecnie w Los Angeles i w Irlandii artyście największą jak dotychczas retrospektywę na obszarze niemieckojęzycznym.

W cieniu piramid, Muzeum Historii Sztuk Pięknych, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, www.khm.at
Franz West. Gdzie jest moja ósemka?, mumok Muzeum Sztuki Współczesnej Fundacji Ludwig, Dzielnica Muzeów, Museumsplatz 1, 1070 Wien, www.mumok.at
Maksymilian cesarz Meksyku: Sen o potędze, Hofmobiliendepot, Andreasgasse 7, 1070 Wien, www.hofmobiliendepot.at
Hundertwasser. Japonia i awangarda, Dolny Belweder i Oranżeria, Rennweg 6, 1030 Wien, www.belvedere.at
Bosch Bruegel Rubens Rembrandt - arcydzieła z Albertiny, Albertinaplatz 1, 1010 Wien, www.albertina.at
Chmury. Triumf ulotności, Muzeum Leopoldów, Museumsplatz 1, www.leopoldmuseum.org
Gottfried Helnwein, 25.05-25.08.2013, Albertinaplatz 1, 1010 Wien, www.albertina.at
http://b2b.wien.info

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation