updated 4:45 PM CEST, Oct 20, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Cypr 2010 aktywne wakacje

Okolice popularnej miejscowości turystycznej Ayia Napa Fot. Grzegorz Micuła Okolice popularnej miejscowości turystycznej Ayia Napa

"Cypr aktywnie i wakacyjnie". Pod tym tytułem przedstawicielstwo Cypryjskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie zorganizowało kolejne warsztaty prasowe.

{jumi [*4]}Marzena Olejnik, dyrektor Cypryjskiej Organizacji Turystycznej przy smacznych potrawach i dobrym winie, przedstawiła turystyczne atrakcje tegorocznego Lata 2010 na Wyspie Afrodyty, bogaty kalendarz planowanych imprez i wydarzeń oraz nowości, które powinny zainteresować polskich turystów.

Kalendarz wydarzeń, jak już wspomniałem, jest bardzo obfity i interesujący.Oto najważniejsze w nim imprezy:

* W dniach 18-20 czerwca br. w Starożytnym Teatrze Kourion odbędzie się Festiwal Szekspirowski. W tym roku podczas festiwalu wystawiona zostanie komedia Wiliama Szekspira pt. „Kupiec Wenecki". Więcej informacji na ten temat pod telefonem: +357 99427572.
* 21 czerwca obchodzone będzie Święto Muzyki. Muzyczne wydarzenia zaplanowano we wszystkich turystycznych miejscowościach.
* Lipiec upłynie pod znakiem m.in. Festiwalu Commandarii. Jest on organizowany przez związek Kourris Valley i Xylourikou. Commandaria to najsłynniejsze wino cypryjskie. Opisywali ją już greccy poeci Hezjod i Eurypides – wówczas zwana była „Cyprus Nama" czyli „Matka". To wino było protoplastą późniejszej Commandarii. Ryszard Lwie Serce, który przybył na Cypr w XII wieku, objął wyspę w posiadanie i postanowił się tu ożenić.

Rozrywkowemu królowi wyprawiono w Limassol huczne wesele. Tak upodobał sobie weselne wino, Commandarię, że nazwał je "Winem Królów, Królem Win". Podobno zbyt duża ilość wypitej Commandarii przeszkodziła królowi w spełnieniu obowiązków nocy poślubnej. Produkcją Commandarii zajmowali się przez długi czas Templariusze.
Po burzliwych dziejach rolę tę przejęli Joannici, a następnie dynastia Lusignanów. Commandaria jest winem wytwarzanym z rodzimych, czerwonych odmian Mavro i Xynisteri, niedaleko miasta Kolossi. Jest to bardzo słodkie wino, które pija się do kawy i deserów. Receptura Commandarii jest najstarszą zarejestrowaną recepturą na świecie.

* Kulturalne Lato organizują władze wszystkich cypryjskich miejscowości: przedstawienia muzyczne, taneczne, teatralne, imprezy plenerowe. Bardziej szczegółowe informacje na: http://www.nicosia.org.cy/ http://www.limassolmunicipal.com.cy/ http://www.yermasoyia.org/ http://www.larnaka.com/ http://www.paralimni.org.cy/ http://www.agianapa.org.cy/ http://www.deryneia.com/ http://www.pafos.org.cy/ http://www.polis-municipality-cyprus.com/

„Pij wino aby żyć pełnią życia" to myśl przewodnia festiwalu, którego główną atrakcją jest bezpłatna degustacja wina przeróżnych gatunków. Swoje wyroby udostępnią najwięksi producenci lokalnego trunku (ETKO, KEO, LOEL, SODAP), a także małe, często rodzinne, wytwórnie. Większość zlokalizowana jest w pobliżu Limassol, uznanym oficjalnie w 1987 roku przez Międzynarodowe Biuro Winiarskie za „Miasto Wina i Winorośli".
Podczas festiwalu będzie okazja także spróbować tradycyjnej cypryjskiej kuchni. Organizatorzy zapowiadają występy wokalno - taneczne, pokazy tańca i pieśni folklorystycznych z Cypru, Grecji, Azji Mniejszej, Ameryki Łacińskiej, sztuki teatralne (głównie komedie) w wykonaniu grup teatralnych z różnych krajów, pokazy magii, atrakcje dla dzieci, plażowe pokazy sztucznych ogni.
Imprezy kulturalne zaczynają się każdego dnia późnym popołudniem i zabawa trwa codziennie do późnych godzin nocnych. Idea festiwalu nawiązuje do Dionizji, święta organizowanego w starożytnej Grecji na cześć Dionizosa (w mitologii rzymskiej Bachus), boga wina i winorośli, odradzającej się natury i plonów. Podczas Dionizji organizowano huczne zabawy ludowe, wystawiano sztuki i składano ofiary na cześć Boga Dionizosa.
To on nauczył ludzi uprawy winorośli i produkcji wina, a scenę lekcji przedstawia jedna z mozaik podłogowych w Domu Dionizosa w Parku Archeologicznym w Pafos. Willa Dionizosa, Kato Pafos Pierwszym śmiertelnikiem, który poznał tajniki produkcji wina był Ikarios (obok Dionizosa i Akne na zdjęciu mozaiki). Festiwal odbywa się w Miejskich Ogrodach Limassol.

* Przez cały rok organizowane jest bezpłatne zwiedzanie Cypru z przewodnikiem. Są to wycieczki autokarowe i piesze. Jest to zwiedzanie miejscowości: Nikozji (stolica), Limassol, Larnaki, Pafos, Agia Napy, Germasogei (region Limassol). Wycieczki dostępne są dla wszystkich turystów. Organizatorami wycieczek są władze powyższych miejscowości, Cypryjska Organizacja Turystyczna oraz Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych na Cyprze. Oto szczegóły:

Poniedziałki
1. Kaimakli (zabytkowe przedmieście stolicy ciekawe pod względem architektonicznym) Wycieczka autokarowa i piesza, Lefkosia (Nicosia) (j.angielski) Start: Tourist Information Office in Laiki Geitonia, Lefkosia
2. "Historyczny spacer po Limassol", Lemesos (Limassol) (j.angielski) Start: Tourist Information Office, Lemesos - Free participation
3. "Agia Napa + Morze" (autokarem) (English - German) (tylko w okresie listopad - marzec) Rezerwacja: Tourist Information Office, tel: + 357 23721796) Star: Tourist Information Office, Agia Napa

Środy
1. Spacer po Larnace "Przeszłość i teraźniejszość" Start: Tourist Information Office, Larnaka
2. Germasogeia Walks (j.angielski) a) Germasogeia – wioska otoczona wodą b) odkryj naturalne środowisko Germasogei (tylko w okresie październik - kwiecień) Start: Tourist Information Office, Germasogeia, region Lemesos Rezerwacje: Tourist Information Office, tel: + 357 25323211)

Czwartki
1. Spacer po Nikozji (j.angielski) Start: Tourist Information Office in Laiki Geitonia, Lefkosia
2. Spacer po Pafos (j.angielski) Start: Tourist Information Office, Gladstonos
3.Pafos. Rezerwacje, tel: + 357 26 932841.

Piątki
1. Lefkosia (Nicosia) – Nowe Miasto (j.angielski), Start: Tourist Information Office in Laiki Geitonia, Lefkosia
2. Skala (Larnaka) – rękodzielnictwo i tradycja Start: Larnaka Medieval Castle
3. Germasogeia Walks (j.fiński) a) Germasogeia – wioska otoczona wodą b) odkryj naturalne środowisko Germasogei (tylko w okresie październik - kwiecień) Start: Tourist Information Office, Germasogeia, region Lemesos Rezerwacje: Tourist Information Office, tel: + 357 25323211)
4. Agia Napa + Morze" (autokarem) (English - German) (tylko w okresie listopad - marzec) Rezerwacja: Tourist Information Office, tel: + 357 23721796) Star: Tourist Information Office, Agia Napa

Błękitna Flaga
Dużym sukcesem jest przyznanie Cyprowi prawa używania w 2010 Błękitnych Flag na 54 plażach. Przypomnijmy, że są one międzynarodowym znakiem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria. Więcej na ich temat znaleźć można na: www.blueflag.org.
Poza tradycyjnym dobrym wypoczynkiem na plażach i aktywnym w wodzie oraz zwiedzaniem architektonicznych i przyrodniczych atrakcji wyspy, można więc tam również korzystać z imprez kulturalnych i innych form ciekawego spędzania czasu.

{jumi [*6]}

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.