updated 11:33 PM CEST, Jun 16, 2019
A+ A A-

Mołdawia. Gustar - Ethno Music Festival

  • Napisane przez JN
  • Dział: Europa
Wyróżniony Mołdawia. Gustar - Ethno Music Festival fot. JN

W dniach 24-25.08.2013 r. odbyła się czwarta edycja Gustar - Ethno Music Festival. Jest to największa tego typu impreza plenerowa w Mołdawii. W jej trakcie zaprezentowali się nie tylko wykonawcy z Mołdawii i Rumunii, ale też zespoły grające muzyką etniczną z Polski i Rosji.

Festiwal odbywa się w wyjątkowej scenerii Orheiul Vechi, kulturowego i przyrodniczego rezerwatu, będącego jednym z najpiękniejszych miejsc w Mołdawii.
W tegorocznej edycji festiwalu wystąpił m.in. polski zespół Acoustic Acrobats, który tworzą muzycy Max Klezmer Band.

Gustar Festival przyciąga z roku na rok coraz większe rzesze fanów i miłośników dobrej zabawy nie tylko z terenu Mołdawii, ale również z całej Europy. Początkowo imprezę planowano na 3-5 tys. miłośników muzyki etno, ale szybko stała się tak popularna, że już w jej trzeciej edycji wzięło udział 10 tys. osób.

Miejscem Festiwalu jest zakole rzeki Rautu w okolicy Orheiul Vechi, gdzie woda wyżłobiła w miękkiej, wapiennej skale amfiteatralne zagłębienie. Naturalny amfiteatr charakteryzuje się wyjątkowymi walorami akustycznymi. Ten bajecznie ukształtowany teren jest naturalną scenerią, w której swoje miejsce znalazły: scena, widownia i olbrzymie pole namiotowe.

Festiwal Gustar jest forum wielokulturowego dialogu twórców i odbiorców kultury z Wschodu i Zachodu. Prezentowane są tu zjawiska kulturowe o uniwersalnym wymiarze. Na festiwalu króluje muzyka bałkańska oraz z Europy Centralnej. Jednak grają tu również zespoły z innych części Europy.

Festiwal nie ogranicza się do samych koncertów. Odbywają się tu także różnorodne imprezy towarzyszące. W interaktywnych warsztatach rzemieślniczych może wziąć udział każdy i korzystając z nauk wytrawnych rzemieślników ma możliwość stworzenia własnych wyrobów artystycznych. Ci, którzy nie mają artystycznych talentów mogą na Targach Rękodzieła nabyć najróżniejsze wyroby ludowe m.in. przedmioty wykonane z gliny, drewna lub tkaniny. Na festiwal przyjeżdża wiele młodych rodzin z dziećmi. Z myślą o zapewnieniu rozrywki dla najmłodszych widzów festiwalu co roku uruchamiany jest na miejscu park rozrywki dla dzieci. Dla osób, które pierwszy raz odwiedziły Mołdawię lub okolice Orheiul Vechi Krajowe Stowarzyszenie Biur Podróży Mołdawii organizuje całą gamę bezpłatnych wycieczek.

Kramom z rękodziełem towarzyszą stoiska gastronomiczne, gdzie serwowane są tradycyjne potrawy kuchni mołdawskiej. Nazwa Festiwalu wywodzi się od archaicznego słowa „gustar" oznaczającego miesiąc sierpień, kiedy większość owoców w Mołdawii jest już dojrzała i smaczna. W nawiązaniu do nazwy festiwal jest doskonałą okazją do smakowania dorodnych mołdawskich owoców z tegorocznych zbiorów w tym wyśmienitych winogron. Oczywiście żadna impreza nie może się obyć w Mołdawii bez degustowania znakomitych mołdawskich win.

Celem festiwalu Gustar jest nie tylko promowanie autentycznych wartości muzycznych, ale również popularyzacja rezerwatu kulturowo-przyrodniczego Orheiul Vechi, jako ciekawego miejsca turystycznych wycieczek. Rezerwat ten znajduje się ok. 50 km na południowy-wschód od Kiszyniowa, stolicy Mołdawii. Na jego terenie znajdują się zabytki z różnych epok w tym pozostałości kolejnych kultur historycznych nawet sprzed tysięcy lat. Pomiędzy wioskami Trebujeni i Butuceni znajduje się kompleks muzealny Orheiul Vechi. Są tu ruiny średniowiecznej cytadeli i pałacu tureckiego zarządcy, centrum wystawiennicze z unikalnymi, archeologicznymi wykopaliskami oraz ślady geto-dackich fortyfikacji. Na wysokiej skarpie znajduje się wolno stojąca dzwonnica, a w jej pobliżu jest wejście do skalnego korytarza, który wiedzie w dół skalnej ściany i prowadzi do wykutego w niej skalnego monastyru. Składa się on z pomieszczenia cerkwi i niewielkich izb, w których mieszkali mnisi. Po wyjściu na powierzchnię w dalszej części wzniesienia znajduje się monastyr Bosie.

W pobliżu znajduje się wioska Butuceni, określana jako „żywy skansen Mołdawii". Mieszkający tu ludzie jak dawniej zajmują się pracą na roli w sposób bardzo naturalny, bez stosowania najnowszych technik rolniczych, a przy tym pielęgnują lokalne i narodowe tradycje. Z tego też powodu wioska ta staje się popularnym miejscem agrowypoczynku. Coraz więcej mieszkańców Butuceni zamienia swoje domostwa na kwatery agroturystyczne i zajmuje się obsługą turystów.

Większość festiwalowej publiczności nocuje na polu namiotowym. Istnieje również możliwość skorzystania z noclegów w okolicznych pensjonatach i na kwaterach agroturystycznych np. w "Casa de sub Stanca", "Casa Verde", "Drumeţia", hotelu "Hanul Orheiului Vechi", "Casa din Lunca", "Willi Róż", "Butuceni", "La Popas", "La Nuci", "Popas La Stamati"i "Gustoşel" oraz w znakomitej bazie noclegowej na terenie winnicy "Chateau Vartely".

Gustar - Ethno Music Festival organizowany jest przez Stowarzyszenie "Sens Musical" przy wsparciu Fundacji Europy Wschodniej i środków finansowych oferowanych przez rząd szwedzki, Szwedzką Agencję Międzynarodowej Współpracy na Rzecz Rozwoju (Sida) i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii.

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation