updated 1:59 PM CET, Mar 23, 2018
A+ A A-

Narodowy Dzień Wina w Mołdawii

  • Napisane przez JN
  • Dział: Europa
Wyróżniony Narodowy Dzień Wina w Mołdawii fot. JN

Wino odgrywa w Mołdawii ważną kulturową i gospodarczą rolę. Z tego też powodu Święto Winobrania nazywane tu Narodowym Dniem Wina ma państwowy i narodowy charakter.

Jednym z głównym celów tego święta jest promocja wizerunku Mołdawii na arenie międzynarodowej jako kraju będącego producentem znakomitych win, zachęcenie zagranicznych turystów do odwiedzenia Mołdawii i pielęgnowanie kultury picia wina.

Obcokrajowcom odwiedzającym Mołdawię podczas tych uroczystości przyznawane są nawet bezpłatne wizy !!!!!

Narodowy Dzień Wina obchodzony jest obecnie w pierwszy weekend października (w tym roku w dniach 5-6.X). Jest to w Mołdawii jeden z najbardziej radosnych dni i świętuje go cały naród. I nic dziwnego, że Narodowy Dzień Wina ma tak doniosłą rangę, skoro jego produkcja ma w Mołdawii strategiczny charakter. Kraj ten jest 6 w Europie i 12 na świecie producentem wina. Przy wytwarzaniu tego trunku zatrudnionych jest ok. 200.000 Mołdawian. Wartość eksportu wina szacowana jest na 142 mln dolarów co odpowiada 25 % całego eksportu rolno-spożywczego. Głównymi importerami mołdawskiego wina są Rosja, Białoruś, Ukraina, USA, Kazachstan, Rumunia, Polska, Czechy i Niemcy, a od niedawna również Brazylia i Chiny. Powierzchnia upraw winorośli wynosi w Mołdawii ok. 120 000 ha, a kolejne 30 tys. ha stanowią uprawy przydomowe.

Narodowe Święto Wina obchodzone jest w całym kraju, a główne obchody odbywają się w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii na terenach Centrum Targowo Wystawienniczego MoldExpo oraz na ulicach miasta. Festiwal nawiązuje do wielowiekowej tradycji wytwarzania wina, która w formie masowej produkcji sięga XV wieku. Ponieważ obchody Narodowego Dnia Wina mają państwowy charakter w ich otwarciu uczestniczy Prezydent Mołdawii, Premier, Marszałek Sejmu, posłowie oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego innych państw. Uroczystości inauguruje Parada Bachusa. W barwnym korowodzie prezentują się regiony winne i poszczególne winnice oraz Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Win. Towarzyszy im przemarsz folklorystycznych zespołów tanecznych i muzycznych w tradycyjnych, regionalnych i narodowych strojach. Na przybywających tłumnie turystów i mieszkańców stolicy czekają stoiska producentów win, biur podróży zajmujących się turystyką winną oraz przedstawicieli instytucji naukowych i edukacyjnych zajmujących się winiarstwem. Stoiska winnic przeplatają się ze stoiskami ludowych twórców i rękodzieła artystycznego oraz punktami gastronomicznymi, serwującymi potrawy regionalnej i narodowej kuchni mołdawskiej.

Obowiązkowo podczas Narodowego Święta Wina należy spróbować „młodego wina" z tegorocznych zbiorów. Jednak największą atrakcją jest możliwość degustowania najlepszych win wytwarzanych przez poszczególne winnice np. Cricova, Purcari, Chateau Vartely, Et Cetera produkowanych z różnych gatunków winogron m.in."Pinot", "Traminer", "Muscat", "Riesling", "Feteasca", "Dnestrovscoie", "Milestscoie", "Codru", "Negru de Purcari", "Trandafirul Moldovei", "Auriu", "Cahor-Ciumai" i porównywania ich walorów smakowych. Goście znajdują tu szeroką gamę win, od wytrawnych, półwytrawnych, po półsłodkie i słodkie zarówno czerwonych, białych jak i różowych oraz wina musujące i divin (destylat wina podobny smakiem do koniaku).

Istnieje też możliwość zakupu do domowych kolekcji unikatowych np. 10 lub
20-letnich win przechowywanych w winnicach dla prawdziwych koneserów.

W trakcie Narodowego Dnia Wina swój finał mają liczne konkursy związane z produkcją wina np. Konkurs „Złotej Winorośli", „Konkurs Dionizosa', „Konkurs na najlepsze pamiątki związane z winem", „Konkurs dla najlepszej firmy zajmującej się turystyką winną", a nawet konkurs na najlepsze wina domowej roboty.

Uroczystym obchodom Narodowego Święta Wina towarzyszą liczne występy zespołów tanecznych oraz muzycznych prezentujących dorobek amatorskiego ruchu artystycznego oraz profesjonalnych wykonawców, a dobra zabawa trwa do białego rana.

{jumi [*6]}

Warszawa