updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Na tańce i wino do Strażnicy

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Strażnice - zamek CzechTourism Strażnice - zamek
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Strážnice 2010 odbędzie się w br w dniach 24-27.06. Miejscowość ta, położona na Morawach około 90 km na południowy wschód od ich stolicy Brna, w regionie Slovacko, słynie z barwnych, wciąż żywych tradycji folklorystycznych i winiarskich.

{jumi [*4]}A doroczny festiwal należy do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie. W ostatni czerwcowy weekend amfiteatr w parku zamkowym i skansen wypełnią muzyka, tańce z całego świata i wesoła zabawa.

Na gości czeka między innymi przegląd zespołów dziecięcych, muzyki cymbałowej, występy taneczne i wokalne mniejszości narodowych i gości z zagranicy: ze Słowacji, Albanii, Bułgarii, Indii, Rumunii i Włoch. W programie festiwalu nie zabraknie konkursu na najlepszego wykonawcę tradycyjnego, improwizowanego tańca Verbuňk z regionu Slovacka, wpisanego na listę UNESCO, wykonywanego przez miejscowych chłopców i mężczyzn.

Nazwa tańca pochodzi od niemieckiego słowa „Werbung" (przekształconego w czeskie „Verbuňk"). Nawiązuje do historycznych początków tego tańca w XVIII w. – wykonywali go młodzi rekruci przed odejściem do wojska.

Taniec wyrażał ich emocje, czasem gniew i bezsilność, pomagał rozładować napięcie psychiczne spowodowane zbliżającą się zmianą w życiu. Obecnie Verbuňk wykonywany jest przez ludowe grupy taneczne w większości miast i wsi regionu Slovacka, głównie podczas corocznych imprez folklorystycznych.

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation