updated 4:15 PM CET, Mar 19, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Grecka prezydencja w Radzie UE

Wyróżniony Grecka prezydencja w Radzie UE http://europa.eu

Grecka prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpocznie się 1. stycznia 2014 roku. Grecja, która przystąpiła do UE w 1981 roku, była wśród polskich turystów przebojem lata 2013. Nic dziwnego, skoro tylko tam można usłyszeć wyśpiewane przez Korę "Cykady na Cykladach", delektować się "płynnym złotem" - oliwą, czy choć z daleka zerknąć na Olimp - siedzibę bogów.

Kilka lat temu w Grecji mieszkało około 50 tysięcy Polaków. Kryzys gospodarczy spowodował, że jest ich teraz nie więcej niż 20 tysięcy. Dla turystów z Polski Grecja była turystycznym przebojem lata 2013. Największą popularnością cieszyły się wyspy - przede wszystkim Kreta i Rodos, ale do terytorium Grecji należy ponad 2 tysiące wysp, w tym około 165 zamieszkałych, rozsianych na morzach Egejskim i Jońskim.

Prezydent RP Bronisław Komorowski, który był w listopadzie br.  z wizytą w Grecji, rozmawiał m.in. o tym, co w tym czasie wspólnie z Grekami uda się zrobić. W 2014 roku przypada 95. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Grecją.

Jak zapowiedział szef greckiego rządu Antonis Samaras, główne zadania greckiej prezydencji to: tworzenie miejsc pracy, rozwój unii walutowej, walka z nielegalną imigracją i polityka morska. – To będzie prezydencja możliwości, a nie kryzysu. Grecka prezydencja potrwa do czerwca 2014 roku. Kolejnym krajem, który obejmie prezydencję w Radzie UE po Grecji są Włochy (lipiec − grudzień 2014 r.).
Od 2014 roku w Radzie Unii Europejskiej zostanie wprowadzony system „podwójnej większości". Wówczas wniosek, aby został przyjęty, będzie musiał zdobyć 2 rodzaje większości: większość państw (co najmniej 15) i większość łącznej liczby ludności UE (państwa głosujące „za" muszą stanowić co najmniej 65 proc. ludności UE).
http://europa.eu

Please provide full Credentials Infomation