Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 09 grudzień 2013 11:33

Toskania w Warszawie Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Toskania w Warszawie Fot.: Cezary Rudziński

Najpiękniejsza część Włoch – Toskania, przebogata w zabytki, wspaniałe krajobrazy, atmosferę kultury i sztuki oraz znakomitą regionalną kuchnię i wina przedstawiła swoje walory, zwłaszcza turystyczne, w Warszawie. Włosko-Polska Izba Handlowo-Przemysłowa zorganizowała przy współpracy z Izbami Handlowymi z Lukki, Grosseta, Pizy i Sieny „Dzień Toskanii w Warszawie" w ramach projektu „Nowa Europa odkrywa Toskanię" obejmującego również Budapeszt i Pragę.

Jej prezentacja, a zarazem workshop dla polskiej branży turystycznej, w którym ze strony włoskiej wzięło udział około 20 touroperatorów, pozwoliła zaproszonym, wśród których znalazł się także przedstawiciel naszego portalu, bliżej poznać uroki i atrakcje czterech toskańskich regionów. Goście przywieźli sporo przedstawiających je wydawnictw, a także ciekawe prezentacje audiowizualne. Zebranych z poszczególnymi regionami – odpowiednikami naszych powiatów – zapoznali ich przedstawiciele.

Grosseto

O Grosseto mówiła Erica Pellegrini. Ten nadmorski region szczyci się wyjątkowo czystym morzem, nieskażoną przyrodą oraz wspaniałymi zabytkami i ciekawymi miejscami archeologicznymi. Słynie również – podkreślała prelegentka – ze znakomitych win i artykułów spożywczych wytwarzanych pod ścisłym nadzorem ich jakości. Główne turystyczne atrakcje regionu – białe piaszczyste plaże są w wielu miejscowościach. Można tam uprawiać sporty wodne, odbywać przejażdżki rowerowe, w tym na rowerach górskich, konne – także nad morzem, przy czym na koniach miejscowej rasy Maremmańskiej, z długimi czarnymi grzywami.
Do dyspozycji gości są też pola golfowe o 18 dołkach. Mogą oni również uprawiać trekking ścieżkami górskimi i nadmorskimi. Jest to zarazem region bogaty w zabytki przeszłości i kultury. Przy czym od czasów antycznych. Od Etrusków z ich ozdobnymi grobami i Rzymian, poprzez średniowiecz i renesans, po późniejsze okresy. Nasze zabytki – mówiła – to zarówno miasta i miasteczka, twierdze i fortece, jak i zabytkowe klasztory, kościoły, ratusze. Bogata jest także tamtejsza flora i fauna.
Ciekawe oraz oryginalne miejscowe rasy bydła i koni, winnice i gaje oliwne. Wypoczynek i bogactwo wrażeń zapewniają z jednej strony parki narodowe i rezerwaty przyrody ze stadami m.in. flamingów i dzików, z drugiej park geotermalny oraz źródła termalne z wodospadami, dostępne przez 360 dni w roku. Smakosze chwalą natomiast kuchnię bogatą w owoce morza, specjały kulinarne oraz kawior. Jest więc w czym wybierać i każdy, niezależnie od swoich zainteresowań, znajdzie w tym regionie na pewno coś ciekawego dla siebie.

Lucca

Region słynnej Lukki przedstawiła Carol Lucchesi. Przypomniała, że to przepiękne i zabytkowe miasto położone jest miedzy Florencją i Pizą. Zaś region dzieli się na cztery obszary o bardzo zróżnicowanych walorach turystycznych. Od gór, poprzez miasta, miasteczka i wsie, a także liczne zabytki, po tereny nadmorskie. Doskonała i różnorodna jest – zapewniała – baza noclegowa. Nie brak luksusowych hoteli i rezydencji, ale i skromniejszych obiektów, pensjonatów i pokoi do wynajęcia. Główne miasto regionu ma starą część otoczoną 500 – letnimi murami obronnymi o długości 4,5 km.
Mają one renesansowe wały, wieże oraz bramy. Wewnątrz znajdują się średniowieczne malownicze ulice, uliczki i zaułki. A także ponad 100 kościołów i wież mieszkalnych oraz rzymski amfiteatr. Piękne i bardzo popularne są tam również ogrody poza murami, ze znajdującymi się w nich zabytkowymi pałacami i willami. Część z nich jest obecnie muzeami, inne zamieniono na hotele bądź miejsca w których organizowane są różnorodne imprezy.
Niezwykle atrakcyjne są także położone w regionie małe miasteczka z zabytkami rzymskimi, średniowiecznymi i renesansowymi. Mocny walor stanowi również tamtejsza kultura i sztuka oraz, kultywowane nadal współcześnie, rzemiosło artystyczne. Uwagę gości regionu Lukki przyciągają galerie sztuki i muzea, ścieżka kompozytora Giacomo Pucciniego oraz bogactwo lokalnej przyrody. No i jedna z włoskich specjalności narodowych – miejscowa kuchnia, wina oraz kawiarnie.

Piza

Słynną przede wszystkim z Krzywej Wieży i Placu Cudów, ale posiadającą także wiele innych atrakcji najwyższej próby, o czym wiedzą ci, którzy w niej byli, Pizę, zaprezentował Frabrizio Quochi. Mówił oczywiście o najsławniejszych zabytkach – wieży, katedrze i baptysterium. Ale również o innych zabytkach z okresu średniowiecznego szczytu świetności i bogactwa tego 100-tysięcznego dziś miasta. Pokazywał na filmie i opowiadał o zabytkach rzymskich, romańskich, średniowiecznych i renesansowych kościołach oraz innych pomnikach architektury. O wąskich staromiejskich uliczkach i innych atrakcjach miasta.
Podkreślał, że w pięknie Pizy istotną rolę odgrywają również średniowieczne domy w kształcie mieszkalnych wież, ale także ciąg handlowy pod zabytkowymi portykami Borgio Stretto, czy targ owocowo – warzywny na antycznym placu delle Vettovaglie. Nie pominął słynnego systemu muzeów wzdłuż rzeki Arno która, przypomnę, przepływa również przez Florencję. Wymieniając m.in. muzea: Świętego Mateusza i Współczesnej Grafiki, nową strefę wystawową Błękitnego Pałacu oraz ostatnie wielkie dzieło Keitha Haringa – malowidło ścienne „Tuttomondo" („Cały świat").
Przedstawił również słynne termy znajdujące się w XVIII-wiecznym Pałacu Wielkoksiążęcym Lorena w San Guliano Terme. Gdzie zresztą rozpoczyna się Droga Oleju Wzgórz Pizańskich. Jest też wspaniały kompleks opactwa Certosa di Calci, Muzeum Historii Przyrody oraz obwarowany średniowieczny gród Vicopisano. Bo chociaż największą atrakcję tego regionu stanowi, oczywiście, jego główne miasto – Piza, to i poza nim jest co oglądać oraz podziwiać. Przede wszystkim antyczne, jeszcze sprzed czasów rzymskich, etruskie miasto Volterra.

{gallery}15780{/gallery}
W którym swoje znaczące ślady pozostawili zarówno Etruskowie – można je podziwiać w Muzeum Etruskim, jak i Rzymianie – zachował się Teatr Rzymski oraz okres średniowiecza. Warto obejrzeć zbiory tamtejszej Pinakoteki, a już obowiązkowo Muzeum Alabastrów. Rzeźby z tego kamienia wykonywane były bowiem nie tylko od czasów antycznych po Renesans, ale także współcześnie. Innym atrakcyjnym miasteczkiem w regionie jest San Miniato. W listopadzie organizowane są w nim światowe wystawy białych trufli, z których słyną tamtejsze okolice.
Ale region pizański to także czyste morze, plaże z sosnowymi lasami, objęty ochroną park przyrody San Rossore, a dla urozmaicenia również dwa pola golfowe i inne atrakcje dla amatorów aktywnego wypoczynku. W 2014 roku – usłyszeliśmy na zakończenie – Piza świętować będzie 950 rocznicę zbudowania w niej sławnej, wspaniałej katedry oraz 450 rocznicę urodzin sławnego pizańczyka Galileusza. A w ogóle, dodał F. Quochi, Piza i region pizański to miejsca w które dla turystów atrakcyjne są przez cały rok.

Siena

Miasto św. Katarzyny Sieneńskiej oraz tamtejsze kolejne, fantastyczne zabytki i atrakcje turystyczne przedstawiła, oczywiście również posługując się filmem, Federika Sani. Region dzieli się na 36 gmin, których mieszkańcy zajmują się głównie uprawami rolnymi. Jest tam również dużo lasów, bioróżnorodność z 14 rezerwatami przyrody, ale i ogromne znaczenie dla turystyki. Poza głównym miastem regionu, również trzy inne: San Gimigniano, La Val d'Orda i Pienza znajdują się na Liście Dziedzictwa UNESCO. Cenne zabytki są również m.in. w Montalcino, Montepulciano i wielu innych miejscowościach, także wiejskich.
Do dyspozycji gości jest m.in. 9 ośrodków termalnych odkrytych już, i użytkowanych, przez Etrusków i Rzymian. Ponadto 70 muzeów, 43 z których wchodzi w skład Fundacji Muzeów Sieneńskich. Posiadają one zarówno zbiory dzieł sztuki, jak i archeologiczne, antropologiczne, etnograficzne, naukowe czy przyrodnicze. Solidna jest baza turystyczna. W 2854 obiektach znajduje się 65 tys. łóżek dla gości hotelowych i hostelowych. Przy czym sezon trwa w nich okrągły rok.
Dla amatorów aktywnego wypoczynku są 34 alpejskie szlaki trekkingowe i krajobrazowe. Ponadto 8 szlaków konnych, na których można spędzać wakacje w siodle. Podobnie jak na szlakach rowerowych wakacje na siodełkach, także rowerów górskich. Nie nudzą się tam również osoby uwielbiające zakupy, a przynajmniej oglądanie sklepów i towarów. Mają do wyborów 15 centrów handlowych oraz skupiska galerii. Wśród nich m.in. sprzedających dzieła sztuki i pełniących role placówek kulturalnych. Podobnie jak w innych regionach Italii, również sieneński znany jest ze znakomitej gastronomii, kuchni i win.
Do tutejszych specjalności należy m.in. słynna przyprawa – sieneński szafran, białe trufle oraz wyroby cukiernicze. Miasto kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2019 roku i jeżeli zakończy się to sukcesem, jego atrakcyjność jeszcze bardziej wzrośnie. O dalszych szczegółach konkretnych miejscowości bądź obiektów, polscy touroperatorzy dowiadywali się od swoich potencjalnych toskańskich kontrahentów już w bezpośrednich rozmowach bilateralnych przy stoiskach. Była to więc udana impreza oraz kolejny sukces inicjatywy Włosko-Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

{jumi [*6]}

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL