Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/16128.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/16128
updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

U Dziadka Mroza w Puszczy Białowieskiej

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Białoruski Died Moroz z Śnieguroczką Fot.: Grzegorz Micuła Białoruski Died Moroz z Śnieguroczką

Wyznawcy prawosławia obchodzą święta Bożego Narodzenia 7 stycznia – trzynaście dni później niż katolicy, a prawosławne Boże Narodzenie trwa trzy dni. Do obchodzącej właśnie swoje 10-lecie siedziby białoruskiego Dziadka Mroza w Puszczy Białowieskiej zjechali się bajkowi bohaterowie ze Wschodu.

Zwłaszcza przyjechały inne Diedy Morozy z przybyłym z Rosji z Ust Ilińska wielkim ruskim nacjonalistycznym Dziadem Mrozem, który na każdym kroku podkreślał braterstwo Rosji z Białorusią, Kysz Babajem z Tatarstanu, Wsiemirnym Kazaczym Diedem Morozem z Gatczyny, Ilią Muromcem z Muromu, Carem Bierendiajem z Perejesławia Zalewskiego, Gliniszkiem chłopcem z gliny z Jarańska w zabawnym glinianym garnku na głowie zamiast czapki, Błotnym Dziadem i jeszcze kilkoma innymi bajkowymi bohaterami oraz mnóstwem przebierańców i puszczańskich zwierzaków. Były żubry, jelenie, lisica, wiewiórki, wilki, i in. Na scenie rozstawionej na polanie przy ognisku występowały białoruskie zespoły regionalne oraz dziecięcy zespół taneczny dziewczynek przebranych za białe króliki.
Dziesięć lat temu z polecenia Prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na rozległej 15-hektarowej polanie we wschodniej części Puszczy Białowieskiej na miejscu dawnej zagrody hodowlanej żubrów powstała dziedzina Dziadka Mroza, który u naszych wschodnich sąsiadów zastąpił zbyt kojarzącego się z religią Świętego Mikołaja. W jubileuszowym programie obchodów był przemarsz przybyłych ze wschodu gości białoruskiego Dziadka Mroza, przebierańców stylizowanych na bohaterów bajek i sympatyczne zwierzaki oraz przebraną za Św. Mikołaja (Dziadka Mroza?) orkiestrę dętą w czerwonych kaftanach i czapkach z pomponami.

{gallery}16128{/gallery}

W ramach obchodów było jeszcze odsłonięcie bajkowego drogowskazu wskazującego odległość w wiorstach do innych siedzib bajkowych stworzeń oraz 150 urodziny wielkiej, jednej z najwyższych w Europie blisko 40-metrowej jodły na terenie zagrody Dziadka Mroza, na które przybyło mnóstwo dzieci oraz bajkowi goście i wielki biały niedźwiedź. W siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego odbyło się też seminarium, na którym zaprezentowali się bajkowi goście przybyli z Białorusi, Rosji i Karelii. Gościem honorowym był Aleksiej Kazłowski twórca bajkowej mapy Rosji i Białorusi.

Do otoczonego solidnym drewnianym płotem gospodarstwa Dziadka Mroza prowadzi masywna, rzeźbiona w drewnie brama, strzeżona przez postacie z bajek. Dziadek Mróz mieszka we wspaniałej, rzeźbionej w drewnie chacie z wielkim gankiem nazywanej też czasem pałacem. Można go wywołać, wtedy wychodzi, wita się i rozmawia z przybyłymi gośćmi, zwłaszcza - ale nie tylko - dziećmi. W ciągu ostatniego dziesięciolecia odwiedziły go nieprzebrane tłumy przybyszów z ponad stu krajów świata.
Dziad Mróz ma wielką białą brodę sięgającą mu prawie do pasa. Ubrany jest w długi, czerwony, haftowany złotem kaftan spod którego wystają ciepłe walonki oraz czerwoną czapę z białym otokiem. W ręku trzyma wielką srebrną laskę. Rozmawia z gośćmi, pytając ich skąd przybyli, można się z nim sfotografować. Czasem można też spotkać Śnieguroczkę (Śnieżynkę), młodą kobietę ubraną w niebieski strój zimowy. Mieszka ona w sąsiednim drewnianym domku z biegnącym dookoła gankiem, ozdobnymi drzwiami i oknami. Przez okno można zobaczyć jej łóżko z siedmioma poduszkami oraz inne sprzęty i wyposażenie.

W gospodarstwie Dziadka Mroza jest jeszcze domek Baby Jagi oraz Skarbiec, w którym gromadzi się tysiące listów oraz rysunków przysyłanych przez dzieci z całego świata. W innej drewnianej chacie urządzono niewielkie muzeum etnograficzne, ze starymi sprzętami gospodarczymi i naczyniami z Puszczy Białowieskiej oraz okolicznych wiosek.

Wszędzie spotykamy drewniane rzeźby nawiązujące do bajkowej tematyki i jej bohaterów oraz sanie ciągnięte przez renifery. Wieczorem cała zagroda, zarówno budynki, ogrodzenia i drzewa oświetlone są tysiącami różnokolorowych lampek.

W pobliżu parkingu przy zagrodzie Dieda Mroza może zobaczyć żywe żubry i inne zwierzęta żyjące w puszczy, która przychodzą do rozstawionych w pobliżu karmników. Nie płoszą się one na widok ludzi wiedząc, że z ich strony nic im nie grozi.

W pobliskiej wsi Kamieniuki, administracyjnym centrum białoruskiej części Puszczy Białowieskiej znajdują się rozległe woliery ze zwierzętami w których podziwiać można żubry, dziki, jelenie, tarpany, rysia, z którym zaprzyjaźniony jest rudy kot domowy, lisicę złapaną podczas kradzieży kur i „odsiadującą wyrok" w klatce, a nawet ... strusie.

Podczas pobytu w białoruskim centrum Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej w Kamieniukach trzeba koniecznie zobaczyć bardzo ciekawe Muzeum Białowieskiego PN, gdzie oprócz części historycznej pokazane są żyjące w puszczy zwierzęta, przedstawione w postaci efektownych diaporam z wypchanymi okazami.

Warto też wybrać się na kilkugodzinny objazd białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, nad jezioro Ljadskoje, most i granicę z Polską, do wielkiego ponad 600-letniego dębu-patriarchy, 6-piennej lipy i bardzo starej sosny.

Dziennikarkom z kilku stacji moskiewskiej TV przybyłym na uroczystość 10-lecia zagrody Dziada Mroza długo musiałem wyjaśniać czym różni się ich Dziad Mróz od naszego świętego i dlaczego u nas przynosi on prezenty 6 grudnia zamiast w Nowy Rok.

*
Na teren wschodniej części Puszczy Białowieskiej najwygodniej dotrzeć przez przejście graniczne z Białorusią położone 4 km od centrum Białowieży (tylko piesi i rowerzyści, niezbędna jest wiza białoruska). Stąd do Zagrody Dziadka Mroza jest ok. 12 km i niewiele dalej do Centrum Turystycznego Białowieskiego PN w Kamieniukach, gdzie znajduje się Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego.
*
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy około 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. Posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Podzielony jest na sześć diecezji: warszawsko-bielską, białostocko-gdańską, lubelsko-chełmińską, przemysko-sądecką, łódzko-poznańską i wrocławsko-szczecińską. Największe skupiska prawosławnych są w powiecie hajnowskim i bielskim, czyli w południowo-zachodniej części województwa oraz w Białymstoku (http://ekai.pl).

Please provide full Credentials Infomation