Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/16128.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/16128
updated 4:43 PM CEST, Sep 20, 2018
Na żywo:
A+ A A-

U Dziadka Mroza w Puszczy Białowieskiej

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Białoruski Died Moroz z Śnieguroczką Fot.: Grzegorz Micuła Białoruski Died Moroz z Śnieguroczką

Wyznawcy prawosławia obchodzą święta Bożego Narodzenia 7 stycznia – trzynaście dni później niż katolicy, a prawosławne Boże Narodzenie trwa trzy dni. Do obchodzącej właśnie swoje 10-lecie siedziby białoruskiego Dziadka Mroza w Puszczy Białowieskiej zjechali się bajkowi bohaterowie ze Wschodu.

Zwłaszcza przyjechały inne Diedy Morozy z przybyłym z Rosji z Ust Ilińska wielkim ruskim nacjonalistycznym Dziadem Mrozem, który na każdym kroku podkreślał braterstwo Rosji z Białorusią, Kysz Babajem z Tatarstanu, Wsiemirnym Kazaczym Diedem Morozem z Gatczyny, Ilią Muromcem z Muromu, Carem Bierendiajem z Perejesławia Zalewskiego, Gliniszkiem chłopcem z gliny z Jarańska w zabawnym glinianym garnku na głowie zamiast czapki, Błotnym Dziadem i jeszcze kilkoma innymi bajkowymi bohaterami oraz mnóstwem przebierańców i puszczańskich zwierzaków. Były żubry, jelenie, lisica, wiewiórki, wilki, i in. Na scenie rozstawionej na polanie przy ognisku występowały białoruskie zespoły regionalne oraz dziecięcy zespół taneczny dziewczynek przebranych za białe króliki.
Dziesięć lat temu z polecenia Prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na rozległej 15-hektarowej polanie we wschodniej części Puszczy Białowieskiej na miejscu dawnej zagrody hodowlanej żubrów powstała dziedzina Dziadka Mroza, który u naszych wschodnich sąsiadów zastąpił zbyt kojarzącego się z religią Świętego Mikołaja. W jubileuszowym programie obchodów był przemarsz przybyłych ze wschodu gości białoruskiego Dziadka Mroza, przebierańców stylizowanych na bohaterów bajek i sympatyczne zwierzaki oraz przebraną za Św. Mikołaja (Dziadka Mroza?) orkiestrę dętą w czerwonych kaftanach i czapkach z pomponami.

{gallery}16128{/gallery}

W ramach obchodów było jeszcze odsłonięcie bajkowego drogowskazu wskazującego odległość w wiorstach do innych siedzib bajkowych stworzeń oraz 150 urodziny wielkiej, jednej z najwyższych w Europie blisko 40-metrowej jodły na terenie zagrody Dziadka Mroza, na które przybyło mnóstwo dzieci oraz bajkowi goście i wielki biały niedźwiedź. W siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego odbyło się też seminarium, na którym zaprezentowali się bajkowi goście przybyli z Białorusi, Rosji i Karelii. Gościem honorowym był Aleksiej Kazłowski twórca bajkowej mapy Rosji i Białorusi.

Do otoczonego solidnym drewnianym płotem gospodarstwa Dziadka Mroza prowadzi masywna, rzeźbiona w drewnie brama, strzeżona przez postacie z bajek. Dziadek Mróz mieszka we wspaniałej, rzeźbionej w drewnie chacie z wielkim gankiem nazywanej też czasem pałacem. Można go wywołać, wtedy wychodzi, wita się i rozmawia z przybyłymi gośćmi, zwłaszcza - ale nie tylko - dziećmi. W ciągu ostatniego dziesięciolecia odwiedziły go nieprzebrane tłumy przybyszów z ponad stu krajów świata.
Dziad Mróz ma wielką białą brodę sięgającą mu prawie do pasa. Ubrany jest w długi, czerwony, haftowany złotem kaftan spod którego wystają ciepłe walonki oraz czerwoną czapę z białym otokiem. W ręku trzyma wielką srebrną laskę. Rozmawia z gośćmi, pytając ich skąd przybyli, można się z nim sfotografować. Czasem można też spotkać Śnieguroczkę (Śnieżynkę), młodą kobietę ubraną w niebieski strój zimowy. Mieszka ona w sąsiednim drewnianym domku z biegnącym dookoła gankiem, ozdobnymi drzwiami i oknami. Przez okno można zobaczyć jej łóżko z siedmioma poduszkami oraz inne sprzęty i wyposażenie.

W gospodarstwie Dziadka Mroza jest jeszcze domek Baby Jagi oraz Skarbiec, w którym gromadzi się tysiące listów oraz rysunków przysyłanych przez dzieci z całego świata. W innej drewnianej chacie urządzono niewielkie muzeum etnograficzne, ze starymi sprzętami gospodarczymi i naczyniami z Puszczy Białowieskiej oraz okolicznych wiosek.

Wszędzie spotykamy drewniane rzeźby nawiązujące do bajkowej tematyki i jej bohaterów oraz sanie ciągnięte przez renifery. Wieczorem cała zagroda, zarówno budynki, ogrodzenia i drzewa oświetlone są tysiącami różnokolorowych lampek.

W pobliżu parkingu przy zagrodzie Dieda Mroza może zobaczyć żywe żubry i inne zwierzęta żyjące w puszczy, która przychodzą do rozstawionych w pobliżu karmników. Nie płoszą się one na widok ludzi wiedząc, że z ich strony nic im nie grozi.

W pobliskiej wsi Kamieniuki, administracyjnym centrum białoruskiej części Puszczy Białowieskiej znajdują się rozległe woliery ze zwierzętami w których podziwiać można żubry, dziki, jelenie, tarpany, rysia, z którym zaprzyjaźniony jest rudy kot domowy, lisicę złapaną podczas kradzieży kur i „odsiadującą wyrok" w klatce, a nawet ... strusie.

Podczas pobytu w białoruskim centrum Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej w Kamieniukach trzeba koniecznie zobaczyć bardzo ciekawe Muzeum Białowieskiego PN, gdzie oprócz części historycznej pokazane są żyjące w puszczy zwierzęta, przedstawione w postaci efektownych diaporam z wypchanymi okazami.

Warto też wybrać się na kilkugodzinny objazd białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, nad jezioro Ljadskoje, most i granicę z Polską, do wielkiego ponad 600-letniego dębu-patriarchy, 6-piennej lipy i bardzo starej sosny.

Dziennikarkom z kilku stacji moskiewskiej TV przybyłym na uroczystość 10-lecia zagrody Dziada Mroza długo musiałem wyjaśniać czym różni się ich Dziad Mróz od naszego świętego i dlaczego u nas przynosi on prezenty 6 grudnia zamiast w Nowy Rok.

*
Na teren wschodniej części Puszczy Białowieskiej najwygodniej dotrzeć przez przejście graniczne z Białorusią położone 4 km od centrum Białowieży (tylko piesi i rowerzyści, niezbędna jest wiza białoruska). Stąd do Zagrody Dziadka Mroza jest ok. 12 km i niewiele dalej do Centrum Turystycznego Białowieskiego PN w Kamieniukach, gdzie znajduje się Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego.
*
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy około 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. Posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Podzielony jest na sześć diecezji: warszawsko-bielską, białostocko-gdańską, lubelsko-chełmińską, przemysko-sądecką, łódzko-poznańską i wrocławsko-szczecińską. Największe skupiska prawosławnych są w powiecie hajnowskim i bielskim, czyli w południowo-zachodniej części województwa oraz w Białymstoku (http://ekai.pl).

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.