updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Czeskie zamki - Grabštejn

Wyróżniony Czeskie zamki - Grabštejn

Odwiedziny w ponad 2000 zamków i pałaców czeskich są gwarancją romantycznej wycieczki. Zwiedzanie można połączyć z koncertem muzyki dawnej, turniejem rycerskim lub jarmarkiem. W wielu można zatrzymać się na romantyczny nocleg.


{jumi [*4]}Jednym z nich jest zamek Grabštejn, leżący w samym sercu Trójstyku granic Czech, Niemiec i Polski (Hradek nad Nisou – około 100 km od Jeleniej Góry. Dokładna data jego założenia nie jest znana, wiadomo jednak, że stał już w XIII wieku. Gotycki zamek został w XVI wieku przebudowany na reprezentacyjną renesansową siedzibę. Największy rozkwit przeżywał za panowania rodu Gallasów, a później Clam-Gallasów. Od końca lat osiemdziesiątych XX wieku na zamku przebiega rekonstrukcja. Po raz pierwszy został udostępniony turystom w roku 1993.
Najciekawszym miejscem jest unikatowa renesansowa kaplica św. Barbary z bogatym malarskim wystrojem z okresu późnego renesansu. Po trwającym rok remoncie, od sierpnia 2009 jest ponownie otwarta dla zwiedzających.
Na turystów czeka także zwiedzanie podziemi zamkowych i sal, z oryginalnym wyposażeniem, obrazami. Piękny widok na okolicę można podziwiać z wieży zamkowej.
Od roku 2009 dostępna jest także nowa ekspozycja przypominająca relacje między Josefíną Clary-Aldringen, później Clam-Gallasovą, a Ludwikiem van Beethovenem.

{jumi [*6]}

Warszawa