updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Bieg na Monte Cassino

Wyróżniony Bieg na Monte Cassino

W maju 2014 roku będziemy obchodzić 70. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Bieg upamiętniający poległych polskich żołnierzy zaproponował ponad cztery lata temu Bogusław Mamiński, były wicemistrz świata i Europy w biegu na 3 km z przeszkodami, organizator wielu imprez biegowych.

Idea nabrała konkretnego wymiaru, gdy w 2011 roku, wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, odwiedził włoskie miasteczko Cassino, miejsce szczególne dla polskiej historii. Grupa wzięła udział w biegu CORRIAMO VERSO L'ABBAZIA, którego trasa prowadziła z centrum miejscowości aż na szczyt okalającego je wzgórza, na którym w maju 1944 roku wojska 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa pokonały broniące się oddziały niemieckie, co utorowało aliantom drogę do Rzymu i wyzwolenia Włoch. Zwycięstwo kosztowało życie ponad tysiąc polskich żołnierzy.

Uczestnicy „Biegu na Monte Cassino" W 70. rocznicę bitwy o Monte Cassino uczczą pamięć poległych żołnierzy, pokonując dystans 10 kilometrów, a także wezmą udział w uroczystościach patriotycznych na Polskim Cmentarzu Wojennym.

Bieg na Monte Cassino odbywa się w ramach 13. edycji edycji międzynarodowego biegu na dystansie 10 km "CORRIAMO VERSO L'ABBAZIA". Impreza organizowana jest pod egidą Włoskiej Federacji Lekkiej Atletyki (FIDAL) w oparciu o przepisy i regulacje włoskie. Bieg jest częścią uroczystych obchodów 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino organizowanych przez Ambasadę Polski w Rzymie pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Termin i miejsce - 17 maja 2014 roku w miejscowości Cassino (Włochy). Start biegu zaplanowano o godz. 17 z Placu Diaz Cassino. Cassino leży u podnóża liczącego 591 metrów n.p.m. wzniesienia. Meta będzie znajdować się kilkaset metrów wyżej, w murach klasztoru, gdzie współcześnie znajduje się klasztor i siedziba opactwa benedyktyńskiego. Droga, którą będzie odbywać się bieg, prowadzi serpentynami po stromym zboczu. Jest wymagająca, ale i niezwykle malownicza – roztaczają się z niej przepiękne widoki na okolicę.

Trasa biegu będzie wiodła od stóp wzgórza, aż do mety na samym szczycie, tam gdzie 18 maja 1944 roku około godz. 9.30 dotarł pierwszy polski patrol z 12. Pułku Ułanów Podolskich pod dowództwem podporucznika Kazimierza Gurbiela. Trasa będzie atestowana przez Włoską Federację Lekkiej Atletyki. Pomiar czasu będzie odbywać się za pośrednictwem jednorazowych chipów przymocowanych do numeru startowego. Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 1.5 godziny. Limit uczestników biegu wynosi 1052 osoby - co odpowiada liczbie imiennych polskich grobów na Polskim Cmentarzu Wojennym.
Rejestracja do biegu odbywa się wyłącznie drogą internetową za pośrednictwem strony www.biegmontecassino.pl do 4 maja 2014 roku. Opłata startowa wynosi 99 zł.

Dojazd na bieg każdy z uczestników może zorganizować we własnym zakresie lub skorzystać z oferty poleconej przez organizatorów. Organizatorami imprezy pt. "Bieg na Monte Cassino 2014" są Stowarzyszenie APROCIS oraz Klub Biegacza SPORTING Międzyzdroje.

Polski Cmentarz Wojenny powstał na przełomie lat 1944-1945 pod kierownictwem inż. Tadeusza Muszyńskiego według projektu architektów Wacława Hryniewicza i Jerzego Skolimowskiego. Zbudowano go na płaskim siodle, zwanym w czasie bitwy "Doliną Śmierci", pomiędzy Monte Cassino i wzgórzem "593", a więc w miejscu najbardziej wymownym. To właśnie przez "Widmo", "Głowę Węża" i "593" szły główne natarcia polskich batalionów. Na wzgórzach „593" i „575" wzniesiono pomniki ku czci poległych z 3 Dywizji Strzelców Karpackich i 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Budowę cmentarza nadzorował inż. Roman Wajda.

Uroczyste oddanie cmentarza nastąpiło 1 września 1945 r. z udziałem przedstawicieli rządu polskiego na uchodźstwie oraz dowództwa wojsk alianckich. Wśród wzgórz okalających Monte Cassino znaleźli spoczynek żołnierze II Korpusu generała Władysława Andersa, którzy oddali życie w krwawej bitwie o otwarcie wojskom sprzymierzonym drogi na Rzym.

Spoczywa na nim 1052 poległych żołnierzy Rzeczypospolitej wszystkich jej wyznań: katolików, grekokatolików, prawosławnych, protestantów, żydów i mahometanów w większości wyprowadzonych przez gen. Andersa z "nieludzkiej ziemi", z sowieckich obozów koncentracyjnych Gułagu.

Każdego roku, 18 maja, w rocznicę bitwy organizowane są tu uroczystości upamiętniające to zwycięstwo oręża polskiego. W okresie istnienia PRL uroczystości organizowane były głównie przez Stowarzyszenie Kombatantów Polskich we współpracy z Rządem RP na Uchodźstwie. Regularnie brały w nich udział reprezentacje rządu włoskiego i miasta Cassino. W 1994 po raz pierwszy wziął w nich udział prezydent RP z Warszawy, Lech Wałęsa z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino znajduje się pod opieką Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Rada OPWiM prowadzi prace konserwacyjne i remontowe na terenie nekropoli. W latach 2004–2009 siłami Rady dokonano renowacji płaskorzeźb zdobiących cmentarz, odnowiono płyty nagrobne pochowanych tu także gen. Władysława Andersa, arcybiskupa Józefa Gawliny i gen. Bronisława Ducha. Przeprowadzono kompleksową renowację placu centralnego z uwzględnieniem remontu krzyża, wzmocnienia murów i schodów. Stworzono dodatkowy system odprowadzania wody i udrożniono już istniejący. Odnowiono kolejno wszystkie mogiły poległych żołnierzy, odrestaurowano krzyże i uporządkowano okalającą je zieleń.
Więcej na: http://www.biegmontecassino.pl.
Please provide full Credentials Infomation