Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18651.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18651
updated 8:46 AM CEST, Oct 18, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Austria: 5 Tyrolskich Lodowców. Nowości sezonu 2014/2015

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Austria
Wyróżniony Austria: 5 Tyrolskich Lodowców. Nowości sezonu 2014/2015

Tradycyjnie już w ostatnich dniach letnich wakacji swoją ofertę i nowości sezonu zimowego 2014/2015 przedstawił w Warszawie jeden z najpopularniejszych alpejskich regionów Austrii – 5 Tyrolskich Lodowców.

Zaprezentowali je: Marcus Herovitsch – lodowce Kaunertal i Pitztaler Gletscher, Chris Schnoeller – Sölden, Julia Siegel – Stubaier Gletscher i Sarah Moser – Hinterlux Gletscher. Towarzyszyła im, także jako gość z Tyrolu, zajmująca się w Tirol Werbung rynkiem polskim i czeskim Katarzyna Gaczorek.
Na 5 tyrolskich lodowcach jest w sumie 229 stoków. Można z nich korzystać na podstawie jednego karnetu narciarskiego „White 5" który kosztuje 358 €. Ważny będzie przez 10 dni - od 1 października 2014 do 15 maja 2015 roku, przy czym można go wykorzystywać w sposób elastyczny, według własnego uznania. Np. 2 razy po 4 dni i jeden weekend, albo przez tydzień i długi weekend, lub jeszcze inaczej.

Najważniejsze nowości regionu, to lodowa jaskinia w Stubai, oświetlony tunel narciarski w Kaunertal oraz freeride'owe i freetouringowe obozy treningowe na lodowcu Pitztal.
Goście przedstawili także inne nowości oraz stałe atrakcje poszczególnych miejscowości. Kaunertal, na wysokościach od 1273 do 3108 m n.p.m. określany jest jako najmłodszy w Tyrolu. Słynie z platformy widokowej położonej na poziomie 3108 m n.p.m. przy stacji kolejki Karlesjochbahn, z rozległymi panoramami na trzy kraje: Austrię, Włochy i Szwajcarię. A także doskonalej oferty dla młodych narciarzy oraz bardzo atrakcyjnych warunków dla snowboardzistów i freeskierów, którzy mają tam do dyspozycji snowpark. Z uroków zimowych atrakcji mogą w Kaunertal korzystać również osoby niepełnosprawne. Np. jeździć na wózkach inwalidzkich po stokach lodowca na specjalnych nartach monoski.
Do dyspozycji amatorów białego szaleństwa jest tam ponad 32 km stoków pokrytych naturalnym śniegiem. A dla freeriderów dodatkowo 36 km tras alternatywnych poza stokami. W lecie wybudowano tunel narciarski Wiesejaggl. Pozwala on bardziej zaawansowanym narciarzom przejazd czarną trasą Nr 6 z górnej stacji Karlesjochbahn na wysokości 3108 m n.p.m. do dolnej Ochsenalmbach na 2150 m n.p.m. Otwarcie sezonu nastąpi już 20 września, natomiast jego oficjalna inauguracja w dniach 10-12 października. Odbędzie się wówczas 29. Kauntaler Opening z konkursami, imprezami i wielkim "Testivalem" Do rywalizacji staną snowboardziści i freeskierzy, a narciarze szusować będą mogli po dziewiczych jeszcze stokach.
Pitztal (1640-3440 m n.p.m.) jest najwyżej położonym lodowcem w Tyrolu. Teren narciarski ma tam powierzchnię 84 ha i jest 37 km stoków. Na najwyższym poziomie znajduje się górna stacja kolejki – Wildspitzbahn z najwyżej położoną kawiarnią w Austrii, o nazwie Café 3.440. Z zawieszonego nad skalami tarasu roztacza się tam wspaniały widok na szczyt Wildspitze (3774 m n.p.m.) oraz 50 (!) okolicznych trzytysięczników. Tematem przewodnim nadchodzącego sezonu zimowego będzie freeride.
Od 23 stycznia podczas kilku freeride'owych i free-touringowych obozów treningowych będzie można poznać tam najlepsze i najbezpieczniejsze trasy zjazdowe. Dodatkową atrakcją dla ich uczestników będą warsztaty video poświęcone korzystaniu z kamer na kaskach i montażu filmów. A także treningi, z trenerem, jazdy samochodami w warunkach zimowych. Nowy sezon rozpocznie się 20 września, a niecały miesiąc później odbędzie się wielkie Święto Lodowca – Gletscherfest z slalomem gigantem, testami sprzętu snowboarowego, kursami skierossu dla początkujących i innymi atrakcjami.
Ciekawe imprezy zaplanowano również w późniejszych terminach. Ciekawe są tam również propozycje spędzania czasu „po nartach". A słynne lokalne słodycze. Zwłaszcza omlet cesarski i strudel jabłkowy albo serowy z cukierni na górnej stacji „Gletscherexpressu" położonej na wysokości 2840 m n.p.m. Można je też zamówić we wspomnianej już kawiarni Café 3.400, czyli na najwyższym poziomie w Austrii, na jakim można otrzymać słodkie przysmaki.
Już we wrześniu rozpocznie się ruch narciarski na lodowcu Sölden (1350-3340 m n.p.m.) określanym jaki najgorętszy punkt Austrii. Oficjalne otwarcie sezonu nastąpi tam 25-26 października. W minionym otwarto tam designerską restaurację „IceQ" na wysokości 3048 m n.p.m., przy górnej stacji kolejki Gaislachkoglbahn. Atrakcją sezonu ma być Adrenalincup 2014/2015. Czyli walka o puchar o tej nazwie, do którego można startować w 10 dyscyplinach sportowych – od slalomu giganta, zjazdu z pomiarem prędkości i ferrride'u, poprzez carving, stok z muldami i loty narciarskie po fotosafari BIG3, zimowe wędrówki i „Mix Race".
Przy czym o puchar ten walczyć może każdy, w dowolnym dla niego terminie. A osiągnięte wyniki poprawiać nawet kilka razy. Wszystko – wystarczy zaopatrzyć się w „AdrenalinPass" i ruszyć na trasy – będzie rejestrowane i analizowane elektronicznie. Proces wyłaniania super sportowców potrwa więc cały sezon. Inną atrakcją są tam loty na paralotniach, także w tandemach. Nowością nadchodzącego sezonu jest 6-osobowa kolejka krzesełkowa. Na 34 km stoków lodowców Rettenbach i Tiefenbach jeździć można już od początku października, a oficjalne otwarcie sezonu nastąpi 11 i 12 tegoż miesiąca. Towarzyszyć im będą bezpłatne testy sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz koncert na scenie na lodowcu.
Sportowy sezon narciarski rozpocznie 24-26.10. Puchar Świata FIS. Z innych atrakcji wymienię jeszcze Electric Mountain Festiwal 22 listopada na Giggijoch z udziałem najlepszych didżejów. Zaś 20 i 11 kwietnia doroczny, gigantyczny spektakl na lodowcu „Hannibal" z udziałem ponad 500 aktorów. Przypomina on sławne przejście przez Alpy na słoniach przez kartagińskiego wodza Hannibala. Goście z Tyrolu podkreślali, że narciarze mają też w Sölden okazję zdobycia trzech szczytów – trzytysięczników za jednym razem. Jest to tzw. BIG3: Gaislachkogln (3948), Tiefenbachkogl (3250) i Schwarze Schneid (3340 m n.p.m.).
Największy w Austrii lodowcowy teren narciarski, położony od Innsbrucku tylko o 40 km, Stubai (1000-3210 m n.p.m.) uważany jest za najbardziej „rodzinny", gdyż ma w kraju najlepszą ofertę dla rodzin z dziećmi. I to już od 2-3 lat. Z atrakcjami dla nich, np. narciarskim przedszkolem, w którym maluchy jeżdżą na sankach, a ich rodzice w tym czasie spokojnie na nartach. Na tym terenie jest 26 wyciągów i 34 trasy zjazdowe o długości łącznej 62 km – od łatwych po ambitne. Znajduje się tam również szkółka narciarska BIG Family Ski-Camp. Jej duma, wesoły stok „Funslope" został w br. rozbudowany.

{gallery}18651{/gallery}
Największym jednak tegorocznym hitem jest tam jaskinia lodowa. Wydrążono ją, we współpracy z glacjologami z Uniwersytetu w Innsbrucku, na wysokości prawie 3000 m n.p.m., w pobliżu górnej stacji kolejki Eisgrat. Znajduje się ona 30 m pod stokiem narciarskim i można w niej dowiedzieć się wszystkiego o powstawaniu lodowców. Nowością jest również wyciąg Zoo Shutle – udogodnienie dla fanów snowparku. Wielką zaś atrakcją platforma widokowa Top of Tyrol, z której można obserwować m.in. wschód i zachód słońca oraz nocny widok Stubai z góry.
Sezon na tym lodowcu rozpocznie się prawdopodobnie już w połowie września, a oficjalnie Narciarskim Oktoberfest „Weisse Wiesn" 11 i 12 października. Z muzyką oraz konkursem na najpiękniejszą parę narciarską w strojach ludowych. Dla snowboardzistów sezon rozpocząć się tam ma 17 – 19 października imprezą Moreboards Stubai Premiere. Zaplanowano też kilka innych ciekawych imprez w późniejszych terminach sezonu. Dla chętnych będą również noclegi w namiotach na lodowcu oraz inne atrakcje.
Lodowiec Hinterlux (1500-3250 m.n.p.m.) jest jedynym w Austrii całorocznym terenem narciarskim. Uchodzi on zarazem za najlepszy na świecie – potwierdzony wyróżnieniami na portalach Skiresort.de i top-of-the-mountains.com – teren narciarski na lodowcu. Oferuje 60 km stoków pokrytych naturalnym śniegiem. W połączeniu ze Ski & Gletscherwelt Zillertal 3000 tworzy on, obejmując 196 km stoków, największy teren narciarski w dolinie Zillertal. Mimo iż w Hinterlux sezon nie ma końca, to jednak otwarcie zimowego 2014/2015 nastąpi 26 i 27 września lodowcową wersją Oktoberfestu. Ciekawych imprez zaplanowano tam sporo.
Z tegorocznych nowości wymienić warto wyposażenie 4-osobowej kolejki krzesełkowej na Tuxerjoch w ogrzewane siedzenia. Zaś wejście na wyciągi na zimowym terenie narciarskim w ruchome schody z zadaszeniem, co ucieszy szczególnie dzieci i początkujących narciarzy. Największym hitem, a zarazem inwestycją, która kosztowała 13-14 mln € - jeszcze jej nie rozliczono - jest nowa, obok odnowionej ostatnio samoobsługowej na 150 miejsc, restauracja z obsługą kelnerską na 2200(!) miejsc na wysokości 2,6 tys. m. Z innych atrakcji wymienić warto także Pałac Lodowy z kaplicą oraz lodowymi rzeźbami. Z ciekawostek natomiast imprezy w języku polskim od 8 do 15 listopada.
To najważniejsze atrakcje i tegoroczne nowości regionu 5 Tyrolskich Lodowców. Dalsze i bardziej szczegółowe informacje na jego temat znaleźć można na www.gletscher.tirol.at.

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.