Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18826.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18826
updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

W Pradze zobaczymy jeden z najpiękniejszych zegarów świata

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony W Pradze zobaczymy jeden z najpiękniejszych zegarów świata

Kto choć raz będąc w Pradze nie czekał z aparatem w dłoni przed Ratuszem Staromiejskim? Praski orloj jest według CNN jednym z najpiękniejszych zegarów na świecie.

Zegar astronomiczny zdobiący południową ścianę Ratusza ma już ponad 600 lat.Ten unikatowy na skalę światową zabytek techniki i sztuki został skonstruowany w 1410 roku przez Mikuláša z Kadania na zlecenie ówczesnych radnych. Po czterech stronach zegara umiejscowione są cztery drewniane figurki. Znajdująca się po lewej stronie Próżność kiwa głową, Skąpiec trzyma w ręku mieszek i wygraża laską. Obie figurki zostały zniszczone podczas II wojny światowej i zastąpione kopiami z II połowy XX wieku. Kostucha przekręca klepsydrę, która odmierza czas ludzkiego życia. Postać Turka przedstawiona jest z lutnią i symbolizuje pożądanie i namiętność. Znajdująca się nad oknem figurka koguta symbolizuje życie.
Codziennie przed Ratuszem gromadzą się tłumy turystów, którzy w napięciu oczekują na rozpoczęcie niezwykłego spektaklu.

{gallery}18826{/gallery}

Praski orloj jest najbardziej znanym i najstarszym zegarem astronomicznym w Czechach, jednak skomplikowane czasomierze można podziwiać także w innych czeskich miastach. Północną fasadę ratusza w Ołomuńcu zdobi zegar astronomiczny z XV wieku. Również wieża ratuszowa w mieście Litomyšl została ozdobiona zegarem astronomicznym z XX wieku. Z tego samego czasu pochodzi zegar na ratuszu w Prostějovie na Morawach.

Please provide full Credentials Infomation