Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18827.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18827
updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Czeskie miasto Żatec prezentuje srebrny skarb

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Czeskie miasto Żatec prezentuje srebrny skarb

W ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego Żatec przygotował wyjątkową niespodziankę. 13 września 2014 w tutejszym Muzeum Regionalnym można było zobaczyć tzw. Skarb Żatecki z początku XI wieku. Najcenniejszy w Czechach srebrny skarb z wczesnego średniowiecza odkryto podczas prac budowlanych na rynku w 1937 roku.

Znalezione gliniane naczynie zawierało 494 przedmioty o całkowitej wadze około trzech kilogramów. Były tam monety, grzywny srebra, biżuteria srebrna i złota i inne przedmioty. Jak na ówczesne czasy było to prawdziwie bajkowe bogactwo. Skarb ukrył w ziemi pod koniec lat dwudziestych XI wieku tutejszy złotnik.

Unikatowe znalezisko rzadko jest udostępniane zwiedzającym ze względu niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych na srebro. W latach 2000-2002 w ramach wystawy wędrownej „Europa Środkowa około roku 1000" można je było zobaczyć w Polsce, w Niemczech i na Węgrzech.

Królewskie miasto Żatec, leżące w północno-zachodnich Czechach nad rzeką Ohrzą, około godziny jazdy z Pragi lub Karlowych Warów, należy do najstarszych miast w Czechach, pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z roku 1004. Ważną rolę w dziejach miasta odgrywał aromatyczny chmiel, uprawiany w tym regionie już od ośmiuset lat. Ulokowane w zabytkowym centrum unikatowe obiekty chmielarskie kandydują do wpisu na listę UNESCO.

Żatec już tysiąc lat temu był znaczącym ośrodkiem chmielarskim. Tutejszy chmiel ze względu na swoje specyficzne właściwości stał się miernikiem jakości i cen na światowym rynku. W wieku XX eksportowano go do około 70 krajów na świecie. Obecnie uprawia się tu chmiel dla najsłynniejszych marek piwa.

W historycznym centrum Žatca polecamy odwiedzić także Świątynię Chmielu i Piwa, Muzeum Chmielarstwa i browar.

{gallery}18827{/gallery}

Więcej na: www.muzeumzatec.cz i http://www.czechtourism.com.

Warszawa