updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Hefaiston - spotkanie kowali artystycznych w Czechach

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Kowal przy pracy CzechTourism Kowal przy pracy

Pod koniec wakacji warto odwiedzić zamek Helfštýn na Morawach Środkowych (około 30 km na wschód od Ołomuńca). W dniach 28 i 29 sierpnia odbywa się tu bowiem tradycyjna impreza Hefaiston - spotkanie kowali artystycznych z całego świata, organizowana od roku 1982 przez Muzeum Komenskiego w Přerovie.

{jumi [*4]}Podczas imprezy zwiedzający zapoznają się z pracą kowali, będzie można zakupić niektóre eksponaty. Na zamku dostepna jest także stała ekspozycja kowalstwa artystycznego i zabytkowych urządzeń do tłoczenia monet.

W tej tradycyjnej imprezie uczestniczy corocznie około sześciuset zgłoszonych osób z ponad dwudziestu krajów. W ciągu dwóch dni Hefaiston odwiedza średnio 11 tysięcy gości.

Zamek Helfštýn od roku 1982 zaczął się stopniowo specjalizować w kowalstwie artystycznym. Przygotowano specjalne pomieszczenia na stałą ekspozycję, zrekonstruowano zabytkowe kuźnie na trzecim dziedzińcu. Odnowiony budynek dawnej piekarni przerobiono na Studio Kowalskie z atelier. Odbywają się tu kursy kowalstwa artystycznego a od roku 1989, zawsze na tydzień przed Hefaistonem, Forum Kowalskie, na którym prezentują się wybrane pracownie kowalskie. Wykonane przez nie dzieła wzbogacają stałą ekspozycję zamkową. www.helfstyn.cz

{jumi [*6]}

Warszawa