Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/19454.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/19454
updated 1:18 PM CEST, Oct 18, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Czechy: Zamierzenia turystyczne na 2015 rok

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Ivana Bilková, dyrektor przedstawicielstwa CzechTourism w Polsce Fot.: Cezary Rudziński/CzechTourism Ivana Bilková, dyrektor przedstawicielstwa CzechTourism w Polsce

Prezentacja planu marketingowego Czech Tourism na rok 2015 ze szczególną prezentacją nowości w czeskich ośrodkach narciarskich w nadchodzacym sezonie zimowym, była tematem konferencji prasowej w Warszawie, którą prowadziła Ivana Bilková, dyrektor przedstawicielstwa CzT w Polsce.

Na wstępie podkreśliła ona, że Polacy stają się coraz ważniejszą grupą narciarzy odwiedzających Czechy. Przy czym w ogóle ruch przyjazdowy z Polski systematycznie wzrasta. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, w I kwartale br. O 10%, w II o 4,2%, zaś w III o 11,6%. O tym, jak wypadamy na tle innych krajów piszę niżej.

– Przed zbliżającym się sezonem – mówiła popularna w środowisku dziennikarskim i branży turystycznej Ivana – czeskie ośrodki narciarskie zainwestowały w infrastrukturę setki milionów koron, chcąc zapewnić najwyższą jakość narciarzom i snowboarderom. Najwięcej środków przeznaczono na modernizację i budowę tras zjazdowych, powstają także nowe kolejki i wyciągi, a także wydajniejsze systemy sztucznego naśnieżania.
Najpopularniejszym regionem narciarskim w Czechach – kontynuowała prezentację – są Karkonosze, w których znajduje się kilka naprawdę godnych odwiedzenia ośrodków. Zwłaszcza Szpindlerowy Młyn. Dwa lata temu został on wydzierżawiony przez słowacką firmę TMR, znaną polskim narciarzom jako właściciel słowackiej Jasnej i Tatrzańskiej Łomnicy, a ostatnio także Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Słowacy zaczęli gospodarzenie w „Szpindlu" od kilku zmian. Już w ubiegłym sezonie poszerzyli część tras, zwłaszcza na Medvedinie, a także oddali do użytku całkowicie zmodernizowaną restaurację panoramiczną na Plani.

Modernizacja Szpindlerowego Młyna kosztowała w tym roku niemal sto milionów koron. Najwięcej środków przeznaczono na system zaśnieżania. Jego unowocześnienie i odnowienie pochłonęło niemal siedemdziesiąt milionów koron. Wprowadzono także kartę GoPass, która umożliwia nabywanie karnetów przez Internet, w korzystniejszej cenie niż w kasach Skiareálu. Można z nią korzystać również z tras i wyciągów w słowackich ośrodkach należących do TMR.

Kilka kilometrów na południe od Szpindlerowego Młyna leży ośrodek Herlikovice Bubakov. Trwa tam budowa nowej kolejki gondolowej, która ukończona zostanie w 2015 roku. Będzie ona krótka (ok. 200 metrów), ale zastąpi orczyk oraz ułatwi wjazd i zjazd narciarzy na położone wyżej ponad doliną tereny Bubakov, przeznaczone głównie dla początkujących. Istniejący w tym miejscu orczyk obsługujący dość stromą trasę sprawiającą kłopoty początkującym, przestanie więc być wąskim gardłem całego ośrodka.

{gallery}19454{/gallery}

W ośrodku Vrchlabí – Kněžický vrch, położonym tuż przy wylocie doliny Łaby z Karkonoszy, planowane jest otwarcie w listopadzie br. nowoczesnej kolei linowej, która powstanie na miejscu wyciągu orczykowego. Zapewni to większy komfort transportu narciarzy, szczególnie rodzin z dziećmi, którym ośrodek jest szczególnie polecany. Będzie to czteroosobowa kolejka z krzesłami i osłonami chroniącymi narciarzy przed wiatrem. Jej długość wyniesie nieco ponad 1000 m, różnica wysokości – 162 m, a przepustowość ok. 2400 osób/h.

W ośrodku Černá hora – Pec otwarta zostanie nowa trasa zjazdowa
Funslope o długości 450 metrów, z tunelami i przeszkodami. Hitem sezonu będzie również trasa slalomowa z pomiarem czasu. Podobnie jak w poprzednim sezonie, atrakcją i udogodnieniem dla narciarzy będą przejazdy ratrakiem między ośrodkami Černá hora i Pec. W ubiegłym roku połączyły one swoje siły, tworząc największy czeski kompleks narciarski - 37,6 kilometrów tras zjazdowych z jednym karnetem. W skład tego kompleksu wchodzą także Velká Úpa, Černý Důl, Svoboda nad Úpou.

Jeden z najciekawszych ośrodków w Górach Izerskich, Tanvaldský Špičák, otwiera nową trasę zjazdową o długości 150 metrów, z przewyższeniem 220 metrów i o szerokości 45 metrów. Ogółem będzie tam obecnie niemal 8 kilometrów tras zjazdowych. Natomiast w Koutach nad Desnou w Jesionikach nastąpi otwarcie nowej niebieskiej trasy zjazdowej o długości 3050 m i dwu tras o długości ponad 2 km. Na narciarzy czeka tam także nowoczesna sześcioosobowa kolejka z osłonami, pierwsza tego typu w Czechach. Całkowita długość tras zjazdowych wynosi 11,5 km. Ośrodek ten należy do największych na Morawach.

Natomiast Dolni Morava położona pod Śnieżnikiem otwiera 2 nowe trasy, sztucznie zaśnieżane, nowy wyciąg Doppelmayr na Slamník, a także Snow Fun Park w dolnej części trasy zjazdowej U Slona. Systemem naśnieżania zostaną objęte wszystkie trasy zjazdowe. Dolni Morawa szykuje 13.12.2014 tradycyjnie wielkie otwarcie Grand Opening 2014. Kolejną ciekawą imprezą będzie Adventure Night – godzinne show w wykonaniu szkoły narciarskiej. Na gości czekają m.in. pokazy ogniowe, show laserowe, Superheroes Night show, czy taniec ratraków Pisstenbully 600.

Ośrodek Razula w Velkich Karlovicach w Beskidach należy do najlepszych miejsc na zimowy urlop w czeskich Beskidach. Na narciarzy czeka tam trasa Razula o długości 1 km i przewyższeniu 210 m lub łagodniejsza trasa Horal. Nową atrakcją będzie w tym sezonie snowpark z moliwością jazdy na dwukołowych segway'ach, które można wypożyczyć i przetestować na śniegu. W sezonie 2014/2015 ośrodek Razula został połączony wspólnym karnetem z ośrodkami: Kohútka, Kyčerka, Karolinka, Jezerné i Machůzky.

Z bardziej oddalonych od granicy z Polską stacji narciarskich warto wspomnieć o Lipnie na Szumawie, które w tym roku szykuje niespodziankę dla poczatkujących narciarzy – wyodrębniono tam dla nich całą trasę zjazdową. Natomiast ośrodek Klínovec zainwestował w nową trasę zjazdową i kolejkę około 250 milionów koron. Jest ona nowoczesna, ma długość 1600 m i przewyższenie ponad 480 m. Postawiono ją jako setny wyciąg krzesełkowy w Czechach. Klinovec jest największym i najnowocześniejszym ośrodkiem narciarskim Rudaw (Krušné hory). Razem z niemieckim ośrodkiem Fichtelberg tworzy InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec, który oferuje narciarzom ogółem 27 km tras zjazdowych

Duże czeskie ośrodki narciarskie od 10 lat inwestują w modernizację systemów naśnieżania, zaplecza dla narciarzy oraz systemów sprzedaży skipassów. Rocznie przybywało po kilkadziesiąt kilometrów tras zjazdowych – i w tym roku ponad 20 km nowych. Ceny skipassów pozostają przeważnie na poziomie z ubiegłego sezonu. Średnie ceny jednodniowych skipassów w większych ośrodkach (w skali całego kraju) wynoszą 556 koron dla dorosłych i 387 koron dzieci.

Nowością jest wprowadzenie całosezonowego skipassu tzw. Czech Skipass obowiązującego w dziewiętnastu ośrodkach narciarskich na terenie całej republiki. Jego posiadacze będą mieć do dyspozycji ogółem 154 km tras zjazdowych, 26 kolejek linowych i 118 wyciągów. Czech Skipass można zakupić w kasach wszystkich ośrodków. Ceny wynoszą od 8 do 11 tysięcy koron czeskich. Szczegółowe informacje można znaleść na stronie www.czechskipass.cz

Mówiąc o ruchu turystycznym z Polski Ivana zwrociła uwagę na coraz większe zainteresowanie naszych narciarzy biegówkami. Poinformowała też o proponowanych przez CzechTourism kilkudniowych wycieczkach szczególnie ciekawymi trasami. Np. 3 dniowych Szlakiem Wina po Morawach Południowych, Szlakiem Zabytków Czech Południowych, Szlakiem piwa i gastronomii w Czechach Zachodnich. A także o interesujących imprezach, np. Festiwalu gastronomicznym w Litomyszlu. Zapowiedziała również po kilka wyjazdów studyjnych zarównio dla dziennikarzy, jak i przedstawicieli biur podróży.

Już po konferencji uzyskałem z Czech Tourism oficjalne dane o turystyycznym ruchu przyjazdowym do Czech. Ze względu na to, że wszyscy ich sąsiedzi też należą do strefy Schengen, statystyka obejmuje tylko gości hotelowych i korzystających z innych noclegów rejestrowanych. W roku 2013 przyjechało ogółem 7.309.856 turystów, co stanowiło wzrost o 3,8% w porównaniu z poprzednim. Skorzystali oni z 20.719.826 noclegów. Nadal najliczniejsi są Niemcy, odpowiednio 1.385.378 osób i 4.403.668 noclegów, ale było ich o 2,5% mniej.
Na drugim miejscu znaleźli się obywatele Federacji Rosyjskiej, ze średnio 9,4% wzrostem. Odnotowano ich 759.138, a skorzystali z 3.780.134 noclegów. Ale w br. nastąpił dosyć znaczący spadek liczby przyjazdów z tego kraju, co oczywiście wynika z aktualnej sytuacji międzynarodowej, sankcji oraz znacznego spadku siły nabywczej rubla.
Trzecią pozycję wśród gości zajmowali w 2013 roku Słowacy. Przyjechało ich ogółem 395.352, skorzystali z 773.874 noclegów. Co świadczy, że były to przeważnie bardzo krótkie pobyty. W porównaniu z 2012 rokiem oznaczało jednak wzrost o 3,3%. Turyści polscy znaleźli się na czwartej pozycji. Pojechało nas tam 386.739, co oznaczało wzrost o 5,3%. Skorzystaliśmy też z 800.146 rejestrowanych noclegów – o 3,9% więcej. Jak już wspomniałem wyżej, w ciągu trzech kwartałów 2014 roku nastąpił dalszy wzrost przyjazdów gości z Polski.

Więcej informacji na temat turystyki w Czechach i atrakcji tego kraju znaleźć można na: www.czechtourism.com i www.holidayinfo.cz.

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.