updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Wycieczka do Hradca Kralowego

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Festiwal królowej Elżbiety Fot. CzechTourism.com Festiwal królowej Elżbiety
Hradec Kralove, jedno z najstarszych miast czeskich, o wyjątkowej koncepcji urbanistycznej z pierwszej połowy XX wieku.
{jumi [*4]}Leży ono w regionie Wschodnich Czech, u zbiegu rzek Łaby i Orlicy (około 50 km od Kudowy Zdroju). Jest miastem wojewódzkim i ważnym ośrodkiem życia kulturalnego regionu, z bardzo bogatą historią. Pierwsza pisemna wzmianka o nim znajduje się w dokumencie wydanym przez króla Ottokara z dynastii Przemyślidów w roku 1225. Na początku XIV wieku staje się miastem posagowym czeskich królowych. Szczególny rozkwit Hradca Kralovego nastąpił za panowania królowej Elżbiety Ryksy. Z jej inicjatywy zbudowano między innymi gotycki kościół Św. Ducha, podniesiony później do rangi katedry.
W okresie renesansu, kiedy w Hradcu Kralovem działało wielu krajowych i zagranicznych architektów, powstała druga dominująca budowla – Biała Wieża.
Na uwagę zasługuje także barokowy kościół Wniebowzięcia NMP czy monumentalny budynek Muzeum Czech Wschodnich, wzniesiony w latach 1909-1912 według projektu Jana Kotěry. Miłośników architektury zainteresują także budynki zaprojektowane przez jednego z najwybitniejszych czeskich architektów i urbanistów XX wieku Josefa Gočára.

Miasto oferuje liczne atrakcje turystyczne: akwarium olbrzymie, obserwatorium astronomiczne i planetarium, Sady Jiraska u zbiegu rzek Łaby i Orlicy, ogród botaniczny. Także amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tutaj coś dla siebie: nowoczesne aquacentrum, stadion zimowy, pola golfowe, mnóstwo wyznaczonych ścieżek rowerowych wiodących poprzez najpiękniejsze zakątki regionu, rejsy statkiem parowym po Łabie.

Najbardziej znaną imprezą odbywającą się corocznie w Hradcu Kralovem jest międzynarodowy festiwal Teatr Regionów Europejskich, który jest jednocześnie największym festiwalem teatralnym w Czechach. Tradycją jest także festiwal muzyczny Jazz go to town czy występy filharmonii kralovehradeckiej.

W pierwszy wrześniowy weekend (3-4.09.2010) zapraszamy na tradycyjną imprezę historyczną, której patronuje królowa Elżbieta Ryksa - Festiwal Królowej Elżbiety ze średniowiecznym jarmarkiem, turniejami rycerskimi, pokazami rzemiosł dawnych, występami teatru ulicznego i wieloma innymi atrakcjami. Przyjemny odpoczynek zapewnią turystom średniowieczne tawerny. Zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych przygotowano wiele ciekawych gier i konkursów. Podczas imprezy będzie można zakupić pamiątkowe monety z wizerunkiem królowej Elżbiety. (www.calendariumregina.cz).

W okolicy warto zwiedzić:

(http://www.hradekunechanic.cz/)

Pole bitwy Chlum
Znajdziemy tu około 300 grobów i pomników, wiele z nich o znacznej wartości artystycznej, upamiętniających austriacko-pruską bitwę z roku 1866. (www.chlum1866.com)

Więcej informacji: www.vychodni-cechy.info

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation