Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20008.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20008
updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Keukenhof. Najbarwniejszy ogród Europy

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Keukenhof. Najbarwniejszy ogród Europy Fot.: Grzegorz Micuła

Ogród wiosenny Keukenhof w Lisse to jedna z największych atrakcji Holandii. Od roku 1949 do tej pory Keukenhof odwiedziło już ponad 50 milionów turystów z całego świata.

Położony niedaleko Amsterdamu, Hagi, Lejdy, Haarlemu i nadmorskiego kurortu Noordwijk, otoczony kolorowymi polami kwitnących kwiatów, Keukenhof rozkwita wiosną ponad siedmioma milionami kwiatów - tulipanów, żonkili, narcyzów i hiacyntów. Wszystkie cebulki sadzone są ręcznie. Ścielące się pośród drzew i nad wodą barwne dywany kwiatowe, w harmonii z kwitnącymi równocześnie krzewami i różnorodnymi roślinami wieloletnim, i duży, malowniczy staw z pływającymi łabędziami i fontanną sprawiają, że w Keukenhof można poczuć się jak w raju. Wiosnę najlepiej witać właśnie tu.

Tulipany w kuchennym ogrodzie

Keukenhof - co po holendersku oznacza ogród kuchenny to jedna z największych atrakcji Holandii. Ten jeden z najpiękniejszych kwiatowych ogrodów na świecie i - mimo, że czynny jest tylko przez osiem wiosennych tygodni każdego roku - odwiedzany jest przez setki tysięcy turystów.
Keukenhof to największy ogród z kwitnącymi roślinami cebulowymi na świecie. Rośnie tu także 2500 drzew 87. gatunków. Łączna długość alejek wynosi 15 km. To najczęściej fotografowane miejsce na świecie.


{gallery}20008{/gallery}

Tereny dzisiejszego ogrodu na początku XV wieku były własnością księżnej holenderskiej Jakoby z Bawarii. Tutaj uprawiano i zbierano zioła do kuchni zamkowej - stąd nazwa. W połowie XIX stulecia założono tu ogród krajobrazowy według projektu Jakuba Dawida Zochera. Powstała wtedy Beukenlaan (Aleja Bukowa), z majestatycznymi drzewami oraz pierwsze kanały. W 1949 r. grupa producentów i eksporterów cebulek, z inicjatywy ówczesnego burmistrza Lejdy, zorganizowała w ogrodzie Keukenhof wystawę kwiatów, na której zaprezentowano najpiękniejsze odmiany. W 1999 r. powstał Ogród Konwencjonalny - zaprojektowany w kształcie wachlarza - połączony ze starszą częścią ogrodu. W otoczonym murem Ogrodzie Historycznym, z najstarszymi odmianami roślin cebulowych, i ogrodem zielnym znajduje się jeden z ciekawszych labiryntów w Europie.

W 2009 r. w Keukenhof została otwarta niezwykła Aleja Sław, z tulipanami nazwanymi na cześć sławnych osób. Możemy tu podziwiać m.in. odmiany o nazwach Lech Wałęsa, Maria Kaczyńska czy Anna Komorowska. Z balkonu wiatraka z 1892 roku lub z nowej platformy widokowej można spojrzeć z góry na „morze kwiatów". Liczba i różnorodność kwitnących tu roślin naprawdę zapiera dech w piersiach. W Keukenhof zawsze przyrodę łączono ze sztuką. W parku znajduje się wiele rzeźb artystów holenderskich, na stałe wkomponowanych w krajobraz. Organizowane są tu też co roku wystawy czasowe rzeźby, malarstwa czy fotografii. Park rozbrzmiewa także muzyką. Regularnie organizowane są rozmaite koncerty, a co 15 minut wśród zieleni rozbrzmiewają dźwięki karylionu.

Tulipanomania
W tym roku główną ekspozycją będzie wystawa dotycząca tulipanomanii na której pokazane będzie pochodzenie i historia tulipanów oraz niesamowity rozkwit handlu cebulkami tulipanów i gwałtowny krach tej tulipanowej bańki.
Tulipany przybyły do Europy z Imperium Osmańskiego czyli ówczesnej Turcji w połowie XVI wieku. Szczególną popularność osiągnęły w Zjednoczonych Prowincjach Niderlandzkich, głównie za sprawą bogacącej się klasy średniej oraz arystokracji, które zaczęły konkurować ze sobą co do posiadania najrzadszych odmian tulipanów. Ich uprawę w Holandii zapoczątkował w 1593 r. Charles Kluzjusz, botanik, który krzyżując różne odmiany tulipanów wyhodował odmianę znoszącą zimniejszy klimat od panującego w Turcji. Szczyt tulipanowej spekulacji miał miejsce w latach 1636-1637 w Holandii i wiązał się z ogromnym wzrostem cen cebulek tulipanów oraz niebywałą modą na te kwiaty. Najwyższą cenę osiągnęła słynna cebulka Semper Augustus, która została kupiona za 6000 guldenów w Haarlemie. Dla porównania tona masła kosztowała wtedy 100 guldenów, a osiem tłustych świń 240 guldenów. Niektórzy sprzedawali wszystko co mieli, aby kupić upragnione sadzonki. Wiele osób dorobiło się fortun, inni stracili majątki.
Dochodziło do sytuacji, w których sprzedawano nie posadzone jeszcze tulipany (proceder ten nazwano "handlem wiatrem". W 1637 r. doszło do załamania rynku, co było spowodowane zbyt wygórowanymi cenami kwiatowych cebulek na które nie było już chętnych. Zapanowała panika, w wyniku której tysiące ludzi stały się bankrutami.

Wystawy kwiatów

Atrakcją Keukenhof są też wystawy kwiatów w pawilonach: Oranje Nassau, Willem Alexander i Beatrix. Warto zobaczyć stałą wystawę tulipanów oraz orchidei z tysiącami kwitnących storczyków, a pod koniec sezonu wystawę lilii, gdzie eksponowanych jest ponad 300 różnymi gatunków tych pięknych kwiatów. Jest to największa doroczna wystawa lilii na świecie.

Dla miłośników kwiatów Keukenhof to także źródło inspiracji. Tutejsze „ogrody inspirujące" stworzone zostały specjalnie z myślą o nich. Mają być źródłem nowych pomysłów zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Wystarczy dobry pomysł i kilka kupionych tutaj cebulek.

Rowerem, łodzią i samolotem

Poza spacerem po parku i oglądaniem wystaw kwiatowych można wybrać się na wycieczkę łodzią kanałami wśród pól kwitnących tulipanów lub wypożyczyć rower i samemu odkrywać piękno okolicy. Ale naprawę niezwykłym przeżyciem jest lot nad Keukenhof i polami kwiatów, które otaczają park oryginalnym samolotem Dakota.

Keukenhof w roku 2015

Najpiękniejszy wiosenny ogród świata w 2015 roku będzie otwarty od 20.03 do 17.05. Tegoroczna wystawa poświęcona jest Vincentowi van Goghowi ponieważ w tym roku obchodzona jest 125. rocznica śmierci tego słynnego holenderskiego artysty. Jedną z atrakcji będzie ogromna mozaika z kwiatów przedstawiająca autoportret van Gogha,  do ułożenia którego zużyto 60 000 cebulek.
Parada kwiatów odbędzie się w tym roku 25 kwietnia. Trasą z Noordwjik do Harlemu o długości 40 km przejedzie 20 platform udekorowanych kwiatami. Tematem parady będzie 200-lecie Królestwa Niderlandów.

Wydarzenia 2015

• 28-29 marca Orkiestry dęte w Keukenhof
• 03-06 kwietnia Wielkanocny Weekend Holenderskiego Dziedzictwa Narodowego.
• 18-19 kwietnia Bazar kwiatowy
• 25 kwietnia Parada Kwiatów
• 27 kwietnia Dzień Króla
• 9-10 maja Romantyczna Muzyka Klasyczna
• 14-17 maja Występy zespołów Szanty

Keukenhof otwarty będzie codziennie w godz. 8.00 -19.30. Kasy czynne będą do godz. 18.00
Ceny biletów: Dorośli 16 euro / Dzieci od 4 do 11 lat 8 euro
Parkowanie: Samochód osobowy - 6 euro
Autokar - parking bezpłatny

Dojazd do Keukenhof - autokarem / samochodem:
- Z Apeldoorn autostradą A1 w kierunku Amsterdamu. Kierując się znakami "Schiphol" wjechać na A4 do Hagi. Zjechać zjazdem nr 4 i drogą N207 do Lisse. W Lisse kierować się znakami "Keukenhof".
- Z Utrechtu autostradą A2 do Amsterdamu, a następnie wjechać na A4 w kierunku Hagi. Dojazd do Keukenhof jak wyżej.
- Z Rotterdamu autostradą A4 w kierunku Haga i Amsterdam. Zjazd zjazdem nr 4. Dojazd jak wyżej.
- Z Hagi autostradą A44 i zjechać zjazdem nr 3 Noordwijkerhout/Lisse. Następnie drogą N208 w kierunku Lisse. W Lisse wg znaków na Keukenhof.
Dojazd transportem publicznym (najbardziej wygodny sposób dotarcia do Keukenhof) - W czasie kiedy ogród jest czynny linie autobusowe Connexxion uruchamiają bezpośrednie połączenia do Keukenhof z amsterdamskiego lotniska Schiphol, Hagi i Lejdy.
- Z lotniska Schiphol kursuje bezpośredni autobus nr. 858 do Keukenhof. Autobus odjeżdża w dni powszednie 4 razy na godzinę, a w weekendy 8 razy. Wyrusza ze stanowiska B1/B3 z dworca autobusowego Schiphol Plaza. Podróż trwa około 35 minut.
- Z dworca centralnego Lejdy (Leiden Centraal) kursuje autobus nr. 854 z taką samą częstotliwością jak autobus z Schiphol. Wyrusza ze stanowiska 1 z dworca autobusowego, który znajduje się przed dworcem kolejowym od strony centrum miasta. Podróż trwa 25 minut.

Keukenhof
Stationsweg 166a, 2161 AM LISSE
Pozycja GPS: 4°32'48"E, 52°15'57"N
Więcej na: www.keukenhof.nl.

Warszawa