updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Elektrownia Dlouhé Straně - jeden z siedmiu cudów Czech

  • Napisane przez www.czechtourism.com
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Elektrownia wodna Dlouhe Strane Fot. Libor Sváček Elektrownia wodna Dlouhe Strane

Elektrownia Dlouhé Straně, znajdująca się w Parku Krajobrazowym Jesioniki, jest trzecią pod względem wielkości elektrownią szczytowo-pompową na świecie. Należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach.

Górny zbiornik elektrowni powstał po usunięciu wierzchołka góry Mravenečník na wysokości 1 350 m n.p.m. W czasie zwiedzania elektrowni można obejrzeć film o powstaniu tego obiektu oraz podziemną maszynownię, z największą rewersyjną turbiną wodną w Europie. Z poziomu górnego zbiornika rozciągają się przepiękne widoki na szczyty Jesioników, a także na pasmo Beskidów, Gór Orlickich i Karkonoszy.

Elektrownię można zwiedzać przez cały rok, po wcześniejszej rezerwacji (zimą czynny dla zwiedzajacych jest tylko dolny zbiornik). Na miejsce dojedziemy autobusem wycieczkowym z ośrodka narciarskiego Kouty nad Desnou, a także sześcioosobową kolejką krzesełkową. Kolejka zawiezie nas 4,5 km pod górny zbiornik, skąd na szczyt prowadzi szlak turystyczny. Z Kout nad Desnou na Dlouhé Straně wiedzie również trasa rowerowa. Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu obok centrum informacji turystycznej w Koutach nad Desną.

Więcej na: www.dlouhe-strane.cz.

Please provide full Credentials Infomation