updated 1:59 PM CEST, Oct 22, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Salzburg: stolica klasyki i Hollywoodu

  • Napisane przez http://www.austria.info
  • Dział: Austria
Wyróżniony Salzburg: stolica klasyki i Hollywoodu © Tourismus Salzburg GmbH

Salzburg w 2015 roku celebruje to, co przyniosło mu największą sławę: Mozarta oraz film „Dźwięki muzyki"! Ponadto w pałacu Hellbrunn zaprezentowana zostanie nowa wystawa z okazji obchodów jego 400-lecia, a Salzburskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museum der Moderne Salzburg) skupi się na wiodących artystkach współczesnych.

Pałac Hellbrunn: Nowa wystawa z okazji obchodów 400-lecia powstania
Książę arcybiskup Markus Sittikus w czasie swojej zaledwie siedmioletniej kadencji (1612–1619) kazał zbudować w południowej części Salzburga pałac Hellbrunn – prawdziwy klejnot architektoniczny. Na polecenie arcybiskupa słynny architekt Santino Solari wzniósł wspaniałą rezydencję w stylu włoskich podmiejskich willi („villa suburbana"), która pod względem okazałości w niczym nie ustępowała swoim włoskim pierwowzorom. Tak powstała letnia rezydencja Hellbrunn z rozległym parkiem i wyjątkowymi w skali światowej ogrodami wodnymi. Dzięki pełnym przepychu salom pałacowym, zaskakującym założeniom ogrodowym i fascynującym kaskadom i fontannom Hellbrunn stał się centrum barokowej radości życia, wesołych zabaw i najważniejszych wydarzeń kulturalnych. W ogrodach wodnych w Hellbrunn odwiedzający do dziś mogą zobaczyć to, co kiedyś cieszyło oko Markusa Sittikusa – tajemnicze groty, poruszane siłą wody figury i oraz wyjątkowe fontanny.

W 2015 r. Hellbrunn obchodzi czterechsetną rocznicę swojego powstania. Z tej okazji w pałacu zostaną otwarte nowe wystawy, udostępniane w kilku etapach. Na otwarcie sezonu w kwietniu 2015 roku na potrzeby wystawy zaadaptowane zostaną trzy sale. Ekspozycja w nich będzie prezentować „Świat Markusa Sittikusa" z trzech różnych perspektyw – przedstawienia, inscenizacji i interpretacji. Wystawa umożliwi współczesnym zwiedzającym poznanie intelektualnego świata księcia arcybiskupa i spacer po ogrodzie jego czasów. Więcej na: www.hellbrunn.at.

Wydarzenia w ramach Salzburskiego Festiwalu w Zielone Świątki 2015: Tak wzywam wszystkich bogów!
Cecilia Bartoli jest od 2012 r. dyrektorem artystycznym Salzburskiego Festiwalu w Zielone Świątki, który dzięki pomysłowości tej wybitnej włoskiej sopranistki zyskał nowy wymiar artystyczny i ekonomiczny. W tym roku Bartoli ponownie decyduje się na przedstawienie wiecznego konfliktu świata ludzi ze światem bogów – w dniach od 22 do 25 maja 2015 r. na festiwalu zostanie wystawiona reformatorska opera Glucka „Ifigenia w Taurydzie", w której Cecilia Bartoli zagra główną rolę Ifigenii oraz sztuka teatralna Goethego „Ifigenia w Taurydzie" w wykonaniu Andrei Wenzl, Michaela Rotschopfa, Svena-Erica Bechtolfa i Jürgena Tarracha. Kolejną wielką atrakcją będzie koncertowe wystawienie w formie oratorium opery G.F. Händla „Semele", która opowiada o tragicznym losie kochanki ojca bogów Jowisza, której partię muzyczną wykona również Cecilia Bartoli.

Gdy mowa o bogach i ludziach, nie może oczywiście zabraknąć „Snu nocy letniej"! Ten balet Williama Szekspira zostanie zaprezentowany dwukrotnie – przez Hamburg Balett (24 maja 2015 r. w Wielkim Teatrze Operowym) oraz przez Salzburski Teatr Marionetek (23 i 25 maja 2015 r. w Salzburger Marionettentheater). Temat przewodni przewija się stale również w programie koncertowym, którego punktem kulminacyjnym będzie kończący Festiwal koncert 25 maja 2015 r., który uświetnią między innymi Anna Netrebko, Cecilia Bartoli i Juan Diego Flórez. www.salzburgerfestspiele.at

Festiwal w Salzburgu 2015
Pod tymczasowym kierownictwem dyrektor Helgi Rabl-Stadler i dyrekcją artystyczną Svena-Erica Bechtolfa festiwal w Salzburgu w 2015 r. stawia na rzeczy sprawdzone: stałym punktem programu w dniach od 18 lipca do 30 sierpnia 2015 r. będzie wznowienie odnoszącego sukcesy spektaklu „Jedermann" Hugo von Hofmannsthala na placu katedralnym (Domplatz) oraz opera Verdiego „Il Trovatore" z udziałem Anny Netrebko w Großes Festspielhaus. Wyreżyserowana przez Svena-Erica Bechtolfa nowa inscenizacja „Wesela Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta dopełni cyklu Mozart/DaPonte. Operę „Ifigenia w Taurydzie", przygotowywaną specjalnie na Festiwalu w Zielone Świątki 2015, będzie można ponownie zobaczyć latem, również z Cecilią Bartoli w roli tytułowej. Więcej na: www.salzburgerfestspiele.at.

50 lat filmu „Dźwięki muzyki"
„Dźwięki muzyki" – najpopularniejszy musical filmowy w historii – świętuje w 2015 r. 50-lecie powstania. Miasto Salzburg i jego oryginalna sceneria, w której kręcono film, zdobyły popularność na całym świecie dzięki temu właśnie hollywoodzkiemu arcydziełu.

Zwiedzanie z przewodnikiem dawnego domu rodziny Trappów
Szczególne znaczenie wśród oryginalnych miejsc akcji z filmu zajmuje Villa Trapp, w której mieszkała rodzina Trappów, a gdzie dzisiaj znajduje się otwarty dla zwiedzających Hotel Garni. W ramach codziennego zwiedzania Villę Trapp (pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia) może odwiedzić każdy fan filmu „Dźwięki muzyki". Oprowadzanie rozpoczyna się codziennie o godzinie 12 w południe. Więcej na: www.villa-trapp.com.

Wystawienia musicalu z udziałem małych i wielkich gwiazd
Od października 2011 r. „Dźwięki muzyki" można obejrzeć w oryginalnej scenerii Salzburga. Film opowiada historię miłości barona von Trappa i Marii, opiekunki do dzieci. W tle rozgrywa się dramat przyłączenia Austrii do Rzeszy w 1938 r. i ucieczki przed nazistami do Ameryki, a wreszcie pierwsze kroki legendarnego zespołu Trapp Family Singers na drodze do światowej sławy. Recenzje krytyków i zainteresowanie publiczności były tak olbrzymie, że nie można sobie dziś wyobrazić repertuaru Salzburger Landestheater bez wystawienia „Dźwięków muzyki", które rozpoczynają już swój czwarty sezon! Od 10 stycznia 2015 r. ten musicalowy hit z udziałem ulubieńca publiczności Uwe Krögera znów można oglądać w Salzburger Landestheater. Więcej na: www.salzburger-landestheater.at.

Salzburski Teatr Marionetek (Salzburger Marionettentheater), który w 2013 r. obchodził swoje setne urodziny, ma w swoim repertuarze „Dźwięki muzyki" już od 2007 r. W roku jubileuszowym od kwietnia 2015 r. we foyer Salzburskiego Teatru Marionetek pokazywana jest wystawa czasowa, opowiadająca o powstaniu tej produkcji i prezentująca oryginalne eksponaty będące własnością rodziny Trappów. Przedstawiono tu też historię sukcesu rodziny, od początków kariery w chórze rodzinnym po zdobycie światowej sławy. Trójwymiarowe holografie przedstawiają marionetki, które dają drugie życie małym wielkim gwiazdom. Wystawa czynna jest codziennie od godziny 10 do 13. Więcej na: www.marionetten.at.

„Sound of Salzburg" powraca w 2015 r. do restauracji Sternbräu
Z okazji jubileuszu 50-lecia filmu „Dźwięki muzyki" cieszący się od 22 lat niezmienną popularnością spektakl „Sound of Salzburg" wystawiany będzie przez cały rok. Świeżo odrestaurowana restauracja Sternbräu w 2015 r. znowu tradycyjnie stanie się miejscem pokazu tego spektaklu, wystawianego podczas kolacji przy świecach. Jubileusz filmu uczczono również spektaklem „Sound of Music Singers", prezentowanym w nowych pomieszczeniach do kwietnia w każdy piątek, a od maja codziennie od godz.19.30. Przed przedstawieniem oferowane jest typowe trzydaniowe austriackie menu. Więcej na: www.soundofsalzburg.info.

Gala z okazji jubileuszu 50-lecia produkcji „Dźwięków muzyki"
„Dźwięki muzyki" zaliczają się do najważniejszych tematów turystycznych Salzburga. Według badań z 2008 r. 70 proc. turystów z USA zdecydowało się na przyjazd do tego miasta właśnie po obejrzeniu musicalu. Z tego powodu z okazji 50-lecia tego hollywoodzkiego klasyka 17 października 2015 r. w teatrze Felsenreitschule planowana jest wielka gala na cześć „Dźwięków muzyki". W czasie półtoragodzinnej uroczystości obok fragmentów popularnego musicalu przewiduje się improwizowane występy gości, na których życie „Dźwięki muzyki" wywarły szczególny wpływ.
Więcej na: www.salzburg.info i http://www.austria.info.

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.