Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/2069.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2069
updated 4:02 PM CET, Feb 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

200 lat Oktoberfestu

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony 200 lat Oktoberfestu Fot. DZT

W 2010 stolica Bawarii, Monachium obchodzi szczególnego rodzaju jubileusz: „200-lecie Oktoberfestu". Od 18 września do 3 października 2010 po raz 177 na błoniach Theresienwiese rozstawione zostaną namioty i piwo poleje się strumieniami.

{jumi [*4]}Urodzinowy program na Oktoberfest związany będzie ze sztuką, kulturą i bawarskimi zwyczajami. Oficjalne otwarcie święta piwa otworzy 45-minutowy pochód, który rozpocznie się o godz. 10.45. W korowodzie będzie mozna zobaczyć przedstawicieli browarów, kelnerki, muzykantów, pięknie przystrojone bryczki i wozy z beczkami.


{gallery}2069{/gallery}

Następnego dnia odbędzie się prezentacja tradycyjnych strojów. Głównymi ulicami miasta na Teresienwiese przejdzie około 8 tysięcy osób w regionalnych strojach Bawarii, Frankonii, Szwabii oraz krajów sąsiednich. Pochodowi towarzyszyć będą wspaniale przystrojone wozy, zabytkowe bryczki, tradycyjne wianki i drzewka oraz bawarskie kapele. W drugą niedzielę Oktoberfestu odbędzie się koncert bawarskich zespołów muzycznych. O 11.00, około 400 muzyków grających w namiotach na Oktoberfest weźmie udział w spektakularnym koncercie open air na błoniach Theresienwiese.
W roku jubileuszowym Monachium przypomni o początkach święta piwa: w południowej części łąki na „Historische Wiesn" odbędzie się wiele atrakcji związanych z historią i rozwojem festynu. Oprócz wystawy zabytkowych karuzel organizowane będą liczne konkursy i wyścig konny przypominający o ślubie królewskiej pary w 1810 roku.

Historia Oktoberfestu
12 października 1810 książę Ludwik, późniejszy król Ludwik I poślubił księżniczkę Teresę von Sachsen-Hildburghausen. Uroczystości ślubne, na które zaproszono również mieszkańców Monachium, odbywały się na położonych (wtedy jeszcze przed bramami miasta) błoniach, które od tego dnia na cześć księżniczki nazwano „Theresienwiese".
W ramach kilkudniowych uroczystości weselnych 17 października 1810 odbyły się wyścigi konne, jako część festynu dla wszystkich Bawarczyków. W związku z postanowieniem, że festyn i wyścigi odbywać się będą każdego roku narodził się „Oktoberfest". Już rok później zorganizowano pierwszy, regionalny festyn ludowy w Bawarii.
Z roku na rok na festynie pojawiało się coraz więcej budek, w których można było napić się piwa, a w 1896 roku gospodarze i właściciele browarów postawili pierwszy wielki zamek piwny. Część terenu była wykorzystywana na zabawę i konkursy. W 1818 postawiono pierwszą karuzelę i dwie huśtawki.
Od lat 70. dziewiętnastego wieku obszar ten sukcesywnie się powiększał. Co cztery lata w ramach Oktoberfest odbywa się popularny „Landwirtschaftsfest". Oktoberfest i dziś zaprasza do zabawy i świętowania. „Wiesn" stał się synonimem Oktoberfestu i znany jest na całym świecie. W 20. wieku stał się on festynem ludowym, jakiego na próżno szukać gdzie indziej: ponad sześć milionów gości sprawia, że jest to największa impreza tego typu na świecie.
Monachijski Oktoberfest stał się też początkiem organizowania tego typu festynów w innych krajach m.in. w Australii, Brazylii, Chinach, Tajlandii i USA.
Pozostaje jeszcze pytanie, jak to możliwe, że Oktoberfest obchodzi 200-lecie, ale odbywa się po raz 177. Odpowiedź jest bardzo prosta: w czasie wojen i w latach powojennych oraz w czasie epidemii cholery 1854-1873 w ostatnich dwóch wiekach Oktoberfest nie odbył się aż 23 razy.

Więcej informacji na: www.muenchen-tourist.de oraz www.oktoberfest.de

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation