Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 13 wrzesień 2010 22:06

200 lat Oktoberfestu Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
200 lat Oktoberfestu Fot. DZT

W 2010 stolica Bawarii, Monachium obchodzi szczególnego rodzaju jubileusz: „200-lecie Oktoberfestu". Od 18 września do 3 października 2010 po raz 177 na błoniach Theresienwiese rozstawione zostaną namioty i piwo poleje się strumieniami.

{jumi [*4]}Urodzinowy program na Oktoberfest związany będzie ze sztuką, kulturą i bawarskimi zwyczajami. Oficjalne otwarcie święta piwa otworzy 45-minutowy pochód, który rozpocznie się o godz. 10.45. W korowodzie będzie mozna zobaczyć przedstawicieli browarów, kelnerki, muzykantów, pięknie przystrojone bryczki i wozy z beczkami.


{gallery}2069{/gallery}

Następnego dnia odbędzie się prezentacja tradycyjnych strojów. Głównymi ulicami miasta na Teresienwiese przejdzie około 8 tysięcy osób w regionalnych strojach Bawarii, Frankonii, Szwabii oraz krajów sąsiednich. Pochodowi towarzyszyć będą wspaniale przystrojone wozy, zabytkowe bryczki, tradycyjne wianki i drzewka oraz bawarskie kapele. W drugą niedzielę Oktoberfestu odbędzie się koncert bawarskich zespołów muzycznych. O 11.00, około 400 muzyków grających w namiotach na Oktoberfest weźmie udział w spektakularnym koncercie open air na błoniach Theresienwiese.
W roku jubileuszowym Monachium przypomni o początkach święta piwa: w południowej części łąki na „Historische Wiesn" odbędzie się wiele atrakcji związanych z historią i rozwojem festynu. Oprócz wystawy zabytkowych karuzel organizowane będą liczne konkursy i wyścig konny przypominający o ślubie królewskiej pary w 1810 roku.

Historia Oktoberfestu
12 października 1810 książę Ludwik, późniejszy król Ludwik I poślubił księżniczkę Teresę von Sachsen-Hildburghausen. Uroczystości ślubne, na które zaproszono również mieszkańców Monachium, odbywały się na położonych (wtedy jeszcze przed bramami miasta) błoniach, które od tego dnia na cześć księżniczki nazwano „Theresienwiese".
W ramach kilkudniowych uroczystości weselnych 17 października 1810 odbyły się wyścigi konne, jako część festynu dla wszystkich Bawarczyków. W związku z postanowieniem, że festyn i wyścigi odbywać się będą każdego roku narodził się „Oktoberfest". Już rok później zorganizowano pierwszy, regionalny festyn ludowy w Bawarii.
Z roku na rok na festynie pojawiało się coraz więcej budek, w których można było napić się piwa, a w 1896 roku gospodarze i właściciele browarów postawili pierwszy wielki zamek piwny. Część terenu była wykorzystywana na zabawę i konkursy. W 1818 postawiono pierwszą karuzelę i dwie huśtawki.
Od lat 70. dziewiętnastego wieku obszar ten sukcesywnie się powiększał. Co cztery lata w ramach Oktoberfest odbywa się popularny „Landwirtschaftsfest". Oktoberfest i dziś zaprasza do zabawy i świętowania. „Wiesn" stał się synonimem Oktoberfestu i znany jest na całym świecie. W 20. wieku stał się on festynem ludowym, jakiego na próżno szukać gdzie indziej: ponad sześć milionów gości sprawia, że jest to największa impreza tego typu na świecie.
Monachijski Oktoberfest stał się też początkiem organizowania tego typu festynów w innych krajach m.in. w Australii, Brazylii, Chinach, Tajlandii i USA.
Pozostaje jeszcze pytanie, jak to możliwe, że Oktoberfest obchodzi 200-lecie, ale odbywa się po raz 177. Odpowiedź jest bardzo prosta: w czasie wojen i w latach powojennych oraz w czasie epidemii cholery 1854-1873 w ostatnich dwóch wiekach Oktoberfest nie odbył się aż 23 razy.

Więcej informacji na: www.muenchen-tourist.de oraz www.oktoberfest.de

{jumi [*6]}

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL