Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20726.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20726
updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Spojrzeć z góry na Szwajcarię

  • Napisane przez Elżbieta Sawicka
  • Dział: Europa
Wyróżniony Krajobraz rolniczy w pobliżu wioski Le Planet, gmina Le Châtelard, kanton Fribourg © Yann Arthus-Bertrand / Altitude – Paris Krajobraz rolniczy w pobliżu wioski Le Planet, gmina Le Châtelard, kanton Fribourg

Yann Arthus-Bertrand, który w ciągu ostatnich 25 lat obleciał samolotem ponad 100 krajów na całym świecie, wraca do Polski. Tym razem jako autor serii zdjęć przedstawiających Szwajcarię z lotu ptaka. Fotogramy sławnego francuskiego dziennikarza, ekologa i fotografa będzie można obejrzeć wkrótce w Warszawie i w Krakowie. Zostaną umieszczone na czterech rozrzuconych kubikach o wymiarach 2,5 m x 2,5 m: w Warszawie – na placu przed kościołem św. Anny od 15 kwietnia do 14 maja 2015 roku oraz w Krakowie – na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego od 15 maja do 14 czerwca 2015 roku.

Arthus-Bertrand fotografował Szwajcarię na zaproszenie Switzerland Tourism, narodowej organizacji promującej turystykę tego kraju. Lecąc nad Helwecją, mógł obserwować z góry nie tylko potężne alpejskie szczyty i lodowce, ale też wodospady Renu pod Schaffhausen, toczącą zielone wody rzekę Verzasca w Ticino, winnice Lavaux nad Jeziorem Genewskim czy też pola uprawne w okolicach Fryburga.
Obie wystawy, warszawska i krakowska, inaugurują nową propozycję turystyczną – objazdu po jednym z najbardziej malowniczych krajów na świecie: Grand Tour of Switzerland. „To trasa o łącznej długości 1600 km – informuje Switzerland Tourism – poprowadzona przez wszystkie strefy językowe, niemal wszystkie kantony, najciekawsze miasta i miasteczka, przez najwyższe przełęcze alpejskie i wzdłuż najpiękniejszych jezior oraz do każdego z 11 miejsc z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie najważniejsze atrakcje tego małego kraju połączone są w jedną, okrężną podróż, którą można przebyć autem lub na motorze".
Kim jest fotograf, mający zachęcić do poznawania zróżnicowanego szwajcarskiego krajobrazu? Urodził się w 1946 roku w Paryżu jako dziedzic renomowanej firmy jubilerskiej Arthus-Bertrand, zajmującej się wyrobem eleganckiej biżuterii i medalierstwem od roku 1803. Sam jednak nie interesował się złotem ani brylantami. Fascynowała go natura, dzika przyroda. Przez trzy lata razem z żoną obserwował lwy w rezerwacie Massai Mara w Kenii. Podczas pobytu w Afryce zorientował się, jak niesamowite możliwości daje fotografowanie powierzchni globu z unoszącego się coraz wyżej balonu. Z czasem zaczął korzystać także z helikoptera.
W 1994 roku rozpoczął realizację programu wspieranego przez UNESCO: fotografował z góry powierzchnię planety, aby udokumentować jej stan u progu XXI wieku. Sporządził swojego rodzaju fotograficzną inwentaryzację najpiękniejszych – a często zagrożonych zagładą – krajobrazów Ziemi. Opublikował książkę pt. „Earth from Above", którą sprzedano w nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy w przekładach na 24 języki. Wystawa zdjęć lotniczych pod tym samym tytułem objechała pół świata, w ponad stu miastach obejrzało ją 120 milionów ludzi.
U nas wystawa plenerowa „Ziemia z nieba" gościła od 2002 do 2009 roku w sześciu miastach: w Warszawie na ogrodzeniu Parku
Łazienkowskiego i Ogrodu Botanicznego, w Krakowie na Plantach, a także w Poznaniu, Zabrzu, Łodzi i Białymstoku.
Obrazy, które tworzy Yann Arthus-Bertrand, pokazują kruche piękno naszej planety. Ale nie tylko. Alarmują. Obecny poziom eksploatacji zasobów Ziemi, intensywność produkcji przemysłowej i konsumpcyjny model życia stanowią poważne zagrożenie dla naszej przyszłości. W 2005 Arthus-Bertrand założył fundację GoodPlanet, stawiającą sobie za cel podniesienie publicznej świadomości na temat ochrony środowiska oraz wypracowanie konkretnych rozwiązań w momentach kryzysu ekologicznego.
Arthus-Bertrand kręci też filmy dokumentalne. W roku 2009 z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska pokazano na Polach Marsowych w Paryżu i jednocześnie w 130 krajach świata jego pierwszy dokument: „Home – S.O.S. Ziemia!". W wywiadzie udzielonym z tej okazji dziennikowi „Le Monde" Arthus-Bertrand powiedział: – Śpieszę się, bo za dziesięć lat będzie po planecie.
Zabrzmiało to dość pesymistycznie. Oby nie miał racji.

Poniżej: Alpinista na Wendenstöcke, Alpy Urneńskie, 3042 m, kanton Berno i Wodospad Renu pod Neuhausen, kanton Schaffhausen  - © Yann Arthus-Bertrand / Altitude – Paris.

{gallery}20726{/gallery}

 

 

 

 

Please provide full Credentials Infomation