updated 10:57 AM CEST, Apr 24, 2019
A+ A A-

Linz zmienia Dunaj - i na odwrót

  • Napisane przez http://www.austria.info
  • Dział: Austria
Wyróżniony Linz zmienia Dunaj - i na odwrót http://www.austria.info/pl

W 2015 roku Kulturalna Stolica Europy – niedawno obdarzona również tytułem „UNESCO City of Media Arts" – zaprasza do poznawania miasta znad brzegów Dunaju.


'Lentos' i 'Lentia' to celtycka i rzymska nazwa Linzu. Obie nawiązują do częstych zmian kierunku rzeki na tym obszarze i wskazują na historię przemian, jakie przechodziło miasto. Ostatnią z nich jest przeobrażenie się kwitnącego przemysłowego miasta w Kulturalną Stolicę Europy, a obecnie w „UNESCO City of Media Arts". Tym samym Linz, podobnie jak Lyon, Sapporo, Tel Aviv i Dakar, dołączył do grupy najbardziej innowacyjnych miast i metropolii świata. Oprócz pionierskiego ducha w dziedzinie nowoczesnych technologii i wizjonerskiej sztuki medialnej to piękne miasto nad Dunajem oferuje także cały szereg atrakcji kulturalnych, ciekawostek historycznych oraz kulinarnych i zakupowych pokus.

Więcej niż krajobraz
Dunaj to dla Górnej Austrii coś dużo ważniejszego niż fascynująco piękne nadrzeczne krajobrazy, sięgające od Jochenstein przez zakola koło Schlögen i Nieckę Lincką po malowniczy region Strudengau i Grein. Przez wieki rzeka stanowiła na zmianę linię podziału i czynnik łączący regiony i kultury osiadłe nad jej brzegami. Wielokrotnie umożliwiała stworzenie ponadregionalnych więzi politycznych, ekonomicznych i innych. W jubileuszowym roku 2015 będziemy wspominać dwa wielkie historyczne wydarzenia, które wywarły ogromny wpływ na historię regionu naddunajskiego: 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i 60. rocznicę podpisania austriackiego traktatu państwowego w Wiedniu. O wydarzeniach tych z perspektywy Linzu mówią dwie wystawy: „Wyzwolona i okupowana. Górna Austria 1945-1955" od 25 lutego do 29 listopada w Muzeum Zamkowym i „Podzielone miasto. Linz 1945-55" od 17 kwietnia do 26 października w Muzeum Miejskim Nordico.

Kulinaria...
Linz uczy świadomości historycznej wszystkimi zmysłami – tutejsza kultura kulinarna zawdzięcza wszak wiele przeszłości naddunajskiego regionu. Konsekwencją historycznych wydarzeń można nazwać na przykład kawiarnianą tradycję miasta i pyszny tort lincki, które wykazują silne powiązania z imperium osmańskim. Do historycznych zdobyczy można też zaliczyć wina i sznycel wiedeński.

Kultura nad rzeką
W lecie linckie brzegi Dunaju zamieniają się w wielką plenerową scenę kulturalnych wydarzeń, takich jak na przykład największy w Europie festiwal sztuki ulicznej „Pflasterspektakel" (od 23 do 25 lipca). Jeśli chcecie zobaczyć Linz z nowej perspektywy, polecamy projekt artystyczny „Höhenrausch" – w ramach którego od 12 czerwca do 18 października można się wybrać w podróż ponad dachami miasta. Muzyczne atrakcje najwyższych lotów oferuje międzynarodowy Festiwal Brucknerowski – od 13 września do 4 października w mieście nad Dunajem będzie można zobaczyć wybitnych artystów i zespoły z całego świata.
Polecamy także wystawy: od 13 marca do 7 czerwca „Love & Loss – moda i nietrwałość" w Muzeum Sztuki Lentos i od 5 maja do 8 listopada „Mit piękności. Aspekty piękna w przyrodzie, sztuce i społeczeństwie" w linckim Muzeum Zamkowym.

Kolorowy Dunaj
W ostatnich latach nadrzeczne tereny Linzu dynamicznie się rozwijały. Dzięki temu wody Dunaju już od jakiegoś czasu wcale nie są modre, jak przekonywał Strauss, tylko mienią się kolorami. I to nie tylko nocą, kiedy w wodzie odbijają się rozjarzone świetlnymi inscenizacjami kształty budowli, takich jak Brucknerhaus, Muzeum Sztuki Lentos i Ars Electronica Center.
Dunaj jest w Linzu przestrzenią artystyczną, na jego brzegach stoją wykonane ze stali dzieła sztuki światowego formatu. Wyszły one spod ręki takich artystów, jak David Rabinowitch, Mathias Goeritz i Herbert Bayer i stanowią świadectwo epokowego kongresu artystów „Forum Metall" z 1977 roku. W Linzu można również zaobserwować, jak Dunaj połączył i doprowadził do rozkwitu różne kierunki w sztuce.

Linz – wszyscy na pokład!
Ahoj! Czy macie ochotę na kulturalny rejs z Pasawy do Linzu? Europejska Stolica Kultury 2009 ma dla swoich gości ofertę specjalną: bilet na statek jest jednocześnie kartą wstępu do jednego z linckich muzeów. O tym, że harmonijne połączenie kultury, przemysłu i natury jest możliwe, przekonują się pasażerowie „MS Linzerin" podczas rejsu po linckim porcie. Informacje o rejsach na stronie: www.linztourismus.at.

Centralne położenie
Stolica Górnej Austrii leży w łatwo dostępnym miejscu, a dzięki dworcowi kolejowemu i lotnisku blue danube airport Linz ma doskonałe połączenie ze światem. Turyści chętnie przybywają do Linz także kursującymi po Dunaju statkami, rowerami szlakiem brzegami Dunaju oraz piechotą – szlakiem dalekobieżnym Donausteig.
Więcej na: http://www.austria.info/pl.

Please provide full Credentials Infomation