updated 4:34 PM CEST, May 23, 2019
A+ A A-

Słoneczny zakątek Karyntii

  • Napisane przez http://www.austria.info
  • Dział: Austria
Wyróżniony Jezioro Klopeiner http://www.austria.info Jezioro Klopeiner

Der Sonnenwinkel Kärntens to region, który sam określił się mianem „Słonecznego zakątka Karyntii" - i słusznie – ponad 2000 słonecznych godzin w roku czyni go obszarem o najłagodniejszym klimacie na południu Austrii. Amatorzy przygód, poszukiwacze piękna i miłośnicy aktywnego wypoczynku na pewno znajdą tu coś dla siebie. Czym przyciąga to miejsce tego lata turystów?

Jarmark Alpejsko-Adriatycki jest bezdyskusyjnym numerem 1, ale piątkowy targ świeżej żywności, cotygodniowy targ odbywający się w każdą środę i jarmark staroci również cieszą się dużą popularnością. Jak sama nazwa miasta wskazuje (Völkermarkt ≈ „jarmark narodów") miejskie jarmarki w Völkermarkt odwiedzają przedstawiciele różnych narodów: Włosi, Słoweńcy i Karyntyjczycy. Te cztery targi odbywają się na deptaku w zabytkowym centrum miasta – obecnie stolicy powiatu, a dawniej siedziby księcia. Na sam 11. Jarmark Alpejsko-Adriatycki od 12 do 14 czerwca 2015 ma przybyć ok. 10 000 odwiedzających. W ofercie między innymi: gryczane przysmaki, świeża żywność prosto od producentów, rękodzieło artystyczne, wędliny, wędzonki, domowej roboty pierożki, produkty pszczelarskie, wyroby z wikliny, tradycyjne stroje. Oprawę artystyczną targowemu weekendowi zapewniają kolorowe delegacje z trzech krajów, zespoły folklorystyczne i taneczne, stałym punktem programu jest też uroczyste nabożeństwo z udziałem chóru.

Kajakiem przez kopalniane sztolnie
Wycieczki 3-osobowymi kajakami po zalanych wodą kopalnianych sztolniach i małych jeziorkach, 700 m pod powierzchnią ziemi, to jedyna taka oferta w Europie. Do wnętrza góry Petzen w Karyntii Południowej wjeżdża się górniczymi wagonikami – elektryczną minikolejką – aby następnie zejść po schodach jeszcze 80 m niżej do przystani kajaków. Pod czujnym okiem profesjonalnego przewodnika Marko, 2 – 3 łódki z 3-osobową ubraną obowiązkowo w kamizelki ratunkowe załogą, płyną przez sztolnie z XVIII wieku, w których kiedyś wydobywano rudy cynku i ołowiu.
Cena za osobę, w tym: wynajęcie łodzi, kamizelka ratunkowa, strój wędkarski, kask z latarką, przejazd kolejką i górnicza przekąska: € 40. Łączny czas trwania: 4 godziny. Głębokość wody ok. 1 m, przyjmujemy dzieci powyżej 150 cm wzrostu. Zalecamy wcześniejsze zgłoszenie i prosimy pamiętać o zabraniu dobrych butów i ciepłego ubrania!

Z wizytą u „króla oleju"
Król oleju, cesarz oleju, mistrz kraju i mistrz Austrii - dzięki swemu ekologicznemu olejowi rydzowemu (z lnicznika siewnego) „Camelina" Gottfried Hudl z Eberndorfu nie może się skarżyć na brak tytułów. Również inne jego oleje: lniany, konopny i słonecznikowy zostały odznaczone złotym medalem Izby Rolniczej. Odwiedzający dom nr 18 w Gablern (zalecamy uprzednie telefoniczne zgłoszenie odwiedzin pod numerem +43(0)4239-2760, w zwykłych godzinach pracy) dowiadują się całkiem praktycznych rzeczy. Na przykład o tym, jak olej jadalny tłoczy się w temperaturze 20°C, co to jest olej z pierwszego tłoczenia i jak smakuje. Zdolność kiełkowania nasion, zdrowe żywice jako składniki i kłopoty z „pryskanymi" plantacjami... lepszego nauczyciela „olejoznawstwa" nie znajdziecie. Do nabycia tylko tutaj olej zastępujący antybiotyki w leczeniu korzeni zębowych. Ale to już zupełnie inna historia...
Więcej na: http://www.austria.info/pl.

Please provide full Credentials Infomation