Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/21092.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/21092
updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Jazda Królów - impreza doceniona przez UNESCO

  • Napisane przez www.czechtourism.com
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Vlcnov. Jazda Królów. Fot. Lukáš Žentel Vlcnov. Jazda Królów.

Tradycyjnie pod koniec maja Czesi zapraszają na jedną z najstarszych i najpiękniejszych uroczystości ludowych, tzw. Jazdę Królów, wpisaną w 2011 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Impreza odbywa się corocznie w wielu miejscowościach w regionie Slovacko na południu Moraw. Najpopularniejszą jest Jazda Królów w miasteczku Vlčnov. W tym roku impreza odbędzie się od 29 do 31 maja 2015.

Etnografowie nie są zgodni co do genezy tradycji. Według jednej z najczęściej spotykanych wersji, Jazda Królów nawiązuje do przejazdu przez Morawy w 1469 roku króla Węgier Macieja Korwina, uciekającego w kobiecym stroju po przegranej bitwie przed wojskami króla Czech Jerzego z Podiebradów. W czasie odbywających się na Slovacku uroczystości, chłopcy jeżdżą na odświętnie przystrojonych koniach i zbierają dary dla swojego króla. Zostaje nim zwykle kilkunastoletni chłopiec. Jedzie on konno w damskim stroju ludowym, strzeżony przez członków straży przybocznej. Trzymana w jego ustach róża symbolizuje milczenie, jakie musiał zachować węgierski monarcha, by nie został rozpoznany. Imprezie towarzyszą występy miejscowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych, śpiewy i tańce do białego rana i oczywiście dobre, morawskie wino.


{gallery}21092{/gallery}

Więcej na: www.jizdakralu.cz, www.slovacko.cz.

 

Please provide full Credentials Infomation