Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/21096.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/21096
updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Słowenia. Czołgi i łódź podwodna

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Słowenia. Czołgi i łódź podwodna Fot.: Grzegorz Micuła

Pivka to niewielka, strategicznie położona miejscowość niedaleko włoskiej granicy. Niegdyś był tu rzymski limes, oddzielający Italię od Illirii. Na krasowym płaskowyżu trudno było o wodę, której podziemne źródła znali tylko miejscowi. Obce wojska można tu było zamknąć w śmiertelnej pułapce. Podczas I Wojny Światowej toczyły się tu ciężkie walki.

Wojskowy Park Historyczny w miejscowości Pivka znajduje się w dawnych włoskich koszarach. Zgromadzono tu kilkadziesiąt czołgów i dział pancernych, armat i moździerzy, kilka samolotów a nawet niewielką łódź podwodną. Okazała jest zwłaszcza kolekcja czołgów zarówno produkcji radzieckiej, jak i amerykańskich. Kiedy marszałek Tito wdał się w spór ideologiczny ze Stalinem armię jugosłowiańską uzbrajali Amerykanie, stąd wspaniała kolekcja amerykańskiej broni pancernej w muzeum w Pivce: czołgi M3A3 Stuart, M4A3 Scherman, M 36 Jackson, M 47 Patton, transportowe pojazdy opancerzone M 8 Greyhound i zwiadowczy pojazd M3A1 Scout.
Można tu nie tylko podziwiać pojazdy pancerne ale także wejść do środka maszyny, a nawet – pod okiem przewodnika – spróbować samodzielnie załadować działo pociskami przeciwpancernymi lub też przejechać się prawdziwym czołgiem!
Jednym z ciekawszych eksponatów muzeum w Pivce jest niewielka szpiegowska łódź podwodna jugosłowiańskiej marynarki wojennej wybudowana w latach 80. ub. stulecia do walki w flotą włoską. Przewodnik opowiada o trudach życia marynarzy, zamkniętych na wiele dni w maleńkim pomieszczeniu pod wodą, którzy wypływali bezszelestną, elektryczną łodzią podwodną, na przestwór Adriatyku.

{gallery}21096{/gallery}
W tym ciekawym muzeum jest też dobrze zaopatrzony sklepik z akcesoriami wojskowymi. Mundurami, replikami broni, książkami o wojsku i militarnymi zabawkami.

Warszawa